Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z ekonomiky

Ukrajina. Nedostatok ovocia spôsobí rast cien

Už dnes, pred začiatkom jari, ukrajinskí odborníci predpovedajú veľké straty na domácej úrode ovocia. Dôvodom je chladná a mrazivá tohtoročná zima. Vedúca ukrajinského hydrometeorologického Centra agrometeorológie, Tatiana Adamenková, uviedla, že nízke teploty poškodili ovocné stromy. Už pravidelne niekoľko rokov odborníci konštatujú, že marhule a broskyne budú na Ukrajine exotickým ovocím a môžu úplne vymiznúť.

Podľa odhadov Ministerstva agrárnej politiky Kryma, na poloostrove bude o 30- tisíc ton nižšia úroda ovocia a o 50-tisíc ton hrozna. Škody odhadujú na 44 miliónov UAH /takmer 4 milióny eur/.

Podľa námestníka ministra agrárnej politiky Kryma, Sergeja Khmelevského, mrazy poškodili dreviny vysadené na celkovej ploche viac ako 12-tisíc hektárov, vrátane kôstkových ovocných stromov na ploche 3,5-tisíc ha a viníc na viac ako 8-tisíc ha. Najväčšie straty spôsobili mrazy podnikom, ktoré hospodária v oblastiach Bakhchisarajskoje, Krasnogvardeyskoje, Sakskoje, Simferopolskoje a Pervomajskoje.

Vážne problémy s úrodou kôstkových plodov predpovedajú aj doneckí botanici. Ako tvrdia vedci, práve kôstkové dreviny sú najzraniteľnejšie voči mrazu. Kvôli tomu aj regióny Doneck a Zaporožje môžu zostať v tomto toku bez úrody marhúľ a čerešní. Podstatne nižšia bude aj úroda ríbezlí, hrušiek a jabĺk.

Oleg Alexandrov, manažér pre zahraničný obchod ukrajinskej Fruit Company (najväčšej spoločnosti na Ukrajine, ktorá pôsobí v oblasti predaja a dovozu ovocia a zeleniny), uviedol, že v dôsledku nízkej úrody ovocia na Ukrajine sa zvýši objem importu týchto komodít.

Okrem toho, už dnes odborníci upozorňujú, že okrem rastúcich cien niektorých dovážaných plodín sa výrazne zvýši aj dovoz ovocia, po ktorom v roku 2009 nebol veľký dopyt zo strany obyvateľstva. Reč je napríklad o banánoch. V roku 2009 import banánov klesol asi o 24 % v porovnaní s rokom 2008. V tomto roku, v dôsledku neúrody, experti predpovedajú prudký nárast dovozu tohto ovocia na Ukrajinu. Zvýši sa aj dovoz citrusových plodov, ktoré sa už v roku 2009 tešili zvýšenému dopytu. Vzhľadom na to, že na Kryme vymrzlo až 70 % viniča, dovážajúce spoločnosti sa pripravujú aj na prudký nárast dovozu rôznych odrôd stolového hrozna.

„Hovoriť o tom, aká bude tohtoročná cena počas leta alebo na jeseň na rôzne druhy ovocia a hrozna, je zatiaľ predčasné. Všetko bude závisieť od ponuky a dopytu. Avšak v porovnaní s rokom 2009, budú ceny samozrejme vyššie,“ povedal pre fruit inform Oleg Alexandrov.

Ukrajina uplatňuje 13 percentné clo na dovoz jabĺk a hrušiek (pretože ich dopestujú aj domáci producenti). Clo našťastie neplatí pre banány a citrusové plody

Ako podotýkajú odborníci, pracovať so zahraničnými spoločnosťami je oveľa výnosnejšie, pretože napríklad Poľsko a niektoré ďalšie krajiny, ktoré aktívne vyvážajú jablká a hrušky, výrazne podporujú svojich poľnohospodárov. Na Ukrajine to tak nie je. Preto sú ceny na domáce ukrajinské ovocie často vyššie, dokonca aj po zaplatení cla. Očakáva sa, že v roku 2010, bude ukrajinské ovocie ešte drahšie, a pomôcť v tejto situácii môže iba import.

Autor článku: Martin German - spracované zo zahraničných portálov pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments