Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Legislatíva Zo sveta

V ČR možno bude platiť zákaz predaja poľnohospodárskej pôdy do tzv. tretích krajín

pôda
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

V Českej republike možno bude platiť zákaz predaja poľnohospodárskej pôdy do takzvaných tretích krajín, teda v podstate mimo Európskej únie. Český parlamentný poľnohospodársky výbor tak dnes odporučil doplniť vládnu novelu, podľa ktorej by sa na najkvalitnejšej poľnohospodárskej pôde nesmeli stavať veľké nákupné a logistické centrá ani štandardné fotovoltaické elektrárne. Za pozmeňujúci a doplňujúci návrh hlasovali všetci prítomní členovia výboru. Predlohu teraz čaká posúdenie v ďalších parlamentných výboroch a následne druhé čítanie v pléne.

“Chceme uchrániť českú pôdu,” povedal k pozmeňovaciemu návrhu minister poľnohospodárstva Marek Výborný (KDU-ČSL).

Ide podľa neho o štandardné opatrenie, ktoré platí napríklad v Rakúsku alebo vo Francúzsku, a nejde o blokovanie voľného obchodu. Ak si český občan nesmie kúpiť poľnohospodársku pôdu v tretej krajine, minister nevidí dôvod, prečo by to tak nemalo byť aj naopak. Predkladateľ úpravy Karol Smetana (KDU-ČSL) doplnil, že výnimku budú mať štáty Európskeho hospodárskeho priestoru, Švajčiarsko a tretie krajiny, s ktorými má Česko uzavretú príslušnú medzinárodnú zmluvu.

Vládna novela by zakázala výstavbu obchodných a logistických centier s rozlohou nad jeden hektár a bežných fotovoltaických elektrární na najlepšej poľnohospodárskej pôde, teda tej, ktorá je zaradená do prvej a druhej triedy ochrany podľa takzvanej bonitovanej pôdno-ekologickej jednotky. Zariadenia na získavanie solárnej energie by sa na poľnohospodárskej pôde mali stavať len ako agrovoltaické, ich vznik chce poľnohospodársky výbor uľahčiť.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments