Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Veľké podniky sú diskriminované. Aj oni chcú odškodnenie za sucho

kombajn
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Celkovo 139 poľnohospodárskych podnikov sa koncom minulého roka dočkalo odškodnenia za sucho z roku 2017. Rozdelili si balík v objeme 15,6 milióna eur. Odškodnenie dostali len malé a stredné podniky, čo vyvoláva nevôľu na strane veľkých agropodnikateľov.

S viac ako 250 zamestnancami si na odškodnenie nesiahnete

„Naše farmy boli suchým počasím postihnuté v rôznom rozsahu, avšak straty na úrode sa pohybovali priemerne od 30 do 50 percent v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi. Keďže štátna pomoc bola určená len pre malé a stredné podniky, veľké podniky z nej boli vyčlenené, naša spoločnosť prišla o 700-tisíc eur,“ kritizuje Tomáš Kohút, generálny riaditeľ spoločnosti SANAGRO.

Skupina zastrešuje 10 agropodnikov na západnom a strednom Slovensku. Zamestnávajú asi 300 pracovníkov, čím prekračujú hranicu stanovenú pre veľké podniky. Za tie zákon považuje subjekty nad 250 zamestnancov. Skupina Sanagro takéto vyčlenenie považuje za nešťastné a neférové voči podnikom, ktoré v praxi dopestujú na Slovensku najviac plodín.

„Prírodné katastrofy, medzi ktoré sa zaraďuje enormné sucho, si nevyberá, či sa dotkne len istej časti farmárov. Určite budeme apelovať na súčasnú i budúcu vládu, aby sa zmenili podmienky štátnej dotácie,“ dodal Kohút.

Príjemcom len mikro, malý a stredný

Ministerstvo pôdohospodárstva upozorňuje na fakt, že sa pri odškodňovaní riadi pravidlami Európskej únie. Práve tie veľké podniky vyčleňujú.

„Legislatíva EÚ je zameraná predovšetkým na podporu mikro, malých a stredných podnikov. Agrorezort, respektíve PPA sú podľa Európskej legislatívy povinné preverovať aj prepojenosť podnikov. V zmysle bodu E.2. schémy štátnej pomoci na náhradu škôd spôsobených nepriaznivou poveternostnou udalosťou, ktorú možno prirovnať k prírodnej katastrofe, je príjemcom pomoci mikropodnik, malý alebo stredný podnik pôsobiaci v poľnohospodárskej prvovýrobe, ktorý spĺňa kritériá uvedené v nariadení Komisie,“ uviedol Daniel Hrežík z tlačového odboru MPRV SR.

Veľkosť podniku určuje európska legislatíva podľa viacerých kritérií, prihliada sa aj na prepojenosť podnikov. Práve v tomto bode skupina Sanagro kritériám podľa rezortu nespĺňa. Združenie fariem preto žiadosť o odškodnenie napokon ani nepodalo. Do budúcnosti však tieto farmy chcú žiadať zmenu.

Jedným z riešení by podľa Tomáša Kohúta mohlo byť, ak by sa farmári spojili a spoločne žiadali zmenu schémy pomoci, ktorá by následne išla na pripomienkovanie do Európskej komisie. Zmenu považuje za vhodnú aj Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora.   

SPPK nesúhlasí s diskrimináciou

„Súhlasíme s firmou Sanagro, že akákoľvek diskriminácia akýmkoľvek smerom a spôsobom nie je správna, a preto žiadame do budúcna, aby všetky schémy štátnej pomoci boli notifikované tak, aby si na ne mohli siahnuť všetky formy hospodárenia na pôde,“ dodala Jana Holéciová.

Sucho postihlo slovenských poľnohospodárov opakovane v uplynulých rokoch. Ovplyvnenie úrody zaznamenali aj vlani, v roku 2019, aj v roku 2018. O odškodnení za tieto sezóny sa u nás zatiaľ nehovorí, hoci poľnohospodári by to privítali. Najväčšie straty však dokumentujú práve za rok 2017, za ktorý sa oprávnené subjekty dočkali odškodnenia po vyše dvoch rokoch. Mnohí poľnohospodári sa pritom ešte v sezóne 2017 dostali do značných strát.

„Sme radi, že poľnohospodárske podniky dostali odškodnenie za straty, ktoré im spôsobilo sucho v roku 2017. Pre nás je dôležité, že finančné prostriedky boli vyplatené, a že postihnutý poľnohospodársky podnik bol práve takýmto spôsobom odškodnený za následky klimatických zmien,“ dodala Holéciová.

Do budúcnosti žiadajú poľnohospodári aj systematické kroky v boji s klimatickými faktormi a nepredvídateľnými udalosťami, ktoré úrodu ovplyvňujú. Roky čakajú na zriadenie rizikového fondu. Ministerstvo nedávno priznalo, že návrh je pripravený, nestihol sa však pred nadchádzajúcimi voľbami dostať do legislatívneho procesu. Jeho osud do istej miery môže závisieť aj od výsledku volieb do parlamentu, ktoré sa uskutočnia na konci februára.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments