Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Úroda repky je zatiaľ o tretinu nižšia

Úroda repky je zatiaľ o tretinu nižšia
insert_photoMinisterstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR

Poľnohospodári na Slovensku majú k dnešnému dňu pozberaných približne 12 % hustosiatych obilnín a 38 % repky olejnej.

Podľa slov predsedu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinovej komory Milana Semančíka je preto ešte predčasné hodnotiť tohtoročnú úrodu. Podľa výnosov z polí, kde už úroda bola pozbieraná, sú výnosy v porovnaní s minulým rokom nižšie.

„Treba počkať, keď bude ukončená žatva aj v severnejších regiónoch. Pokiaľ ide o stav k dnešnému dňu, tak môžeme hovoriť o úrodách, ktoré sú u obilnín nižšie zhruba o 20 % a čo sa týka repky, tak je úroda nižšia o približne o 30 %. Ale to je porovnanie s minulým rokom, kedy sme mali rekordné úrody. Keď to porovnávame s dlhším obdobím, tak nám z toho vychádza, že to, čo je doposiaľ pozbierané, je na úrovni päťročného priemeru,“ uviedol Semančík na dnešnom stretnutí poľnohospodárov s rezortným ministrom Ľubomírom Jahnátkom a premiérom Robertom Ficom v Poľnohospodárskom výrobno-obchodnom družstve Madunice v okrese Hlohovec.

Podľa poľnohospodárov sa pod výnosy, ktoré sú nižšie ako vlani, podpísalo predovšetkým sucho.

„Žatva sa však dá presne zhodnotiť až potom, keď bude úroda v sýpkach, prípadne predaná. Naše družstvo obrába 600 hektárov ornej pôdy a do dnešného dňa máme zožatú úrodu asi na 40 %. Viacero plodín máme ešte vonku, ide o niektoré pšenice a zatiaľ ešte nedozrel jačmeň jarný. Veľa práce nás potom ešte čaká na jeseň, kedy sa zberá cukrová repa, kukurica, alebo cibuľa, na ktorú sa špecializujeme,“ uviedol podpredseda Poľnohospodárskeho výrobno-obchodného družstva Madunice Oliver Šiatkovský.

Minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek dnes poľnohospodárom prisľúbil maximálnu pomoc vlády. Ako zdôraznil, tento rok by sa po prvýkrát mali naplno prejaviť všetky podporné mechanizmy, ktoré vláda schválila.

„Či už ide o výrazné jednotkové podpory na chov hospodárskych zvierat alebo na špeciálnu produkciu. Čiže, konečne by mali zarábať podstatne viac ako doteraz,“ skonštatoval.

Jeho slová potvrdil aj premiér Robert Fico, podľa ktorého sa vláda bude usilovať o zvýšenie podielu slovenských potravín v obchodoch.

„Chceme, aby sa v poľnohospodárstve vytvorilo čo najviac pracovných miest. Na tento účel má ministerstvo pôdohospodárstva pripravené špeciálne programy aj s možnosťou čerpania z európskych fondov. Domáca produkcia je mimoriadne dôležitá. Nie len z hľadiska výroby potravín, ale je to aj práca v dedinách, rozvoj vidieka, krajinotvorba, podpora kultúry, športu, či spolupráca poľnohospodárov a obcí,“ dodal Fico.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments