Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Výskum poznačí krádež staníc

Výskum poznačí krádež staníc
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Študentov aj výskumníkov zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity prekvapila krádež dvoch staníc – agroklimatickej a hydrologickej. Zmizli zo dňa na deň – zlodeji ich ukradli z lokality Malanta, kde má univerzita aj pokusné polia.

„Na tejto experimentálnej ploche sa riešia jednotlivé bakalárske, diplomové, záverečné či dizertačné práce. Zároveň tam kolegovia z univerzity riešia svoje výskumné úlohy, a práve tieto stanice slúžili ako podklad na riešenie ich tém,“ vysvetlil Ján Čimo, vedúci Katedry biometeorológie a hydrológie na Fakulte záhradníctva a krajinného inžinierstva SPU.

Stanice patrili do siete staníc, ktoré má SPU v rôznych lokalitách. K výskumným projektom patrí výskum vplyvu biouhlia po jeho aplikácii do pôdy, ktorý patrí do siete medzinárodných výskumov a má aj zahraničnú účasť. Odborníci rovnako v lokalite Malanta získavajú podklady pre prípravu novej agroklimatickej mapy Slovenska – tá stará má totiž už niekoľko desaťročí a pre klimatické zmeny je neaktuálna.

„Tým, že došlo k odcudzeniu týchto staníc, sa narušila kontinuita meraní meteorologických aj hydrologických dát. Táto stanica v lokalite Malanta meria totiž od 60-tych rokov minulého storočia. Máme tak k dispozícii 60-ročné dáta, a na základe nich už možno pozorovať rôzne klimatické charakteristiky, ktoré potvrdzujú zmenu klímy – ako sa mení teplota, množstvo zrážok a podobne. To je v súčasnosti veľmi dôležité z pohľadu zmeny klímy, ktorej čelíme. Zlodeji tak prerušili tok merania, ktorý bol v lokalite asi 60 rokov nepretržitý,“ dodal Čimo.

Univerzita sa pokúsi stanice nahradiť. Škody vyčíslila na asi 15 tisíc eur.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments