Zadajte hľadaný výraz

Názory a komentáre Z domova

Vladimír Chovan

Vladimír Chovan
insert_photoMinisterstvo pôdohospodárstva

V roku 2009 opustilo poľnohospodárstvo vyše 11 tisíc pracovníkov na Slovensku. Ako minister pôdohospodárstva sa preto snažím s mojim tímom odborníkov v rezorte zastaviť tento prepad. Nie je to ľahké, keďže v čase krízy miznú pracovné miesta najmä v poľnohospodárstve v celej Európskej únii. Počet pracovných miest v tejto oblasti sa znižuje cez milión ročne. Pritom podľa odborníkov, ľudstvo ako také bude musieť zvýšiť do roku 2050 výrobu potravín až o 70 percent, aby sa uživilo deväť miliárd ľudí planéty. Zamestnanosť v poľnohospodárstve má významný multiplikačný efekt, keďže jedno pracovné miesto v agrosektore viaže na seba tri až štyri ďalšie pracovné miesta v inom odvetví hospodárstva.

Aj Slovensko musí zvyšovať zamestnanosť ľudí na vidieku. Taká je výzva doby a spoločenská objednávka. Každý rok vyrábame menej a dovážame viac potravín. Trvá to už dvadsať rokov a každý rok hovoríme o horšej obchodnej bilancii.

Slovensko je pritom štát s najvyššou mierou obyvateľov žijúcich na vidieku. V roku 2010 máme záujem zvyšovať zamestnanosť v agrosektore a znižovať tak počet ľudí odkázaných na sociálnu sieť. Hľadáme riešenia v reťazci výrobca, spracovateľ a obchod.

V roku 2009 sme pomohli farmárom pravidlami pre predaj z dvora. Spotrebitelia si kupujú čerstvé, domáce a kvalitné potraviny. Naši inšpektori kontrolujú celú výrobu a hygienu predaja, preto sa občania môžu spoľahnúť, že dostávajú čerstvé a kvalitné produkty. Rozbehol sa nám predaj surového kravského mlieka cez automaty, ale aj predaj medu, či mäsových výrobkov. Pripravili sme viacero podporných programov, aby sme stabilizovali zamestnanosť a pribrzdili odchod ľudí z poľnohospodárstva.

Po roku 2006 je poľnohospodárstvo medzi tromi prioritami v programovom vyhlásení vlády. Je to jediná cesta, akou môže agrosektor ďalej ísť. Ak by sa totiž naplnili vízie liberálov, podľa ktorých nám poľnohospodárstvo netreba a lacné potraviny si dovezieme, obyvatelia Slovenska by mali ťažkosti prežiť, lebo dovozové potraviny sú drahšie nielen cenou, ale aj pridanou hodnotou, ktorú predstavuje práca, o ktorú by sme u nás na vidieku prišli.

Autor článku: Vladimír Chovan - napísané pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Ministerstvo pôdohospodárstva

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Anonym
Anonym
28. február 2010 8:41

rozbehol sa nam podomový predaj suroveho kravskeho mlieka, tvarohu, masla atď

Anonym
Anonym
28. február 2010 8:48

+Nevyplácanie najmu za poľno pôdu velkopoberatelmi dotácii, zámerné obchádzanie vlastníkov pôdy, nečinnosť kontrolných organov, …