Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Včelári hlásia jeden z najhorších rokov v histórii

Včelári hlásia jeden z najhorších rokov v histórii
insert_photoTASR/AP

„Nepamätám si, že by sme mali taký slabý včelársky rok,“ týmito slovami zhodnotil sezónu dlhoročný včelár Karol Kliment zo Šurian. Produkcia medu sa oproti predchádzajúcim rokom podľa neho prepadla aj o dve tretiny. Prispelo k tomu najmä počasie.

„Začalo sa to slabou zimou, ktorá pre včely nie je dobrá. Všetky parazity a choroby vyskytujúce sa v prírode prezimovali a nevymrzli. Mierna zima spôsobila aj to, že včelie matky najmä na južnom Slovensku vôbec neprestali plodovať. To má samozrejme vplyv na rozvoj klieštika, s ktorým potom bojujeme počas zvyšku sezóny,“ vysvetlil včelár.

Na slabej produkcii medu sa nepodpísali len parazity a úhyny včelstiev, ale aj nedostatok pastvy pre včely.

Mnoho včelárov muselo včelstvá počas sezóny dokrmovať

„Na začiatku roka vyzeralo všetko celkom dobre, pretože mnohé včelstvá, ktoré prezimovali, boli silné. Avšak počasie nám nežičilo. Na jar bolo veľmi sucho, bolo málo peľu aj nektáru a následne prišli silné dažde, ktoré všetko zmyli. Celková úroda je slabá a dá sa povedať, že mnoho včelárov vytáčalo len jarné medy, aj to v podstatne menšom množstve, ako po iné roky. Agátový med nám zamrzol takmer úplne. Včelári, ktorí za agátom aj vykočovali, sa vrátili naprázdno. Nádeje sme vkladali do lipy, ale ani z tej nebolo takmer nič. Čo sa týka slnečnice, tiež ide o podpriemernú produkciu medu, pretože slnečnica na niektorých lokalitách ani vôbec nemedovala,“ dodal Jozef Čápek zo Slovenského včelárskeho zväzu.

Aj v dôsledku toho mnoho včelárov muselo včelstvá počas celej sezóny dokrmovať. Medu bude podstatne menej ako po iné roky.

„Mávam zvyčajne znášku okolo 1500 kilogramov medu. Tento rok, po ukončení sezóny môžem povedať, že mám len 500 kilogramov, takže len tretinu,“ dodal Karol Kliment zo Šurian.

Včelári upozorňujú, že väčšina domáceho medu sa vypredá najneskôr do Vianoc. Problém bude zrejme aj s dovozom z iných európskych krajín, kde tiež trpia poklesom produkcie. Ceny medu pravdepodobne porastú o euro až dve na kilogram. Na problém už včelári upozornili aj Ministerstvo pôdohospodárstva.

MPRV vyčlenilo 1,3 milióna eur

„Na ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka sa obrátil predseda Slovenského zväzu včelárov s prosbou o mimoriadnu tohtoročnú pomoc z dôvodu zachovania včelárskeho remesla na Slovensku. Svoju žiadosť odôvodňuje nedostatkom priaznivých nektárodajných a peľodajných výživových podmienok na území SR. Táto požiadavka bola následne spresnená na maximálnu možnú intenzitu pomoci na opeľovaciu činnosť včiel, ktorú vymedzuje príslušný predpis. V tejto súvislosti dnes môžeme konštatovať, že MPRV SR vyčlenilo v tomto roku pre tento účel 1,3 mil. eur, čím bude predmetná požiadavka naplnená,“ vyjadril sa Daniel Hrežík z tlačového odboru agrorezortu.

Zvýši sa aj podpora z európskych zdrojov, a to na 735 tisíc eur. Vlani si včelári rozdelili len čiastku 590 tisíc eur.

Problém s poklesom produkcie medu zažívali v uplynulých rokoch viaceré európske krajiny. Slovenskí včelári zatiaľ takéto výrazné ťažkosti nemali. Dlhodobo však upozorňujú, že pastvy pre včely ubúda a včelstvám čoraz viac škodia aj chemické postreky. Riešením by podľa nich bolo výraznejšie vysádzanie biopásov v okolí polí, ako aj v iných oblastiach, napríklad v okolí riek a ich hrádz. Cieleným vysádzaním medonosných porastov by sa zabezpečila dostatočná pastva aj v prípade, že by sa problémy s počasím zopakovali.

Prežijú menší a väčší pravdepodobne skončia

Rezort síce avizuje, že v budúcnosti medonosné lúky a porasty podporí, zatiaľ však nekonkretizoval ani termín, ani spôsob podpory. Včelári mali aj dosiaľ v rámci Národného programu stabilizácie a rozvoja slovenského včelárstva možnosť žiadať o dotácie na pastevné podmienky včelstiev.

„V tomto roku si včelári podali niekoľko projektov na zabezpečenie výsadby stromov, ktoré im v súčasnej dobe schvaľuje Pôdohospodárska platobná agentúra nakoľko sa administrujú podané žiadosti oprávnených žiadateľov,“ dodal Daniel Hrežík z ministerstva pôdohospodárstva.

„Akákoľvek vyššia finančná pomoc, ako aj pomoc v praxi pri podpore medonosných pastiev by nám pomohla. Ak príde ďalší takýto katastrofálny rok, tak menší hobby včelári, ktorí majú 20-30 rodín, síce prežijú, ale veľkí včelári, ktorí zabezpečujú gro slovenskej produkcie medu, pravdepodobne skončia. Pre nich by to bola naozaj katastrofa,“ dodal Jozef Čápek.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: TASR/AP

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Realist
Realist
1. september 2020 8:40

Budte radi dobre uz bolo dedo zakaze repku a nebudete mat uz vobec nic.