Zadajte hľadaný výraz

Legislatíva Z domova

Vláda schválila nariadenie o hygienických podmienkach pri predaji z dvora

Vláda na dnešnom rokovaní prerokovala a schválila návrh nariadenia o hygienických podmienkach pri tzv. predaji z dvora.

Ministerstvo pôdohospodárstvo (MP) SR, ktoré návrh nariadenia predložilo, od jeho prijatia očakáva pozitívny vplyv na rozvoj vidieka a jeho zásobovania potravinami priamo z prvovýroby, na zásobovanie spotrebiteľov v rámci agroturistiky, ale aj na producentov prvotných produktov živočíšneho pôvodu, ktoré pochádzajú z ekologickej poľnohospodárskej výroby.

Predpokladá sa zároveň pozitívny účinok aj na malých farmárov a drobnochovateľov, ktorí budú môcť realizovať v malých množstvách časť svojej produkcie bez takého medzičlánku distribúcie, ako je veľkoobchod.

Pri priamom predaji produktov živočíšneho pôvodu z prvovýroby sa podporí možnosť získať za prijateľné ceny vysokohodnotné, čerstvé produkty domáceho slovenského pôvodu. Tým sa podľa MP umožní spotrebiteľom prístup k potravinám, ktoré neboli priemyselne upravované alebo spracúvané a sú bez prídavných látok a technologických zásahov, ktoré síce predlžujú ich trvanlivosť a uchovateľnosť, ale podstatne menia vlastnosti týchto potravín živočíšneho pôvodu.

Administratívnu časť registrácie prvovýrobcov dodávajúcich malé množstvá prvotných produktov živočíšneho pôvodu a mäsa z hydiny a králikov zabitých na farme a zveriny z voľne žijúcej zveri, ktorú vykonávajú regionálne veterinárne a potravinové správy, už rieši zákon o veterinárnej starostlivosti. Príslušné regionálne veterinárne a potravinové správy vykonávajú aj kontrolu dodržiavania požiadaviek, ktoré ustanovuje schválené nariadenie vlády.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments