Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Rusko: Pšenica prekonáva rekordy, export bude korigovaný

Rusko pravdepodobne nezvýši vývoz obilia s cieľom nahradiť výpadky na iných trhoch v dôsledku sucha. Dôvodom sú vysoké ceny na domácom trhu, ktoré sú výsledkom práve najhoršieho sucha v USA od roku 1956. Uviedli to experti pre agentúru RIA Novosti. Ruská vláda najnovšie počíta s tohtoročným vývozom na úrovni asi 16 miliónov ton.

“So zvýšením exportu obilia z Ruska sa nedá počítať v situácii, keď naše domáce ceny sú na rovnako vysokej úrovni ako ceny na medzinárodných trhoch a v niektorých prípadoch dokonca vyššie,” povedal prezident Ruskej obilnej únie Arkadij Zločevskij.

Extrémne sucho v Spojených štátoch vyhnalo ceny pšenice, kukurice a sóje na najvyššiu úroveň od roku 2008. Kukurica od polovice júna zdražela viac než o 55 %, pšenica o vyše tretinu. Navyše, podľa Leona Leschusa z Hamburského inštitútu pre svetovú ekonomiku by ceny mali rásť aj v stredno a dlhodobom horizonte, a to v dôsledku rastúceho počtu obyvateľov a klimatických zmien.

Ceny pšenice v Rusku už začiatkom júla dosiahli rekordných 8800 – 8900 rubľov (225,55 – 228,11 eura) za tonu a minulý týždeň v niektorých regiónoch vzrástli na 9500 rubľov/tona (243.49 eur/tonu). Okrem extrémneho sucha v USA sa pod vyššie ceny ruských obilnín podpísala nová vládna prognóza úrod, ktorá poukazuje na to, že úrody obilnín v Rusku dosiahnu pre tamojšie nepriaznivé počasie od 80 do 85 miliónov ton. Minulý rok predstavovali úrody až 94 miliónov ton.

Únia ruských producentov obilia navyše varovala, že to nemusí byť ani 80 miliónov ton. Ministerstvo poľnohospodárstva medzitým znížilo tohtoročný odhad vývozu obilnín z pôvodných 20 miliónov maximálne na 16 miliónov ton.

Informovala o tom agentúra RIA Novosti.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments