Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Vláda: Pôdohospodárstvo považuje za strategický rezort

Vláda: Pôdohospodárstvo považuje za strategický rezort
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Vláda považuje pôdohospodárstvo, potravinárstvo a lesníctvo za strategické odvetvia hospodárskej politiky štátu, ktoré majú nezastupiteľné miesto v štruktúre ekonomiky. Vyplýva to z Programového vyhlásenia vlády (PVV) SR, ktoré dnes schválil vládny kabinet.

Vládny kabinet vníma agropotravinársky komplex, lesnícku prvovýrobu, drevospracujúci priemysel a hospodárenie na vidieku ako významnú podpornú platformu pre politiku zamestnanosti a ako potenciálny parciálny nástroj pre riešenie dlhodobej nezamestnanosti.

Úspešné a transparentné čerpanie fondov Európskej únie považuje vláda za rozhodujúce vo vzťahu k poľnohospodárstvu a rozvoju vidieka.

“V príprave reformy spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP) po roku 2020 vyvinie vláda v rámci prípravného procesu v orgánoch EÚ maximálne úsilie na odstránenie negatívneho vplyvu tejto politiky na slovenské agropotravinárstvo a presadzovanie nediskriminačných podmienok pre domácich poľnohospodárov a potravinárov,” sľubuje vláda v PVV.

Vláda bude podporovať hospodárne využívanie poľnohospodárskeho pôdneho fondu, vytvorí podmienky na jeho ochranu pred neodôvodnenými zábermi na nepoľnohospodárske aktivity a bude hľadať ďalšie možnosti nákupu pôdy pre domácich poľnohospodárov. Podporí doriešenie vlastníckych vzťahov k pôde ako predpokladu rozvoja trhu s pôdou.

Podľa PVV vytvorí vládny kabinet právny rámec pre jednoznačnú identifikáciu pôdy a oprávnenosť žiadosti na poskytnutie podpory za účelom odstránenia nezrovnalostí v deklarácii užívateľov pôdy. V spolupráci so záujmovými združeniami, vrátane ZMOS, prehodnotí vláda vplyv miestnych daní, predovšetkým dane z pozemkov, na poľnohospodárske podnikanie.

Vláda plánuje prehodnotiť tiež daňové zaťaženie farmárov. Navrhne funkčný poisťovací systém za participovania štátu, komerčných poisťovní, prvovýrobcov a ostatných hráčov na agrárnom trhu s cieľom zmierniť dosahy škôd spôsobených volatilitou klimatických zmien (spodné vody, prívalové vody a podobne), ktoré komerčné poisťovne nepoisťujú.

V súlade s pravidlami CAP chce vláda zintenzívniť podporu sektorov, ktoré sú potenciálnymi zdrojmi zamestnanosti, najmä živočíšnej výroby, ovocinárstva, zeleninárstva, vinohradníctva, ale aj potravinárskeho priemyslu.

V oblasti poľnohospodárskej a potravinárskej výroby vláda podporí spracovanie a finalizáciu produktov z domácej výroby, okrem iného aj zvýšením propagácie domácich potravín prostredníctvom marketingového fondu. Bude presadzovať nákup domácej agropotravinárskej produkcie organizáciami štátnej a verejnej správy. “V záujme ochrany malých a stredných podnikateľov zváži zavedenie osobitného odvodu pre veľké obchodné systémy, ako aj opatrení proti nekalým praktikám.”

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
5 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
realista
realista
13. apríl 2016 19:16

prvom rade program mlady farmar treba vyuzit ale treba zobrat cudzincom pôdu a nie slovenskym farmarom lebo sa nam budu smiat este viac do tvare a este osobitne im navysit najomne na pôdu Spf na 200 € aby boli viac konkurencieschopny

ni
ni
14. apríl 2016 5:39

Zas len reci, sluby. A v realite len rozkradacky.

Anonym
Anonym
14. apríl 2016 9:07

bla bla bla bla psenica 90eur/t, kukurica 130EUR/t a ………polnohospodarstvo resp pornohospodarstvo je priorita.

agrisato
agrisato
14. apríl 2016 21:52

…prioritne pokračovať v nastúpenej ceste deštrukcie…No snáď pani Ministerka aspoň niečo presadí! Stopnutie predaja MALANTY je silný signál ! Palec hore !!!

L.D.
L.D.
19. apríl 2016 10:03

Dobré plány. Ale také, o ktorých sa hovorí už dlhé roky a nič z toho. Je dobré riešiť reformu CAP už od teraz, no obávam sa, že aj to je už pre nás neskoro a že naša malá krajina aj tak nič nedosiahne. Ale tak držím palce!