Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Včelári hodnotia rok ako lepší, no o výnimočných výsledkoch nehovoria

Včelári hodnotia rok ako lepší, no o výnimočných výsledkoch nehovoria
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Produkcia medu tento rok oproti vlaňajšku vzrástla. Slovenský včelársky zväz tohtoročnú produkciu odhaduje na úrovni okolo 4,5 až 5 miliónov kilogramov. Ide o kvalifikovaný odhad, nakoľko presné znášky medu včelári od konca roku 2017 už úradom nahlasovať nemusia. Povinnosť štát zrušil najmä pre to, že už aj dovtedy mnohí včelári zrejme znášky medu podhodnocovali v snahe vyhnúť sa daňovým povinnostiam.

Tento rok je v produkcii medu na Slovensku lepším, ako uplynulé dva roky. Vlaňajšok včelári označujú za jeden z najhorších, ak nie aj celkom najhorší v histórii. Tento rok je síce lepší, avšak o výnimočných výsledkoch podľa samotných včelárov hovoriť nemožno. Lepšie znášky zaznamenali včelári na juhu Slovenska, na severe krajiny to bolo aj tento rok v mnohých regiónoch slabšie. Podpísali sa na tom najmä chýbajúce lesné znášky, v rámci čoho vypadli medovicové medy.

V rámci produkcie medu tento rok vo väčšine regiónov dominujú kvetové, repkové, slnečnicové a agátové medy. Na rozdiel od vlaňajška, keď v mnohých lokalitách včely zažili hladomor, sa tento rok takáto situácia opakovala len v hŕstke lokalít. V nich buď vypadli poľnohospodárske plodiny, vhodné pre včely, alebo tieto plodiny nemedovali.

V uplynulých rokoch včelári čoraz viac pociťujú dosahy klimatických zmien a zmien v počasí. Na včely a ich produkciu pôsobia zmeny v prostredí, vrátane používania pesticídov, ako aj jarné mrazy, nárazové zrážky či suchá.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1549 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments