Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Vo Vinici majú informácie z ktorých vedia ťažiť

Vo Vinici majú informácie z ktorých vedia ťažiť
insert_photoautor - Zber slnečnice na poliach v okolí obce Vinica.

Vo Vinici neďaleko prihraničného mesta Šahy pestujú obilniny, olejniny, no najznámejší sú produkciou zeleniny. Už roky tu funguje mraziareň, ktorej dodáva akciová spoločnosť Vinica zelený hrášok alebo lahôdkovú kukuricu. Okrem toho pestujú pre regionálneho odberateľa tekvicu.

Zelenina: Klimatický a ekonomický problém

„Zeleninu pestujeme z dôvodu určitej tradície, ale aj udržania osevného postupu. Z hľadiska finančných výnosov z hektára ide o čím ďalej viac problematické plodiny. Ak na to vo výraznejšej miere nebude myslieť dotačná politika, neviem, či do budúcnosti udržíme takúto pestrú výrobu,“ hovorí Martin Havlas, predseda predstavenstva spoločnosti Vinica.

Problémy sú dva. Klimatický a ekonomický. Prvý prináša dlhé obdobia sucha, čo vzhľadom na to, že zeleninu pestujú bez závlah, znamená výrazné medziročné výkyvy v produkcii. Posúva sa aj samotný nástup jari, čo komplikuje osevný postup. V minulosti bežne po hrášku, ktorý zberali prvý júnový týždeň, siali proso. Termíny sa však posunuli. Posledné roky hrášok sejú o dva týždne neskôr, ako v minulosti.

„Hrášok nie sme schopní zasiať skôr. Buď prídu mrazy, prudké dažde alebo dokonca začne padať sneh. Zber sa nám tak posúva až na začiatok júla. No a vysejte do suchom vyprahnutej pôdy proso, ktoré nám zíde až po letných zrážkach. Tie zvyčajne padnú na prelome júla a augusta. Proso však vegetačne potrebuje necelých sto dní, no nie vždy ich od nás vie dostať. Aj veľmi mierny prízemný mráz spôsobí, že poľahne a všetka naša snaha je márna,“ hovorí Martin Havlas.

Druhým problémom, vďaka ktorému to má zelenina na tamojších poliach nahnuté, je vyšší rast nákladov ako výnosov. Za posledné roky došlo k zvýšeniu ceny výsevnej jednotky lahôdkovej kukurice a zeleného hrášku o 50 percent, ešte výraznejší tempom rástli náklady na mzdy alebo chemickú ochranu. Najmä v ostatných dvoch rokoch mimoriadne kolíšu aj ceny nafty.

Aj v tomto roku výborne predali

Zvýšené náklady nedokážu premietnuť do ceny pestovaného produktu. Havlas hovorí, že za posledných desať rokov došlo k zvýšeniu nákupných cien zeleniny zo strany odberateľa len približne o 15 percent.

Na zeleninu nemajú žiadny vplyv pohyby cien na burzách. Tým pádom sa repka alebo pšenica dostávajú do úplne inej pozície v porovnaní s hráškom či lahôdkovou kukuricou. V tomto roku rozdiel medzi cenami podčiarklo aj to, že tradičné agrárne komodity sa im podarilo výborne predať. Ešte aj v roku 2023 sa dokázali viezť na vlne minuloročných priaznivých výkupných cien.

„Tohtoročnú úrodu sme kontrahovali ešte vlani v októbri a novembri,“ informuje Martin Havlas.

Odpoveď na otázku, prečo to robil v období, keď poľnohospodári stále verili v ďalšie nárasty cien agrárnych komodít je jednoduchá.

„Máme plán výroby, ktorý si mesačne aktualizujeme. Pokiaľ viem, za koľko vyrábam a aký chcem dosiahnuť hospodársky výsledok, tak je mi jasné, za akú cenu potrebujem predať,“ hovorí Martin Havlas.

V pláne výroby sú mesačne po položkách rozpísané náklady. Napríklad, ak už v máji vie, že prekročil rozpočet určený na chemické ochranné prípravky, ktorý mal kalkulovaný na danú plodinu, tak začína škrtať. Drží sa čísel a nemá rád neznáme. Maximálnym poistením úrody napríklad eliminuje neočakávané situácie. Má obavu, aby neohrozil ekonomickú stabilitu podniku.

Najväčšia hodnota sú ľudia

V tomto roku nemajú ešte budúcoročnú úrodu predanú, ale vďaka každoročnému kontrahovaniu komodít dokážu zabezpečiť adekvátnu ekonomiku firmy.  Z hľadiska nákladov postupuje podobne. Dôležitá je aktuálna cena vstupov na trhu.

„Najväčšia hodnota našej firmy sú ľudia, vďaka ktorým sme sa posunuli k lepším produkčným ukazovateľom. Chcem počuť názory kolegov, pýtam sa všetkých. Zaujímajú ma problémy, ktoré máme, no najmä ich pohľad na riešenie situácie. Ak máme dostatok pravdivých postrehov, vieme z nich ťažiť pri našich rozhodnutiach. Reagovať správne,“ hovorí predseda predstavenstva.

Martin Havlas sa počas trinástich rokoch ako pôsobí vo Vinici snaží zmeniť filozofiu podniku.

„Cieľom je viac komunikovať so zamestnancami, mať pod kontrolou náklady a dobre obchodovať produkciu. Pri všetkom sú dôležité informácie. Ak ich nemáte, nedokážete riadiť nič. Niektorí ľudia si často myslia, že stačí byť manažér a úspech sa dostaví. Nie, musíš mať spoľahlivé dáta a tie máš len vtedy, keď ovládaš problematiku. Iba vtedy vieš posúdiť, čo je dôležité a kde si ťahaný za nos,“ uzatvára M. Havlas.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: autor - Zber slnečnice na poliach v okolí obce Vinica.

5 2 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments