Zadajte hľadaný výraz

Branding Ematech 2020-07 LEFT
Branding Ematech 2020-07 RIGHT
Branding Ematech 2020-07 TOP
Článok dňa MPRV SR Z domova

Vlastníci pozemkov si môžu overiť, kto na ich pôdu poberal agrodotácie

blank

Vlastníci pozemkov si odteraz môžu na jednom mieste overiť, kto na ich pôdu poberal agrodotácie prostredníctvom takzvaných priamych podpôr. Rozšírené údaje o poľnohospodárskej pôde budú pre odbornú aj laickú verejnosť užitočnou pomôckou aj pri uzatváraní nájomných zmlúv. Ide o výsledok dlhodobej a intenzívnej spolupráce Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR a Úradu geodézie, kartografie a katastra (ÚGKK) SR.

„Pozemkové vzťahy si na Slovensku žiadajú veľké upratovanie, ktoré, žiaľ, naši predchodcovia zanedbali. Na ministerstve intenzívne pracujeme na tom, aby sme do nich vniesli viac transparentnosti, ktorá je osvedčeným receptom aj na odhaľovanie možných podvodov v čerpaní agrodotácií. Vďaka dlhodobej a intenzívnej spolupráci s Úradom geodézie, kartografie a katastra SR sa nám podarilo sprístupniť ďalšie údaje o poľnohospodárskej pôde, ktoré nikdy v histórii neboli dostupné na jednom mieste. Kontrolný nástroj teraz vkladáme do rúk širokej verejnosti,“ priblížil minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský (OĽaNO).

Nielen údaje o vlastníkovi pozemku ale aj o tom, aký subjekt žiada agrodotácie

Spolupráca na projekte podľa MPRV SR odštartovala v roku 2018, keď agrorezort spoločne s ÚGKK SR zverejnili na mapovom portáli údaje zo systému identifikácie poľnohospodárskych pozemkov (LPIS). Nové vedenie MPRV SR sa rozhodlo, že na zvýšenie transparentnosti a lepšiu orientáciu vo vlastníckych a užívacích vzťahoch k poľnohospodárskej pôde sprístupní ďalšie údaje, ktoré bolo potrebné doposiaľ prácne vyhľadávať a vzájomne kombinovať.

Na mapovom portáli podľa MPRV pribudli tri nové agro vrstvy, a to hranice užívania ohraničujúce pozemky, na ktoré boli žiadané priame podpory s uvedením konkrétneho žiadateľa, ďalej obvyklá výška nájomného za užívanie poľnohospodárskej pôdy v katastrálnom území, ako aj bonitované pôdno-ekologické jednotky, ktoré vyjadrujú kvalitu a vyčísľujú produkčno-ekologický potenciál pôdy.

Prostredníctvom niekoľkých krokov je možné zistiť nielen údaje o vlastníkovi pozemku, ale po novom aj to, či a aký subjekt na tento pozemok žiadal agrodotácie, za akú obvyklú výšku nájomného sa pozemky v danom katastri prenajímali a do akej bonitnej triedy samotný pozemok patrí. Agrorezort tak v spolupráci s ÚGKK SR odstraňuje bariéry a súčasne zjednodušuje prístup k údajom o poľnohospodárskej pôde.

Mapový portál je podľa MPRV prepojený s portálom Finstat, čo umožňuje rýchlo získať bližšie informácie o žiadateľovi, ktorý na vybraný pozemok poberá agrodotácie. Jedným klikom sa tak dá zistiť napríklad to, či na pozemku hospodári schránková firma či zadlžený poľnohospodár.

Webová stránka ÚGKK SR

„Výhodou je, že priestorové údaje je možné na seba navzájom nakladať, vrstviť, a tým na jednom mieste vytvárať mapové kompozície a získavať také informácie, o aké má používateľ momentálne záujem. Agrovrstvy je zároveň možné kombinovať aj s inými mapovými podkladmi, ktoré sú na mapovom portáli k dispozícii, ako je ortofotomozaika, základné mapy a digitálny model reliéfu. Veríme, že takéto zverejnenie údajov na jednom mieste s možnosťou ich kombinovania prispeje k lepšej informovanosti občanov a aj väčšej transparentnosti štátnej správy,“ priblížila predsedníčka ÚGKK SR Mária Frindrichová.

Spresnila, že v prvom kroku je potrebné otvoriť si webovú stránku ÚGKK SR a kliknúť na priečinok „mapový klient ZBGIS“. Kliknutím na farebný symbol vedľa poľa na vyhľadávanie si treba zmeniť tému na „kataster nehnuteľností“. Kliknutím na ľavý bočný panel si treba zvoliť „vrstvy a podkladové mapy“, zaškrtnúť si „agro vrstvy“ a po ich rozkliknutí je možné dostať sa k zoznamu vrstiev, ktoré je možné aktivovať zaškrtnutím.

Dodala, že k agro vrstvám sa dá dostať aj cez webovú stránku MPRV SR. Stačí kliknúť na tlačidlo „agromapy ZBGIS“ v pravom bočnom paneli, ktoré priamo presmeruje na mapový portál. Upozornila, že prístup si nevyžaduje prihlasovacie údaje.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

blank

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1571 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

16 komentárov

 1. blank
  jm
  6. júla 2020

  A ako sa dozvie napríklad vlastník či daný subjekt ktorý poberá agrodotácie a ktorý má uzatvorenú nájomnú zmluvu s vlastníkom ktorému v zmysle platných predpisov je vydaná náhradná pôda práve na tej jeho. Totiž pôda bola scelená myslím práve z dôvodu malých parciel ktoré nie je v mnohých prípadoch možné v dnešných pomeroch obrábať. Dnes je iný spôsob obhospodarovania ako bol v povojnovom obdobý.
  Myslím že viac poriadku by prinieslo ,keby subjekt ktorý žiada podporu mal povinnosť predložiť doklad na základe čoho obrába pôdu. A po druhé urobiť konečne komasáciu v čo najkratšom možnom čase.

  Odpovedať
 2. blank
  G.S.
  6. júla 2020

  Až na jednu chybičku krásy, vážení, je to fajn. Len ako má vlastník na rozdrobených parcelách bez komasácie z tej vašej skvelej mapy zistiť , kto má vlastne jeho pôdu? Veď vy exoti si uvedomte, že pri terajšej rozdrobenosti je vysoko pravdepodobné, že tam niekto môže užívať pôdu na základe podnájmu, náhradného užívania alebo len obyčajnej dohody užívateľov. A nič iné im ani neostáva pri 30 ročnej nečinnosti štátu. Takže určite to bude skvelá vec a budete sa môcť ňou chváliť, Ale asi až za ďalších 30 rokov ak už budú ukončené komasácie a nenecháte zas rozdrobiť všetky pozemky ako je to teraz. No a teraz je to len na srandu králikov a na vykazovanie činnosti Lebo takéto porovnanie žiadateľov je možné ľahko robiť aj cez GSAA. Navyše je tam len obvyklý nájom.

  Odpovedať
 3. blank
  Realist
  6. júla 2020

  A na co im to bude ked dostanu najomne. Aspon keby 600€ bola dotacia tak pochopim. Zda sa mi ze min.zakryva svoju neschopnost hlupostami a najlepsie by bolo keby ich uz zrusili tie dotacie

  Odpovedať
 4. blank
  Robert Dohál
  6. júla 2020

  Rok 2010 – 726 ha – 986 zmlúv
  rok 2020 – 678 ha – 1211 zmlúv, v našom podniku.
  Kedy už títo politickí agitátori pochopia, že robiť komasácie za súčasného stavu legislatívy – dedenia – je prakticky čistý nezmysel. Ale ak ide o to, minúť tie „europske“ peniaze, nech to stojí čo to stojí, tak to dáva zmysel. Tie tri víťazné geodetické firmy za tých 200 E/ha čo „vysúťažili“ . . . Dobrá zlodejina. My máme kalkuláciu na 1 ha za 89 eur. Takže Fecko to Kvetinkovcom zožral aj s navijákom a má agendu a prac. náplň na štyri roky. To je už druhoradé že sa pri tom vyparí 30 melónov. Šak sú bruselské. A Andrej zaopatrí ešte aj vnúčatá svojich vnúčat .
  Prečo to ešte nevyšetruje NAKA ?
  Pamatáte ešte o čo vtedy išlo ? No jedna geodetická firma údajne vysúťažila všetkých tuším 168 katastrov a keď to akože napadol úrad pre hospodársku súťaž, či ako sa volá, tak o 2-3 týždne po zrušení pôvodnej súťaže bola na svete už akože regulérna nová a samozrejme spravodlivo vyhodnotená súťaž a 168 katastrov si „spravodlivo“ podelili 3 geodetické firmy.
  A pán štátny tajomník miesto toho aby podal trestné oznámenie, tak tlieskal tomuto „úspechu“ v scelovaní pozemkov, tešiac sa že konečne sa vlastníci túžiaci hospodáriť na vlastnom dostanú ku tej svojej roľičke a Slovensko bude sebestačné. Hurá, hurá, hurá. Nech žijú komasácie ! ! !
  Ach bože či sme všetci tvoji ?!

