Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

V Papradne sa zišli ovocinári z piatich krajín

V Papradne sa zišli ovocinári z piatich krajín
insert_photofoto portálu poľnoinfo.sk poskytol Marián Komžík

Vo februári sa v horskom hoteli Podjavorník v Papradne (okres Považská Bystrica) uskutočnil tretí ročník ovocinárskeho seminára.

Hoci seminár je určený najmä pre slovenskú ovocinársku veľkovýrobu, každoročne naň zavítajú odborníci z najrôznejších inštitúcií týkajúcich sa ovocinárstva, a inak tomu nebolo ani tento rok. Zúčastnilo sa ho 90 ovocinárov zo Slovenska, Česka, Maďarska a Poľska, a svoje príspevky odprednášali odborníci z piatich krajín Európy.

Seminár začal v poobednajších hodinách neoficiálnou časťou. Mnoho účastníkov tak využilo možnosť skoršieho príchodu na stretnutia s obchodnými partnermi či priateľmi na výmenu skúseností či na relaxačné aktivity. Večer sa niesol v znamení bowlingového turnaja a prednášky Ing. Jána Mezeya o putovaní po Mexiku.

Na druhý deň sa účastníci seminára dozvedeli o možnostiach zníženia nákladov v ovocinárstve, o výsledkoch pokusov s jabloňovými podpníkmi v Maďarsku, informovaní boli tiež o činnosti organizácie ZIPO (Zväz integrovanej produkcie ovocia). Ing. Bedřich Plíšek „rozobral“ atraktívnu tému ekologického ovocinárstva; Prof. Edward Żurawicz prednášal na tému moderných systémov pestovania jahôd. Nasledovali prednášky venujúce sa čerešňovým podpníkom, novým pravidlám v oblasti kvality ovocia, systémom pestovania drobného ovocia, zberu a spracovaniu ovocia, foliárnej výžive jabloní či zvýšeniu prirodzenej úrodnosti pôdy v sadoch.

Seminár uzavrel RNDr. Oldřich Pultar, ktorého pútavé vystúpenie o uplatnení biologickej ochrany v sadoch sa posunulo až do neskorých večerných hodín. Po večeri program pokračoval spoločenskou časťou. Pri degustácii vína mohli účastníci seminára nadviazať nové kontakty a vymeniť si skúsenosti s kolegami z oboru.

Súbežne prebiehal tretí ročník degustácie domácich destilátov. Spomedzi silnej konkurencie sa o prvenstvo mohli podeliť marhuľovica odrody Maďarská z PD Tvrdošovce, čerešňovica odrody Kordia z firmy Ovosad Myjava a Calvados barrique z firmy Kohaplant Levice.

Ďalší deň odštartovala prednáška venujúca sa atraktívnej téme aktuálnych podpôr poskytovaných PPA (Pôdohospodárskou platobnou agentúrou) pre sektor ovocia. Nasledovala téma mechanizmu vzniku fungicídnej rezistencie patogénov v ovocných sadoch a prednáška Ing. Radka Vávru z Výzkumného a šlechtitelského ústavu ovocnářskeho (VŠÚO) Holovousy, ktorá riešila pálčivú tému výskytu chrastavitosti jabloní na rezistentných odrodách. V ďalšom bloku zástupca firmy Agrovita informoval o prípravkoch určených do integrovanej výroby, a jeho kolega z firmy Agroprotec o skúsenostiach s prípravkom Agrovital v ovocných sadoch v ČR. Záver patril prednáškam holandského poradcu Erica Buitenhuisa venujúcej sa mechanickej prebierke kvetov jabloní a Doc. Olega Paulena o vplyve rôznych prístupov k rezu v mladej výsadbe slivkovín na rast a rodivosť stromov.

Celkovo možno tretí ročník hodnotiť ako úspešný. Uskutočnil sa bez akýchkoľvek komplikácií, návštevníci odchádzali spokojní, plní dojmov a čerstvých informácií. Tešíme sa na ďalší ročník, opäť o rok v Papradne.

Autor článku: Marián Komžík, Roľnícke noviny 9/2010
Zdroj obrázku: foto portálu poľnoinfo.sk poskytol Marián Komžík

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments