Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky

Ak ste poľnohospodár a nerobíte obchod, strácate

Ak ste poľnohospodár a nerobíte obchod, strácate
insert_photoFarmárová nedeľa - Zdenkovi Černayovi zo Senca (na fotke) pomohol Program rozvoja vidieka vybudovať sklad zemiakov a cibule s modernou, niekoľkoposchodovou triedičkou.

Samostatne hospodáriaci roľník Zdenek Černay gazduje na takmer 1300 hektároch poľnohospodárskej pôdy. Nosnou plodinou tohto hospodára z okolia Senca sú zemiaky, cibuľa, ale samozrejme i obilniny a olejniny. Dopestovanú produkciu triedi, čistí, skladuje, balí a rozváža vlastnou dopravou k odberateľom.

Tento rok začali s výsadbou zemiakov v polovici marca a v týchto dňoch s výmerou približne 300 hektárov finišujú. Zdenek Černay už stabilne dosahuje priemerné úrody na úrovni 40 ton, čo sa priaznivo prejavuje aj na efektívnosti.

„Našou maximálnou snahou je znižovať náklady a to nie je len šetriť na pohonných hmotách a náhradných dieloch. Šetríme najmä tým, že v predstihu nakupujeme umelé hnojivá a chemické prostriedky. Taktiež pri nákupe vo väčších množstvách si vieme vyjednať lepšiu cenu a nie sme závislí robiť bártrové obchody s dodávateľmi vstupov,“ hovorí vo vysielaní Farmárovej nedele Zdenek Černay.

Okrem zemiakov sa orientujú i na produkciu cibule. Pokiaľ minulý rok ju pestovali na 50 hektároch a už v novembri boli sklady prázdne a museli ju pre svojich obchodných partnerov dovážať z Rakúska, z Českej republiky a z Holandska, tak tento rok, túto nechcenú popolušku našich polí, vysadili na takmer 90 hektároch. Tento rok prvýkrát vyskúšali produkciu zo sadby. Doteraz ju vždy pestovali zo semena.

Ako hovorí Zdenek Černay, je veľmi dôležité obchodnému partnerovi ponúknuť produkciu počas celého roka. I z toho dôvodu vybudovali s prispením Programu rozvoja vidieka na roky 2007 – 2013 nový sklad s kapacitou 6 – 7 tisíc ton zemiakov alebo cibule.

Okrem investícii do skladu investovali do novej mechanizácie a dopravných prostriedkov.

„Pomocou dopravy tieto komodity rozvážame po Slovensku a niekedy aj do zahraničia. Nie ste len poľnohospodár, ale i obchodník. Ak nerobíte obchod, tratíte na vstupoch i na výstupoch,“ uviedol Zdenek Černay.

Autor článku: Juraj Huba - spracované podľa relácie Farmárova nedeľa
Zdroj obrázku: Farmárová nedeľa - Zdenkovi Černayovi zo Senca (na fotke) pomohol Program rozvoja vidieka vybudovať sklad zemiakov a cibule s modernou, niekoľkoposchodovou triedičkou.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments