Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

V Trenčianskom kraji dosiahli vlani najvyššiu úrodnosť jačmeňa a zemiakov

Poľnohospodári v Trenčianskom kraji dopestovali v minulom roku na ploche takmer 11.000 hektárov (ha) celkove 41.800 ton (t) jačmeňa. Priemerná úrodnosťou 3,82 t z hektára bola najvyššia na Slovensku, celoslovenský priemer presiahli trenčianski poľnohospodári takmer o 0,4 tony.

Podľa informácií, ktoré dnes poskytla TASR Andrea Krumpárová z krajského pracoviska Štatistického úradu SR v Trenčíne, v roku 2009 sa úrodnosť pšenice medziročne znížila takmer o 1 t a dosiahla 4,25 t/ha. Celkovo sa na ploche viac ako 25.000 ha v kraji dopestovalo 106.600 t pšenice. Výmera, na ktorej sa pestovala pšenica, sa zvýšila o 890 ha.

Medziročne sa podľa Krumpárovej zvýšila úrodnosť skorých zemiakov, ktorá bola, podobne ako v prípade jačmeňa, najvyššia na Slovensku. Priemerná úrodnosť v kraji bola 31,89 t/ha, čím celoslovenský priemer presiahla o 5,13 t.

Poľnohospodárska výroba Trenčianskeho kraja je podmienená prírodnými, klimatickými a pôdnymi podmienkami. Charakteristickou črtou poľnohospodárstva kraja je značná rozmanitosť tak v rastlinnej, ako aj v živočíšnej produkcii.

Rastlinná výroba v teplejších, nižšie položených častiach kraja produkuje najmä jačmeň, cukrovú repu a pšenicu, vo vyšších polohách sa pestujú prevažne zemiaky.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments