Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Pohľad na vývoj cien pšenice vo februári

Pohľad na vývoj cien pšenice vo februári
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

Vývoj cien pšenice v mesiaci február by sa dal charakterizovať ako pokojný. Výraznejší pokles cien sa zastavil a na burze Chicago (CBOT) došlo i k nárastu o približne 9 percent. Posledný februárový deň pšenica zhodnotila o 3 percentá a to vplyvom pozitívnej správy o vývoji HDP v USA a oslabeniu dolára.

Na burze v Paríži (EURONEXT) poklesla za posledné dva februárové týždne cena približne o 2,5 percenta. Burza v Budapešti (BÉT) zaznamenala mierny pokles, reálne v maďarských forintoch to bolo o 1000 forintov. Termín obchodovania máj ale nezaznamenal žiadne zmeny a drží sa na rovnakej hodnote ako na začiatku februára.

Cena pšenice v USA mierne rastie a v súčasnosti a v najbližšom období sa nepredpokladá oslabenie ceny. Je to z dôvodu väčšieho dopytu amerických farmárov po kŕmnej pšenici. Na druhej strane je ale prognóza nárastu celosvetovej produkcie, hlavne v Argentíne a Indii. Tieto predpovede vytvárajú tlak na ceny a obavy z nadprodukcie. Mierny pokles produkcie hlási z významných producentov len Austrália a to v porovnaní s decembrovými predpoveďami o približne 1,5 percenta.

Klesajúci dopyt po americkej pšenici zo strany veľkých dovozcov, ale i pretrvávajúce problémy (počasie) s dopravou v Európe, spôsobili stagnáciu cien tejto komodity. Predpoklad ďalšieho vývoja bude ovplyvnený hlavne správami o výmere vysevov, stavov zásob a výške produkcie. Najväčšia obava je zo silnejúceho dolára, pretože väčšina úrody obilnín, vrátane pšenice, sa vyváža.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments