Zadajte hľadaný výraz

 • Inzercia
Článok dňa Komerčné informácie Z domova

Vyjadrenie AKS: Vlastníci pozemkov, nedajte sa zlákať!

Vyjadrenie AKS: Vlastníci pozemkov, nedajte sa zlákať!

Mnohí z Vás ste v posledných týždňoch dostali listy od rôznych spoločností, ktoré Vám núkajú vyplatenie hotovosti za Vašu ornú pôdu, a zároveň Vám sľubujú, že sa postarajú o všetku administratívu, Vy nikam nebudete musieť chodiť, iba podpíšete papiere a dostanete vyplatené peniaze na ruku.

Mnohé z týchto spoločností sa tvária ako seriózni partneri s dlhoročnými skúsenosťami a ochotou odkúpiť od Vás pôdu aj v tom prípade, keď ju prenajímate iným spoločnostiam. V skutočnosti sa pritom jedná o spoločnosti založené pred necelým rokom, teda bez dlhodobých skúseností s podnikaním v poľnohospodárstve, s nejasnými cieľmi, úmyslami a neznámym pozadím. Nevedno, kto za nimi v skutočnosti stojí a ako v budúcnosti s Vašou pôdou naložia.

Pôda ako primárny výrobný prostriedok patrí do rúk tých, ktorí k nej majú vzťah, rodinným podnikom a farmárom, ktorí sa poctivou prácou viacerých generácii zaslúžili o jej zveľaďovanie a udržiavanie.

Nenechajte sa preto zlákať vidinou ľahkého zárobku. Množstvo pôdy je konečné, nedá sa z nej vyrobiť viac, a preto by mala ostať v rukách tých, ktorí sa o ňu chcú a dokážu postarať, ktorí na nej vypestujú kvalitné potraviny, aby tie mohli skončiť na stoloch našich detí. Zdravé a kvalitné potraviny od slovenských farmárov bez škodlivých chemikálií a rôznych prímesí sú základom pre rozvoj budúcich generácii, preto si treba pôdu vážiť ako najvyššiu hodnotu a investíciu do našej spoločnej budúcnosti.

Autor článku: Helena Patasiová - Agrárna komora Slovenska
Zdroj obrázku: TASR - Helena Patasiová, predsedníčka AKS

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1552 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

6 komentárov

 1. Andrej
  23. júna 2020

  Pokiaľ sa na ornej pôde budú naďalej pestovať plodiny pre energetiku a pokiaľ farmár bude vďaka ornej pôde podnikať v energetike, dovtedy sú reči o dôležitosti pôdy a potravinovej bezpečnosti formálne a falošné.

  Odpovedať
 2. GJ
  23. júna 2020

  Veľa ľudí prichádza o prácu, na krku hypotéky, úvery.. Je preto logické, že prvé čo predajú, je to, čo nepotrebujú. Pôdu ktorú prenajímajú. Darmo budú ľudia ako p.Patasiová apelovať nerobte to, každý si vie spočítať, že z prenajímania nie je takmer žiadny osoh. Ale 4-5 tisícok za hektár v hotovosti už kadečo porieši. Keď nechceme rozkazovať poľnohospodárom čo majú pestovať, nemôžeme ani vlastníkom zakazovať predať pôdu.

  Odpovedať
 3. Starý Gazda
  23. júna 2020

  a tu je ten zakladny a podstatny problem štat cez PU za štatne teda naše peniaze sceli špekulantom a developerom podu aby judevastovali ZAKIAL SA NEPRIMU TVRDE ZAKONY NA OCHRANU PODY zatial sa PU robit nesmu PODU treba vydat zaujemcom na farmarčenie cez NHRADNE POZEMKY A čim skor nech sebestačnost naštartujeme

  Odpovedať
  1. Nohavica
   24. júna 2020

   ….je to presne naopak starý gazda….ak máte pôdu rozkúskovanú na 250 podielov nikdy si ju nebudete vážiť tak ako keď ju máte scelenú do 6tich parciel…a potom ju vôbec nepredáte alebo predáte za férovú cenu…a druhá vec : zase chcete len tvrdé zákony, furt chcete len niečo zakazovať a prikazovať….podporme našich farmárov, dajme im pôžičky, dotácie aby si tú pôdu mohli kúpiť oni….

 4. Ján
  24. júna 2020

  Nuž, obce zvyšujú dane z pozemkov čo je už dlhodobo neudržateľné…Napr. za rok 2020 mi obec vyrubila 43,-EUR za hektár ornej pôdy. Ani sa tím ľuďom nedivím že predávajú….

  Odpovedať
 5. jan antol
  13. júla 2020

  ja som dostal tiez ponuku na predaj a chcem ju predat.od firmy oragro.

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.