Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Zo sveta

Referenčná európska cena plynu klesla pod 70 eur za MWh

Referenčná európska cena plynu klesla pod 70 eur za MWh
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - pozberová linka

Veľkoobchodné ceny zemného plynu v Európe pokračujú v novom roku v poklese vďaka netradične miernemu počasiu v regióne. Cena referenčného kontraktu na plyn v stredu klesla pod hranicu 70 eur za megawatthodinu (MWh) a pohybuje sa na februárových úrovniach spred začiatku ruskej invázie. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

Referenčný európsky kontrakt na plyn s dodávkou v najbližšom mesiaci na burze TTF v Amsterdame v stredu ráno padol až na 67 eur za MWh. Neskôr zmazal časť strát a predpoludním sa obchodoval po 69 eur za MWh.

Cena referenčného TTF kontraktu od začiatku decembra padla približne o polovicu. Na historické maximum sa dostala počas leta, keď vyskočila až na 345 eur za MWh. Príčinou bolo vtedy zastavenie dodávok plynu z Ruska. Aj napriek aktuálnemu uvoľneniu na európskom trhu s plynom a výraznému poklesu sú ceny stále relatívne vysoké. Na porovnanie, v roku 2020 sa ceny na burze TTF pohybovali pod 20 eur za MWh.

Jednou z hlavných príčin poklesu cien plynu je teplé počasie, ktoré zmiernilo obavy z výpadkov elektriny a prechodu na prídelový systém. Zásobníky v Európe zostávajú naplnené nad priemer na toto ročné obdobie. Mierne počasie dokonca umožnilo štátom EÚ, aby počas uplynulých dvoch týždňov ukladali nadmerný plyn do zásobníkov. Podľa združenia Gas Infrastructure Europe (GIE) naplnenosť európskych zásobníkov predstavuje okolo 84 %, čo je výrazne nad 5-ročným priemerom 70 %. Nemecké zásobníky sú aktuálne naplnené dokonca na viac než 90 %.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - pozberová linka

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments