Zadajte hľadaný výraz

Zaujímavosti Zo sveta

Vianočné čítanie: Špeciálne pivá sú v Belgicku súčasťou vianočného stola

Vianočné čítanie: Špeciálne pivá sú v Belgicku súčasťou vianočného stola
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Kým 24. decembra sa v Belgicku pracuje, sviatočným dňom počas Vianoc je až 25. december. Vtedy sa stretávajú celé rodiny pri veľkom stole plnom dobrôt, jedál a špeciálneho vianočného piva.

Vianočnej hostine kraľuje typický vianočný zákusok s dvomi názvami. Pre frankofónnych Valónov je to Buche de Noël a pre Flámov Kerststronk. Ide o tortu plnenú maslovým krémom a zdobenú vianočnými figúrkami. Na stole nechýba ani špeciálny chlieb cougnou v tvare jahniatka. Na sviatočnom stole nechýba dobré víno, prípadne tradičný nápoj Jenever. A keďže Belgicko je krajina známa výrobou piva, určite tam sú jeho značky.

„Belgické pivovary na Vianoce prinášajú špeciálne edície pív. Mnohé majú originálne balenie, fľaše a takmer vždy obsahujú aj ingrediencie, ktoré sa do nich bežne nepridávajú. Medzi tie klasické patria klinčeky, zázvor, škorica alebo koriander,“ uviedol Peter Blahút z Prešporskej pivotéky.

Okrem vianočných špeciálov môžu belgické pivá slúžiť aj ako aperitív alebo prípitok pri slávnostných príležitostiach.

Pohoda Vianoc je to, čo v sebe prináša vianočné pivo Corsendonk. Pri jeho výrobe sa používajú špeciálne prísady s dotykom koriandra. Tie dodajú pivu jemnú sladovú chuť, navyše korenistú a vyváženú chuť so suchým a jemným doznievaním. Pivo Leffe de Noël je tiež vianočný špeciál. Má jemnú korenistú príchuť škorice s arómou ovocia a dreva. Sladké a horké chute sa miešajú do delikátneho zakončenia.

Milovníci piva na Slovensku viac ako 50 druhov belgických pív vrátane vianočných druhov môžu ochutnať a kúpiť si v Prešporskej pivotéke. Ide o prvú pivotéku v Bratislave a na Slovensku, ktorá sa špecializuje na netradičné a na Slovensku nepoznané pivá.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments