Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Zaujímavosti

Vyhádali si 1,5 miliardy korún

Vyhádali si 1,5 miliardy korún
insert_photoilustračné foto Andrea Wallner - Trochu svetla v neľahkej situácii?

Zdá sa, že budúci rok nebude pre českých poľnohospodárov až taký tragický, ako na svojich početných demonštráciách a protestoch avizovali. Na poslednú chvíľu im totiž poslanci prihodili ďalších 1,5 miliardy českých korún, takže aj v roku 2010 dostanú národné doplnkové platby k priamym podporám v maximálnej možnej výške.

Rozhodovaniu o konečnej verzii rozpočtu predchádzala demonštrácia roľníkov pred budovou parlamentu. Nemožno však tvrdiť, že práve protestné akcie boli prostriedkom, ktorý českých poslancov obmäkčil: návrh na zvýšenie dotácií totiž získal dostatočnú politickú podporu už predtým.

Na dorovnanie priamych platieb v plnej povolenej výške je potrebných sedem miliárd korún. V pôvodnom návrhu štátneho rozpočtu na rok 2010 však bola na tento účel vyčlenená len čiastka vo výške 1,5 miliardy korún. Poľnohospodári združení v Agrárnej komore a v Poľnohospodárskom zväze požadovali, aby sa chýbajúce financie vo výške 5,5 miliardy korún našli v zdrojoch ministerstva poľnohospodárstva (napríklad ušetrením na prevádzkových nákladoch či reštrukturalizáciou samotnej rozpočtovej kapitoly ministerstva), a zvyšných 1,5 miliardy korún pridali do rozpočtu poslanci.
A tak sa aj stalo. Viac peňazí českým poľnohospodárom dopriali poslanci za ČSSD, Komunistickú stranu Čiech a Moravy, ako aj pár členov Strany zelených a Kresťansko-demokratickej únie. Zo 190 prítomných poslancov hlasovalo 102 za zvýšenie dotácií a 78 bolo proti.
Českí poslanci okrem toho na poslednú chvíľu pridali aj 3,8 miliardy korún na sociálne služby, a 6,8 miliardy korún na platy učiteľov a ostatných štátnych zamestnancov.

V budúcom roku tak schodok českého štátneho rozpočtu dosiahne minimálne 163 miliárd korún, čo je takmer šesť percent z očakávaného hrubého domáceho produktu. Pôjde teda o najhorší rozpočet v histórii ČR. Ministra financií Eduarda Janotu náhly záchvat štedrosti poslancov rozčaroval natoľko, že začal uvažovať o odchode z funkcie, no nakoniec zostal pri vyhlásení, že je rád, že v budúcnosti už nebude zodpovedný za následky tohto nevyrovnaného rozpočtu.

Kvôli novým výdavkom sa úplne rozplynie efekt schváleného úsporného balíčka, v rámci ktorého sa daň z pridanej hodnoty zvýši z 9 na 10 percent a z 19 na 20 percent, a vzrastie aj spotrebná daň z alkoholu, cigariet či benzínu. Čechov teda čaká ťažké obdobie, kedy budú musieť znášať následky úsporného balíčka, no bez očakávaného kladného efektu na stav verejných financií.

Poslanci nepoužili na presuny len peniaze, s ktorými môže štát voľne nakladať, ale i prostriedky z povinných výdavkov štátu. Miliardu vzali z dôchodkov, 900 miliónov zo splátok štátneho dlhu a 100 miliónov zo štátnych dotácií na stavebné sporenie. Za úspech však možno považovať, že sa poslanci na rozpočte vôbec dohodli.

Autor článku: Markéte Brunnerová, Týždenník ROĽNÍCKE NOVINY č. 51 – 52/ 2009
Zdroj obrázku: ilustračné foto Andrea Wallner - Trochu svetla v neľahkej situácii?

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments