Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

V Mani sa opäť stretnú oráči

V Mani sa opäť stretnú oráči
insert_photoFB Traktormánia - Traktormánia v roku 2022.

Maňa v okrese Nové Zámky bude v sobotu opäť hostiť Majstrovstvá Požitavia v orbe. Ide už o deviaty ročník podujatia, na ktorom sa zúčastňujú najmä majitelia malotraktorov, neraz aj po domácky vylepšených či vyrobených.

„Orieme podľa medzinárodných pravidiel pre orbu a zohľadňujeme pri tom 12 kritérií. Cieľom je predviesť čo najkrajšiu a najkvalitnejšiu orbu so zakrytím všetkých rastlinných zvyškov, aby to bolo aj ladné pre oko. Tento rok sa zúčastní 25 oráčov, z toho aj jeden furmanský povoz,“ skonštatoval Juraj Sulan, jeden z organizátorov.

Majstrovstvá v orbe už tradične navštevujú aj traktory – veterány, vyrobené do roku 1970, tiež malotraktory a traktory do výkonu 50 konských síl, s ktorými  je možné stretnúť sa najmä v záhradách, sadoch či viniciach, nie na rozsiahlych poľnohospodárskych lánoch. Orbu budú hodnotiť odborníci.

„Nie je orba ako orba, je rozdiel medzi orbou v záhradách, v poli a súťažnou orbou, pretože pri súťažnej orbe treba dodržať stanovené kritériá,“ dodal Sulan.

Oráči svoje zručnosti predvedú na poli, kde donedávna rástla repka, ktorú tamojší pestovatelia počas júla skosili.

„Hodnotí sa rozorávka, teda prvá brázda, následne aj sklad, teda vyhodnocujeme, ako sa súťažiacim podarí pospájať brázdy do skladu. Hodnotíme aj priamočiarosť orby, hrebenitosť, zahlbovanie a vyhlbovanie pluhu na úvrati, zaorávanie rastlinných zvyškov, ukončenie orby. Sú to všetko kvalitatívne ukazovatele, ktoré sa hodnotia aj na majstrovstvách sveta v orbe,“ dodal Jozef Ďuďák z hodnotiacej komisie.

Majstrovstvá Požitavia v oraní hostí obec Maňa už deviatykrát. Sú súčasťou známej akcie Traktormánia, ktorú vyhľadáva aj bežná verejnosť.

„Počasie nevyzerá najlepšie, hlásia u nás nižšie teploty aj dážď, ale orať sa bude za každého počasia. Budú tu stany, priestor, kde sa dá skryť pred dažďom, takže nie je sa čoho báť,“ dodal Juraj Sulan.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: FB Traktormánia - Traktormánia v roku 2022.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments