Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa MPRV SR Z domova

Vlčan poslancom: „Všetci mi hovorili – nedovoľte pád tejto vlády!“

Vlčan poslancom: „Všetci mi hovorili -  nedovoľte pád tejto vlády!“
insert_photoFacebook Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (publikované 1.2.2022).

Slovensko sa opäť prizerá parlamentnému odvolávaniu – tentoraz hrozbe pádu čelí celá vláda Eduarda Hegera. V rámci rozpravy sa k situácii v pléne vyjadrujú aj jednotliví ministri vrátane agroministra Samuela Vlčana.

Vlčan: Nemali sme veľkohubé marketingové vyhlásenia

„Dôvodom na odvolanie vlády je citujem – ´chaos a neschopnosť, nedostatočný boj proti korupcii.´ Prosím vás, o akom chaose a neschopnosti a nedostatočnom boji proti korupcii hovoríte na rezorte pôdohospodárstva?  Uvedomujem si, že rezort pôdohospodárstva bol azda najviac poznačený marazmom korupcie predchádzajúcich období a bol na okraji záujmu predchádzajúcich vlád za posledných 30 rokov. Celý rezort bol na absolútnom okraji záujmu akejkoľvek predchádzajúcej politickej garnitúry a teraz sa to mení. My sme jednoducho nemali veľkohubé politické marketingové vyhlásenia o reformách, ale my sme urobili viacero zásadných zmien a dosiahli sme obrat,“ argumentoval včera pred poslancami Národnej rady SR Samuel Vlčan.

Ako argument proti povaleniu súčasnej vlády minister uviedol aj obnovenie akreditácie Pôdohospodárskej platobnej agentúry a skoncovanie s kauzami typu Dobytkár.

„Myslíte si, že akýkoľvek len malý prešľap milimetre za čiaru by nebol niekto odhalil? Že niekto by už dávno niečo na mňa alebo na tím, ktorý som mnou prišiel na pôdohospodárstvo nebol vyhrabal, nevytiahol, nepublikoval? Samozrejme, že áno, ale nič nenašli. Tak prečo hovoríte takto negatívne o vláde, ktorú ste jednoducho pomohli rozbehnúť,“ obrátil sa na zákonodarcov vo svojom vystúpení v pléne aj so žiadosťou, aby sa zamysleli nad tým, aké iné alternatívy prídu po prípadnom vyslovení nedôvery aktuálnej vláde.

Pošlú sprostredkovateľov a budú vyberať?

Poslancom dal do pozornosti aj ďalšie kroky agrorezortu ako zadefinovanie rozvoja agropotravinárstva do roku 2035 či schválenie Strategického plánu, ktorý sa už o pár dní má začať uplatňovať v praxi. Základnú legislatívu k nemu schválili v tom čase všetci prítomní poslanci – hlasovalo za ňu 131 zákonodarcov naprieč celým politickým spektrom.

„Prišiel som sem z Nitry zo stretnutia so skoro 500 poľnohospodármi. Na Agrokomplexe sme mali konferenciu organizovanú Poľnoinfo k strategickému plánu. Bola tam reprezentácia skoro 70 percent agropotravinárskeho sektora. Všetci mi hovorili, preboha nedovoľte pád tejto vlády. Dokončite nábeh strategického plánu,“ uviedol Samuel Vlčan

Ministerstvo si podľa neho zaslúži aj dokončiť investičné výzvy.

„Máme v poslednej fáze vyhodnotenie výzvy 52, ktorou chceme podporiť potravinárov. Zvýšili sme alokáciu zo 170 na 240 miliónov eur. Tak začneme ozdravovať celý sektor, lebo bude efektívnejší, konkurencieschopnejší. Chcete to riskovať, že príde k prieťahom kvôli administrácii a nakoniec príde nová vláda, ktorá pošle svojich sprostredkovateľov, aby keď sa budú robiť žiadosti o platby, aby vyberali, ako sa to robilo v minulosti. To čakáte? Ale pani poslankyňa Halgašová vie, o čom hovorím, že niekto si povedal v roku 2015 – veď vymerajme jednoducho provízie aj z priamych platieb,“ obrátil sa minister pôdohospodárstva na poslankyňu za SaS, ktorá sa v témach z agrosektora angažuje.

„Pani poslankyňa Halgašová Jarka, ty vieš, že my sme naďalej pripravení spolupracovať. Neviem pochopiť, že vy naozaj krajinu vystavujete takému veľkému riziku. Prečo z toho robíte politikum? Myslím si, a niečo o riziku viem, že to riziko ste jednoducho nedocenili a verím, že aspoň niektorí z vás, milí kolegovia, si to riziko uvedomíte a nemusíte hlasovať proti návrhu, ktorý ste podpísali, ale napríklad nemusíte prísť v utorok a podporíte pokračovanie tejto vlády a dokončenie aj tých reforiem, ktoré my potrebujeme dokončiť na rezorte pôdohospodárstva.“

Halgašová: Rezort sa nevyhol viacerým korupčným kauzám

Samotná poslankyňa Jarmila Halgašová viaceré argumenty Samuela Vlčana vo svojom písomnom stanovisku pre portál polnoinfo.sk odmietla.

Myslím, že každý, kto prichádza do kontaktu s rezortom pôdohospodárstva vidí, že od nástupu tejto vlády sa rezort zmieta vo veľkom chaose. Nevyhol sa dokonca ani viacerým korupčným kauzám. Nie je preto pravdou, že korupcia na rezorte neexistuje. Stačí si spomenúť na štátnu pomoc na chov ošípaných takto pred rokom, keď štátny tajomník Kyseľ rozdával veľmi pochybne peniaze nielen sebe, ale aj jemu spriazneným chovateľom ošípaných. Nakoniec musel po verejnej kritike z postu štátneho tajomníka odstúpiť,“ vyjadrila sa poslankyňa za SaS.

Ďalšou kauzou v rezorte podľa nej bolo rodinkárstvo na Ústrednom kontrolnom a skúšobnom ústave poľnohospodárskom, kde z pozície generálneho riaditeľa odišiel Ján Berceli.

„Zamestnával na úrade svoju milenku a rodinných príslušníkov. Neskôr získal pán Berceli miesto na Slovenskom pozemkovom fonde. Problémom sa nevyhla ani Pôdohospodárska platobná agentúra. Najvyšší kontrolný úrad vo svojej nedávnej správe o výsledku kontroly  poukázal na množstvo nedostatkov, ktoré pretrvávajú v agentúre aj za súčasnej vlády. Dokonca poukázal aj na nové prešľapy agentúry za tejto vlády, a to napríklad na priznanie neoprávnených výdavkov na výstavbu administratívnej budovy, ktoré nemali byť zo strany agentúry akceptované,“ uviedla Halgašová.

Ani jeden návrh neprešiel

Ministrovi tiež vyčíta, že sa nevenuje téme odškodnenia pestovateľov za škody, ktoré spôsobuje zver, hoci ona sama vraj riešenia v tomto smere šéfovi rezortu navrhovala. Spoluprácu s ministerstvom nepovažuje za ideálnu.

„Osobne si spoluprácu takto nepredstavujem. Od septembra som na rokovanie Národnej rady predložila tri zákony zamerané na zjednodušenie podnikania, na odstránenie byrokracie a stransparentnenie Slovenského pozemkového fondu – novelu zákona o potravinách, novelu zákona o Slovenskom pozemkovom fonde a novelu zákona o službách zamestnanosti a pomoci v hmotnej núdzi. Ani jeden môj návrh neprešiel. Minimálne ten, ktorý umožňuje legálne zamestnávať a odmeňovať v rámci sezónneho zamestnávania nezamestnaných, je pre poľnohospodárov a potravinárov veľmi dôležitý,“ reagovala Halgašová.

Nateraz sa zdá, že argumenty predostreté Samuelom Vlčanom prinajmenšom jednu poslankyňu SaS nepresvedčili. To, či sa to podarilo u ostatných, ukáže až hlasovanie, ktoré je naplánované na budúci utorok. Z vyjadrenia samotnej Jarmily Halgašovej sa nateraz zdá, že strana SaS zo svojho stanoviska neustúpi.

„Táto vláda už nemá viac mandát riadiť krajinu. Mala dosť času začať sa správať zodpovedne. Poslanci za stranu SaS preto budú pri hlasovaní jednotní a tejto vláde dajú jasný odkaz,“ dodala Halgašová.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: Facebook Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (publikované 1.2.2022).

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
4 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Karkó
Karkó
16. december 2022 23:12

Počúvame samé sem sme pridali milióny, tam sme navýšili výzvu, ALE povedal už niekto tým pánom z bankového sektora, že peniaze na papieri nám poľnohospodárom nepomôžu? Pekne sa to predáva do médií, ale kým tie peniaze reálne neprídu k nám a budú len niekde na účte PPA, je to tak… Celý komentár »

Josef
Josef
24. december 2022 2:15
Odpoveď na  Karkó

uplne s panom suhlasim, v takomto stave PPA este nebola a vlastne cely rezort, vid. vyjadrenia NKU, kolko vlastne vyplatili, 40%? Po minule roky, ked bolo vyplatenych menej ako 85-90% isli ministrov odvolavat a teraz? Kde su vlastne nase stavovske organizacie, kde su ich vyjadrenia?Nikomu nevadi, ze sa vratia peniaze… Celý komentár »

Rudo Pojezdal
Rudo Pojezdal
11. január 2023 0:29
Odpoveď na  Josef

To je pravda, žiadna informácia,koľko percent sa vyplatilo dotácií na plochu, je to asi tajné a stavovské organizácie spia zimným spánkom!

Johnny
Johnny
11. január 2023 6:43
Odpoveď na  Rudo Pojezdal

treba sledovať aj médiá, veď to dávali v správach na RTVS niekedy medzi sviatkami.