Zadajte hľadaný výraz

Názory a komentáre Z domova

Vlastnícke kotrmelce sa na Turci neudiali (fotogaléria)

Vlastnícke kotrmelce sa na Turci neudiali (fotogaléria)
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - prezentácia na Danubius Gastro 2013

Hľadieť na región z pohľadu produkčných ukazovateľov, je pravdepodobne rovnaký nezmysel, ako vnímať vplyv poľnohospodárstva cez podiel na hrubom domácom produkte. To, že najdôležitejšie sú kvalitné potraviny, obrobený chotár, ľudia a vzťahy ukážkovo demonštrovalo podujatie Turčianskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Tamojšie vyhodnotenie najlepších mliečnych producentov a turčianskych poľnohospodárov odkrylo silu regiónu. Desiatky silných podnikov, ale aj samostatne hospodáriacich roľníkov z regiónu Martina a Turčianskych Teplíc ťahali spolu za jeden povraz.

Ako skruž ich spája sila osobnosti tamojšieho predsedu regionálnej komory. Marián Kohút sa dokáže nadchnúť a ťahá svoj región už roky. Turiec bol jeden z prvých, ktorý spotrebiteľovi ukázal, že slovenský roľník je blízko k jeho nárokom. Už pravidelne sa tretiu augustovú nedeľu stretávajú v okolí „družstevného“ hotela GADER s tisíckami návštevníkov, ktorým prezentujú tamojšiu produkciu. Pred dvoma rokmi spôsobili rozruch na výstave Danubius Gastro, kde predstavili rôznorodú paletu produktov z Turca. Všimlo si ich aj niekoľko novinárov. Poľnohospodárstvo z tejto oblasti sa dostalo aj do médií, ktoré chlebové odvetvie neraz opomínajú.

Turiec má čo ponúknuť spotrebiteľom, ale aj stovkám zamestnancov, ktorí v stabilizovanom turčianskom poľnohospodárstve pracujú. Za obdobie dvadsiatich rokov dokázali zdvojnásobiť produkciu mlieka, chovajú viac ako šestnásťtisíc oviec a nevyhýbajú ani oblastiam, ktoré z iných regiónov už vymizli. Mäsový dobytok, ošípané, hydina, chov rýb, alebo včelárstvo. To všetko patrí k Turcu stojacom na pevných základoch medziľudských vzťahov, ktoré preveril čas.

Región je zaujímavý aj z pohľadu, že je pred zahraničnými farmármi stále dobre ukrytý. Žiadne vlastnícke kotrmelce sa tu neudiali. Z prišelcov hospodária len Oravci, ktorí mnohých inšpirujú ako chytiť do rúk produkciu obilnín a Rožňavčania, úspešní v chove mäsového dobytka.

Vo štvrtok (29. januára) sa stretli v Kultúrnom dome v obci Belá – Dulice všetci tí, ktorí majú záujem poctivo hospodáriť. A ako mi pošepol Marián Kohút, výberovým kritériom nebolo členstvo v regionálnej komore, ale výsledky práce, ktoré ich prezentujú. Združovanie je len dôsledkom upevnenej dôvery medzi subjektmi a najmä kontinuálnej práce vedenia komory v prospech regiónu.

Fotogaléria zo slávnostného doobedia:

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - prezentácia na Danubius Gastro 2013

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
agrarnik zHN
agrarnik zHN
9. február 2015 8:11

chvályhodná akcia až na to, že medzi pozvanými bol aj šéf zväzu chovateľov HD, ktorý zlikvidoval chov HD na svojom družstve – podivný zväz