Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Ceny kukurice a pšenice prudko rastú

Ceny kukurice a pšenice prudko rastú
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Klimatické zmeny spôsobujú po celom svete extrémne počasie. USA hrozí kvôli suchu neúroda. Ceny obilnín na burzách dosahujú rekordné ceny.

Kríza na globálnom trhu obilnín sa prehlbuje. Kukurica je rekordne drahá a ceny obilia sú najvyššie za 1,5 roka. Nárast cien spôsobilo sucho v USA, ktoré majú veľký vplyv na svetové trhy. V Spojených štátoch už uschla vyše tretina kukurice.

“Zmena počasia nie je v dohľade,” uviedol komoditný expert Hamburského inštitútu pre svetovú ekonomiku (HWWI) Leon Leschus pre agentúru DPA. “V prípade pšenice situáciu ešte zhoršuje sucho v Rusku.”

Nízka ponuka zvyšuje ceny, k čomu tiež prispievajú špekulanti na komoditných burzách. Kukurica počas uplynulých týždňoch zdražela približne o 70 %, pšenica viac než o tretinu. Ceny poľnohospodárskych plodín budú podľa Leschusa skôr rásť aj v stredno a dlhodobom horizonte, pretože dopyt sa zvyšuje.

“Zvyšuje sa počet obyvateľov rovnako ako riziko neúrody kvôli klimatickým zmenám.”

Navyše sa zvyšuj životný štandard v rozvojových a rozvíjajúcich sa krajinách. V USA sa zasa množia hlasy, aby sa menej kukurice využívalo na biopalivá.

“Rastúce ceny tiež stimulujú zvýšenie ponuky,” myslí si Leschus.

Chudobné krajiny k tomu potrebujú kvalitnejšie osivo a lepšie hnojivá rovnako ako výkonnejšiu infraštruktúru.

“Najviac sa to dotýka krajín, ktoré nedokážu svojou poľnohospodárskou produkciou pokryť domáci dopyt a sú odkázané na dovoz.”

V protiklade k poslednému prudkému nárastu cien poľnohospodárskych plodín v roku 2008 je teraz aspoň dostatok ryže. V chudobných krajinách ľudia dávajú najväčšiu časť svojich príjmov na potraviny.

Informovala o tom agentúry DPA.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments