Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Úrody a ceny hodnotí pre poľnoinfo.sk analytik

Úrody a ceny hodnotí pre poľnoinfo.sk analytik
insert_photoTPG//MAXPPP

Od začiatku leta na medzi komoditami jednoznačne dominujú obilniny a to hlavne z dôvodu extrémneho počasia v USA, kde sú najväčšie suchá za posledných 60 rokov a krajina má za sebou najteplejší prvý polrok v histórii.

Situácia je o to vážnejšia, že USA je najväčším exportérom sóje, kukurice a pšenice na svete. Stav úrody kukurice sa prudko zhoršuje, kým minulý rok boli dve tretiny úrody v dobrom až výbornom stave, aktuálne je to len tretina a to ešte nie je posledný odhad. Výhľad produkcie bol už znížený o viac ako 12 percent! Počas kľúčového obdobia pre výnos kukurice – opeľovanie, boli extrémne suchá a tie poškodili úrodu. Sója a kukurica v týchto dňoch prekonali historické maximá a o cenovej korekcii zatiaľ ani reči.

V podobnom rozpoložení je pšenica, avšak tá hlavne z dôvodu veľmi zlého počasia v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu – hlavne Rusko, Ukrajina a Kazachstan – ktoré spolu tvoria oblasť najväčšej produkcie pšenice na svete. Zima bola nezvyčajne teplá, následne prišli prudké zimy (tie sme mali aj u nás), ktoré boli nasledované veľmi suchou jarou. A kým v USA sa borili s najväčšími suchami za posledných 60 rokov, v Rusku 7 týždňov lialo a nastali záplavy. Výsledok? Rusi znížili vyhliadky exportov o 25 percent po tom, čo znížili výhľad produkcie o 10 percent. A to ešte nemusí byť posledné slovo. Hlavne z dôvodu postsovietskych reálií, kde je časť úrody i za dobých podmienok zničená z dôvodu, že ju nemá kto odviezť z poľa, alebo nekvalitných skladov, ktoré spôsobujú poškodzovanie úrody. Ak si spomíname, pred necelými dvomi rokmi mali Rusi požiare a znížili vyhliadky exportov o dve tretiny, ceny pšenice vtedy narástli o 80%. Preto aktuálny rast o 52% ešte nemusí byť konečný, hlavne ak je pšenica voči kukurici stále relatívne lacná.

Po prepade na dvojročné dno sa prebúdza aj ropa a to hlavne vďaka motoristickej sezóne v USA (vyššia spotreba benzínu) ale tiež opätovnému obnoveniu geopolitických rizík. Či už je to eskalujúce napätie v Sýrii, iránske vojenské cvičenia so zameriavaním rakiet na Izrael alebo nedávny atentát na izraelských turistov v Bulharsku, ktorý podľa Izraela neostane bez odvety. Fundamentálne je ropa podporená výpadkom produkcie v Severnom mori, kde v dôsledku porúch zariadení a nórskych štrajkov naftárov nastal výpadok v objeme 200 tis. barelov ropy denne, čo je približne 10% produkcie.

Drahé kovy zatiaľ nenašli smerovanie v dôsledku dilemy obchodníkov, keďže nové stimuly od centrálnych bánk neboli ohlásené, ale situácia je taká vážna, že je otázkou času, kedy budú spustené (toto by neplatilo, keby politici boli odrazu schopní riešiť krízu, čo sa im posledné roky zjavne nedarí). Zlato a striebro sa preto obchodujú pri dvojročných minimách, s novým dnom sa zatiaľ neponáhľajú. Už budúci týždeň máme nové dáta amerického HDP a následne zasadá Fed a rozhoduje o menovej politike.

Autor článku: Tomáš Plavec - TRIM Broker
Zdroj obrázku: TPG//MAXPPP

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments