Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Živočíšna výroba

Výroba mlieka vytvorila v roku 2015 stratu až 50 miliónov eur

Výroba mlieka vytvorila v roku 2015 stratu až 50 miliónov eur
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

V končiacom roku 2015 bolo horúcich tém v sektore mlieka naozaj mnoho. Najvýznamnejšou bol prepad nákupných cien z dôvodu navýšenia európskej produkcie mlieka a zavedenia ruského embarga. Viac sa rozhovorila Margita Štefániková, výkonná riaditeľka Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka.

„Tento rok sa nášmu zväzu v spolupráci s ostatnými samosprávnymi organizáciami podarilo veľa z vecí, o ktoré sme sa snažili ešte v roku 2014. Za veľký úspech považujeme to, že sa nám spoločne podarilo presadiť navýšenie podpory pre sektor prvovýroby mlieka. Tešíme sa z navýšenia priamych podpôr na dojnice, ale vážime si aj pozitívny prístup Vlády SR a rezortného ministerstva, vďaka ktorému sa do sektoru prvovýroby mlieka dostalo vo forme mimoriadnej pomoci z národných zdrojov 13,6 milióna EUR. Čiastočným úspechom je aj podpora na jalovice, hoci boli podporené len jalovice s dobrými reprodukčnými parametrami. Za prejav dobrej vôle riešiť problémy v tomto sektore zo strany Vlády SR považujeme aj zavedenie zníženej DPH na vybrané druhy mlieka a mliečnych výrobkov,“ uviedla Margita Štefániková.

Ako ďalej informuje, podľa prepočtov zväzu, straty v slovenskej provýrobe mlieka dosiahli až 50 miliónov eur.

„Presadzujeme aby sa v čase krízy na európskej úrovni regulovali dodávky mlieka a dlhodobo sa snažíme o presadenie minimálnej nákupnej ceny mlieka. Zastávame názor, že je potrebné zvýšenie bezpečnosti prvovýrobcov prostredníctvom tzv. „záchrannej siete” EÚ, t.j. aby sa zvýšila intervenčná cena mlieka a mliečnych výrobkov, ktoré podliehajú intervencii.“ hovorí Margita Štefániková.

Ako informuje, presadzujú aj opatrenia na podporu odbytu mlieka a mliečnych výrobkov na nových trhoch, ktoré by mohli byť riešené aj prostredníctvom prechodného znovuzavedenia exportných dotácií.

„Najstarším a najdlhšie presadzovaným opatrením na národnej úrovni je uplatňovanie Memoranda o porozumení medzi SZPM a SMZ v zmysle dodržiavania nákupných cien mlieka na úrovni priemeru EÚ s dvojmesačným oneskorením – s maximálnou odchýlkou 2 centy na kilogram. V tomto smere máme obdobia, v ktorých sa táto „gentlemanská dohoda“ plní, ale máme obdobia, v ktorých nákupné ceny mlieka na Slovensko veľmi zaostávajú za európskymi. Aj v tomto smere nás čaká ešte mnoho práce,“ povedala M. Štefániková.

Ako kľúčové pre rok 2016 považuje doladenie systému podpory v prvovýrobe mlieka tak, aby sa našiel model, ktorý bude s cieľom vo vzťahu k zabezpečeniu potravinovej bezpečnosti Slovenska previazaný na produkciu mlieka, ale bude brať do úvahy aj udržanie krajiny a udržanie zamestnanosti na vidieku. 

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
agrarnik zHN
agrarnik zHN
28. december 2015 19:47

Slovenskom prešli hordy Tatarov a Turkov, Napoleonova armáda, I. svetová vojna a fašistické vojská. Nikomu sa nepodarilo takto z decimovať stavy hospodárskych zvierat ako neokoloniálnej politike eurobyrokratov s podporou súčasných politikov. Európsky roľník sa bráni na celom fronte len ideologicky odborníci z Dobrovičovej majú laxný prístup k tejto problematike a… Celý komentár »

Anonym
Anonym
30. december 2015 0:20

veľavážený politici budíček, keď seliak sa nevyserie vy sa nenajete