Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

V okolí cesty R1 pribudnú včely

V okolí cesty R1 pribudnú včely
insert_photoilustračné foto poľnoinfo.sk

V okolí rýchlostnej cesty R1- Pribina pribudnú včelie úle. Koncesionár rýchlostnej cesty, spoločnosť Granvia, totiž odštartoval projekt Pr1bbeena. Ten je zameraný na zvýšenie počtu včiel ako dôležitých opeľovačov v krajine práve v miestach, kde včely môžu nájsť vhodné prostredie.

„Počas kampane spoločnosť osadí viac ako 20 úľov, čím do regiónu prinesie približne jeden a pol milióna včiel. Tieto kolónie tak budú opeľovať kvety na území cca 25 tisíc hektárov v perimetri do 5 km od úľov. Keďže 52 km cesty R1 PR1BINA je zväčša obklopených poliami, lúkami a lesmi, tri lokality zvolené pre osadenie úľov sú maximálne bezpečné a bohaté na mnohé medonosné plodiny. PR1BEENA včely tak vyrobia medy ako agátový, slnečnicový, repkový, či lesný alebo miešaný,“ uviedla hovorkyňa nadácie Granvia Mia Bajáková.

Súčasťou projektu je aj osvetová kampaň „Včela, strážkyňa životného prostredia“ zameraná najmä na zvýšenie povedomia o dôležitosti včiel u školopovinných detí. Deti v školách dostanú okrem informácií aj zmes medonosných kvetov, ktoré sú vhodné ako potrava pre včely.

„Súčasťou kampane je aj biochemický rozbor medu, peľu a včelieho vosku zozbieraného včelami z novoosadených úľov, ktorý určí kvalitu životného prostredia v regióne. Bude to jediný prieskum svojho druhu vykonaný na Slovensku. Jeho výsledky budú k dispozícii na konci včelárskej sezóny v októbri 2018. Prieskum vykonáva Slovenská poľnohospodárska univerzita,“ dodala Mia Bajáková.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: ilustračné foto poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments