Nákaza hromadne likviduje európske chovy. Slovensko zatiaľ odoláva
Hasiči začali z veľkochovu nosníc v Brode nad Tichou v západných Čechách vynášať usmrtenú hydinu. Celkovo bude z dôvodu nákazy vtáčou chrípkou zlikvidovaných 750 tisíc nosníc, čo je 15 percent všetkých sliepok v Českej republike.
Hydina aj vajcia
Na konci minulého roka sa v jednej z troch hál v Brode nad Tichou potvrdilo doteraz najväčšie ohnisko vtáčej chrípky v Českej republike. V zasiahnutej časti chovu do nedeľného popoludnia uhynulo približne 4 000 sliepok. Veterinári potom zistili ohnisko vysoko patogénnej vtáčej chrípky podtypu H5N1 potenciálne prenosnej na človeka. Pôvodne veterinári mali zlikvidovať asi 120 tisíc nosníc, v pondelok večer ale testy preukázali nákazu aj v druhej polovici zasiahnutej haly.
V stredu 4. januára česká Štátna veterinárna správa (SVS) informovala, že je potrebné zlikvidovať sliepky vo všetkých troch halách.
“Napriek prijatým opatreniam a ďalšiemu úsiliu sa nepodarilo zabrániť šíreniu tohto vysoko nákazlivého ochorenia hydiny do ďalších hál,” uviedla SVS.
Firma Česká hydina v Brode nad Tichou chová 742 tisíc nosníc. Likvidovať sa budú aj milióny vajec z produkcie farmy.
Najväčšie haly v republike
Gabriela Dlouhá, predsedníčka Českomoravskej hydinárskej únie dnes pre ČTK povedala, že napadnutý veľkochov patrí k netypicky veľkým na pomery ČR. Firma prevádzkuje tri veľké haly, z ktorých každá pojme takmer 250 tisíc kusov hydiny. V Česku sú v iných podnikoch najväčšie haly pre 70 tisíc kusov.
Francúzsko, Nemecko a Holandsko
Vtáčia chrípka sa šíri aj inde v Európe. Vo Francúzsku je podľa ČTK momentálne 367 ohnísk nákazy, teda najviac z celého kontinentu. Server 20minutes napísal, že vo Francúzsku bolo od 1. augusta do 21. decembra vybitých už 3,3 milióna kusov hydiny, z toho dva milióny v decembri. Polovica zabitých vtákov boli kačice.
V Nemecku infekcia počas zimnej sezóny postihla predovšetkým spolkové krajiny Šlezvicko-Holštajnsko, Dolné Sasko a Severné Porýnie-Vestfálsko.
Vlani na jeseň vtáčia chrípka tvrdo zasiahla aj Holandsko, kde kvôli nej muselo byť zlikvidovaných šesť miliónov zvierat.
Poľsko a Maďarsko
Až dva milióny kusov hydiny zlikvidovali kvôli vtáčej chrípke v Poľsku. Len v decembri bolo zabitých 750 tisíc kusov, píše na svojom webe Týždenník Poradca Rolniczy (TPR), určený poľským poľnohospodárom.
Poľsko sa vlani potýkalo s vtáčou chrípkou od leta, no na konci novembra sa už zdalo, že nebezpečenstvo pominulo. Vzápätí však vtáčia chrípka znovu udrela.
V novembri 2022 úrady v Maďarsku informovali o vypuknutí nákazy na troch hydinárskych farmách v Báčsko-malokumánskej a Békešskej župe. Na konci roka zas vypukla nákaza vtáčou chrípkou typu H5N1na farme v Hajducko-bihárskej župe. Podľa TASR utratili 25 tisíc moriek.
Slovensko
Na Slovensku bol výskyt vtáčej chrípky naposledy zaznamenaný 24. mája 2022 v chove domácej hydiny v obci Vlčany v okrese Šaľa. Chovateľ spozoroval náhly úhyn viacerých kusov hydiny a u ďalších malátnosť, pokles príjmu krmiva, problémy dýchacieho aparátu. Postupne z celkového počtu 35 kusov hydiny uhynulo v priebehu krátkeho časového obdobia 25 zvierat.
Vtáčia chrípka vo veľkochovoch u nás zaznamenaná nebola. Na Slovensku sa podľa Štatistického úradu SR ku koncu roka 2021 chovalo približne 10,4 milióna kusov hydiny. Viac ako polovica slovenskej hydinárskej výroby je koncentrovaná v Nitrianskom a Banskobystrickom kraji.
Vtáčia chrípka
Vtáčia chrípka (aviárna influenza) je vysoko nákazlivá prenosná infekčná choroba predovšetkým vtákov a hydiny. V rámci prevencie je mimoriadne dôležité zabrániť priamemu a nepriamemu kontaktu voľne žijúcich vtákov, zvlášť vodného vtáctva s hydinou.
Hlavnými klinickými príznakmi je podľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy strata plachosti, znížená aktivita a pokles až zastavenie príjmu krmiva. Postihnuté jedince sa zhlukujú pod tepelným zdrojom, majú našuchorené perie, nosnice častejšie kvokajú, klesá a zastavuje sa znáška. Objavujú sa aj respiračné príznaky ako sú kašeľ, kýchanie, chrapot, nadmerné slzenie, opuchy a zmodranie hlavy, hrebienka, lalôčikov a viečok, výtok z nosových otvorov. Sú pozorované aj poruchy tráviaceho a nervového systému (kŕče, poruchy pohybu, strata plachosti), či už ojedinele, alebo v kombinácii, opuch a krvácaniny na končatinách. Nakazené jedince masívne hynú.
Je veľmi zaujímavé, ako nákaza likviduje európske chovy, ale americké sú v poriadku! Ak je hydina testovaná PCR metódou ako dobytok(myslím tým ľudí bez šedej kôry, ktorí sa nechali testovať bez akýchkoľvek otázok), tak zbohom sebestačnosť Čiech a Slovenska. Mimochodom, viete, že testy PCR na Covid sú identické s tými… Celý komentár »