  Odpovedať
  1. blank
   Marian Bulla
   7. júla 2020

   Na tvrdých dátach z katastrov po pozemkovej úprave vám môžem dokázať, že počet vlastníckych podielov pomaly klesá, nedochádza k žiadnemu drobeniu. A to napriek dedeniu, ktoré je sčasti obmedzené zák. 180/1995. Predstavte si, že sa tam rozvinul trh s pôdou, ktorý eliminuje nielen dedenia ale aj ďalšie fenomény v území ako sú napr. IBV. Nie všetko sa dá zakázať alebo nariadiť, život si vie niekedy poradiť aj bez §.

  2. blank
   Robert Dohál
   7. júla 2020

   Tie tvrdé dáta poznám. Nenažranec čo robil 23 rokov exekútora a „nevie“ do čoho by ešte investoval, lebo už má vilu a jachtu v Chorvatsku, najlacnejšie auto v rodine je X6 a kto vie koľko zlatých tehál …. No do čoho by ešte investoval ? No pôda je predsa v móde. Aj kamarát advokát už kúpil 42 hektárov. Tak kúpi tiež aspoň 30. No ale chápem vašu spokojnosť pán Bulla . Hlavne že nám funguje trh s pôdou. To že rolník či poľnohospodár sa zvačša nechytá. . . Čo už s tým narobíme? Sloboda a demokracia je na Nr 1. Je to predsa také „pravicovo- liberálne“, čiže spravodlivé.
   A že to tí zaostalí Rakúšania ešte nepochopili. Mali by ste im ísť poradiť ako na to. Inak budú pôdu v Rakúsku kupovať iba rakúski baueri, no a to je predsa nedemokratické. Ba dokonca protiústavné, povedal slovenský ústavný súd. A že tých Rakúšanov ešte za to nevyhodili z únie.
   Ale správne. Poďme si mi len svojou cestou. Až do „víťazného“ konca. Kým nezvíťazí revolúcia .

  3. blank
   Marian Bulla
   8. júla 2020

   Keď poznáte, tak nešírte paniku akoby sa na nás rútila masívna katastrofa. Zmena dedenia je legitímna otázka. Asi taká ako sprísnenie interrupcií : rozháda to polovicu národa, rodín a to s minimálnym benefitom. Ale dobre. Myslím si však, že sú tu dôležitejšie problémy : napr. podpora malých, stredných, mladých, veľkých (vyberte si) poľnohospodárov aby si tú pôdu mohli kúpiť oni. Alebo nech ju skupuje SPF a potom prenajíma. To sa tu nikdy nedialo, v opačnom prípade by sa možno nestalo, že si ju kúpi exekútor.

 5. blank
  CHZVIL
  6. júla 2020

  Do traktoroch a kombajnoch …..alebo tankoch ? :(:(:(:(:(

  Odpovedať
 6. blank
  realista
  7. júla 2020

  k poskytnutým dátam
  – pri troche odborných znalostí boli tieto dáta verejne prístupné ešte pred “ I. transparentnou revolúciou“ (p. Matečná)
  – výška nájomného bola dostupná po „I. transparentnej revolúcii“……
  – relevantný údaj o výške nájomného je aj tak dostupný u starostu obce, predsedu miestnej organizácie Jednoty dôchodcov, alebo ak funguje, v miestne príslušnom pohostinskom zariadení.

  k druhu dát
  – každý poľnohospodár, ktorý to myslí s podnikaním vážne, týmito údajmi dávno disponuje…
  – tieto dáta potešia v v prvom rade „agrošpekulantov“ – či už tých , ktorí podnikajú na pôde, alebo rentierov…..

  – hodnota týchto údajov – k dnešnému dňu sú tam dáta z roku 2019 – takže po slovensky “ sú tam dáta kto užíval nie kto užíva“

  Dovolil by som si upozorniť na aplikáciu http://www.podnemapy.sk, kde sú údaje pre farmárov, ktorí to s podnikaním na pôde myslia vážne. Bolo by ho opäť aktualizovať, …. neaktualizuje sa už roky – dôvod nie sú peniaze.

  Odpovedať
 7. blank
  nalim
  7. júla 2020

  ….že robiť komasácie za súčasného stavu legislatívy – dedenia – je prakticky čistý nezmysel.
  Otázka -je priechodná zmena tohto zákona za tejto vlády ?? na systém dedenia prvorodených, kde by sa nedrobila parcela , alebo iný ešte praktickejší ??

  Odpovedať
  1. blank
   DoesntMatter
   7. júla 2020

   System dedenia prvorodenych je prezitok. Staci, ak sa zakonne ustanovi, ze dedit pozemok bude iba jeden = 1 pozemok = 1 dedic. Napr. aj auto moze mat iba jedneho vlastnika a tam to nie je problem?

 8. blank
  SHR
  7. júla 2020

  Príklad ako sa robí komasácia: z 18 -ich malých parciel spravia 3-4 dvojhektárových parciel na rôznych miestach ktoré sú problematické z hľadiska využívania techniky. Potom začína kolotoč s výmenou parciel medzi vlastníkmi, resp. užívateľmi, čo by mali spraviť hneď pri komasácii to znamená vytvoriť jednu väčšiu parcelu.

  Odpovedať
 9. blank
  Predseda JRD
  7. júla 2020

  Keď ako predseda som vlastnou hlavou zohnal skoro všetku pôdu v našom katastri,tak obvyklé nájomné si vlastne určujem sám sebe? A právo ďalšieho nájmu mi zabezpečí platiť vlastníkom furt len to isté minimum? Parádička-toto som potreboval! Len nikde tu v mapke nevidím,či to obvyklé nájomné je za 5,10,či 15 rokov. Najradšej by som dával obvyklé nájomné to nižšie-5 ročné, no zmluvu by slovač mala podpísať na pätnásť…takto si to predstavujem a s pomocou tohto štátu zničím skôr konkurenciu.

  Odpovedať
  1. blank
   G.S.
   8. júla 2020

   Prihláste sa tí, ktorým SPF radikálne navyšuje nájom. U mňa podľa všetkého pôjde o trojnásobok vzhľadom k „obvyklému nájmu“. Asi som s 30 ha agrobarón a tak si to môžem dovoliť. A pritom drzo požadujú vyplatenie vyššieho nájmu aj za pôdu absolútne nevhodnú na poľnohospodárske účely, ktorú nám drzo nasáčkovali do zmluvy. Pritom nechcú z obvyklého nájmu platiť daň z pozemkov a naďalej požadujú aby príjem za drevo z takto zarastených pozemkov patril im. Zároveň podľa ich ľubovôle musím urobiť testy z UKSUP-u na pôdu. Štát sa nás snaží skasírovať naplno. Tak by teda mali ale zároveň zrušiť daň z pozemkov, ak chcú takto postupovať. Nemôžem zhrabnúť všetko a tváriť sa , že žobrač to nejako prežije. Chcelo by to ,aby konečne zástupcovia roľníkov dali žalobu na súd na neplatnosť takýchto jednostranných zmlúv a najmä ak SPF neukladá peniaze za neznámych vlastníkov na depozit a narába s nimi ako s jeho vlastnými.

 10. blank
  Starý Gazda
  8. júla 2020

  bohužial mame ministerstvo polnohospodarstva ktore sa vyrobe ani najmu pody apsolutne nerozumie verim že maju dobri umysel no tym že tomu čo riadia nerozumeju po 4 rokoch budeme na tom ešte horšie maju len štastie že tu maju zopar životaschopnych firiem ktore produkuju aj bez ich pomoci PAN MINISTER EšTE NIE JE NESKORO SPAMETAJTE SA A ZAčNITE ROZMYšLAT PAN KARAHUTA MA DOBRE NAPADY PORADTE SA radit sa nie je hamba chodte k tym čo zabespečuju tu sebestačnost ni k tym čo o nej hovoria

  Odpovedať
 11. blank
  dedo jozef
  14. júla 2020

  spf uzatvara dodatky k zmluvam,ktorym po pozemkovych upravavach skončila platnosť pred rokom ,alebo dvoma,asi je najskor potrebne uzatvoriť nove,až potom dodatky,dodatok k žiadnej zmluve?take niečo si može dovoliť iba spf sro Poprad,či aj ine regionalne odbory?nove parcely,nove vymery,kto sa ma vtom zorientovať?ak skončila platnosť pred dvoma rokmi a najomca nema uzatvorenu novu,ako postupuje spf,tento dodatok nemusi akceptovať doterajši najomca,ani novy žiadatel,pekna kamuflaš,ktovie čoho a pre koho,

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.