Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

MPRV: Počasie skomplikovalo poľnohospodárom dodržanie termínu prvej kosby

MPRV: Počasie skomplikovalo poľnohospodárom dodržanie termínu prvej kosby
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Zatiaľ čo máj bol výrazne suchý, posledné dni priniesli presný opak a poľnohospodárov na celom území sužujú neprestávajúce dažde. To bude mať za následok, že mnohí žiadatelia priamych podpôr nedodržia termíny prvej kosby porastov podľa stanovených predpisov. Informoval o tom Andrej Wallner z odboru komunikácie a marketingu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.

Upozornil, že termíny prvých operácií na plochách trvalých trávnych porastov (TTP) stanovuje nariadenie vlády, ktorým sa ustanovujú pravidlá poskytovania podpory v poľnohospodárstve v súvislosti so schémami oddelených priamych platieb, pričom prvú operáciu na plochách TTP je žiadateľ povinný vykonať najneskôr do termínov podľa sledovaného obdobia v rozpätí 1. júna až 8. augusta v závislosti od nadmorskej výšky poľnohospodárskej plochy.

Informoval, že v súvislosti so vzniknutou situáciou sa na MPRV SR obrátila aj Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) so žiadosťou o posun termínov prvých operácií na plochách trvalých trávnych porastov z dôvodu nepriaznivých poveternostných podmienok.

Wallner zdôraznil, že na aktuálnu klimatickú situáciu reaguje aj Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA), ktorá v tejto súvislosti dáva zainteresovaným do pozornosti inštitút vyššej moci a mimoriadnych okolností. V tom sa okrem iného uvádza, že v prípade, ak nastanú okolnosti vyššej moci a mimoriadnych okolností, je žiadateľ povinný PPA písomne oznámiť túto skutočnosť do 15 pracovných dní odo dňa, keď je žiadateľ alebo ním poverená osoba schopná tak urobiť.

Oznámenie spolu s relevantným dôkazom žiadateľ podľa Wallnera predkladá na formulári Oznámenie o prípadoch vyššej moci a mimoriadnych okolností na príslušnom regionálnom pracovisku PPA v mieste administrovania jeho žiadosti.

Dodal, že všetky potrebné formuláre spolu s informáciami sú k dispozícii na webovom sídle PPA www.apa.sk.

 

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
jm
jm
23. jún 2020 12:59

Žiadateľ musí vyššiu moc a mimoriadne okolnosti podložiť relevantnými dôkazmi. Potvrdenie od SHMU za 60EUR je relevantný dôkaz? Pretrvávanie podmočenia pozemku tiež určí SHMU. Zaujímavý je aj termín pasenia a kosenia lebo mulčér tam nemá uvedený termín ako to je v prvých dvoch prípadoch!