V EÚ bolo v rokoch 2021 a 2022 pre vtáčiu chrípku usmrtených 50 mil. kusov hydiny
V Európskej únii bolo kvôli vtáčej chrípke v posledných dvoch rokoch utratených zhruba 50 miliónov kusov hydiny. Nákaza sa potvrdila v 3000 ohniskách. Novinárom to povedal sekčný riaditeľ českej Štátnej veterinárnej správy (SVS) Peter Šatrán. V komerčnom chove v Českej republike sa nákaza naposledy objavila v Lánoch na Kladensku, kde bolo usmrtených 9300 kačíc. Najväčšie ohnisko sa potvrdilo vlani na Tachovsku, kde nákaza zasiahla veľkochov nosníc so 750.000 kusmi hydiny.
V ČR sa vlani potvrdilo 20 ohnísk nákazy.
„Roky 2021 a 2022 boli z epidemického hľadiska najzávažnejšie,“ povedal Šatrán.
Podľa Českomoravskej hydinárskej únie sa v ČR chová zhruba päť miliónov kusov nosníc, likvidácia chovu na Tachovsku tak znamenala úbytok zhruba 15 percent. Ministerstvo poľnohospodárstva vypláca za utratenú hydinu kompenzácie. Za likvidáciu veľkochovu na Tachovsku úrad odhadol, že vyplatí 7,4 až 9,3 milióna eur (175 až 220 miliónov CZK).
Vakcinácia
Šatrán poznamenal, že na úrovni EÚ sa diskutovalo o vakcinácii proti vtáčej chrípke.
„V súčasnosti sú vakcíny na území EÚ registrované a bolo prijaté nariadenie, ktoré umožňuje očkovanie v určitých prípadoch,“ uviedol.
Poukázal však na to, že nie je presne stanovené, ako by sa mala nákaza v prípade vakcinácie sledovať. Upozornil na to, že plošná vakcinácia by výrazne obmedzila obchod so zvieratami a živočíšnymi produktmi.
Doplnil, že EÚ bude musieť tému prípadnej vakcinácie ešte doriešiť. Očkovanie je podľa neho jednou z možností, ako minimalizovať dopady nákazy, musí ísť ale ruka v ruke s biologickou bezpečnosťou chovov.
Šatrán tiež uviedol, že vakcinácia u vtáčej chrípky slúži na potlačenie klinických príznakov.
„Nikdy nezabráni prenosu infekcie,“ povedal.
Preto je podľa neho problematické to, že infikované vtáky neuhynú a stále vírus vylučujú. Vakcinácia pod neho nie je reálna pri veľkých chovoch napríklad brojlerov, pretože ich výkrm trvá asi mesiac a na vytvorenie imunity proti nákaze je potrebný zhruba rovnaký čas.
Veterinárna správa vlani umožnila vakcináciu chovu husí na Novohradsku. Podľa Šatrána je to úspech vďaka tomu, že sa podarilo zachovať geneticky vzácny chov. Cieľom vakcinácie môže podľa neho byť skôr uchovanie dôležitých chovov a genetického materiálu.
Riaditeľ odboru veterinárnej hygieny a ochrany verejného zdravia Ján Váňa upozornil na to, že vtáčia chrípka ani prasací mor nemajú vplyv na bezpečnosť potravín. Poznamenal, že hoci sa vtáčia chrípka môže prenášať na človeka, nikdy sa nákaza nepreniesla konzumáciou potravín z nakazených zvierat.