Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Zo sveta

Ukrajina dosiahla rekordnú úrodu obilia

Kyjev 8. septembra (TASR) – Ukrajina dosiahla tento rok rekordnú úrodu obilia. Do konca augusta sa ho dostalo z polí do sýpok už 42 miliónov ton. Americké ministerstvo poľnohospodárstva vo svojej správe o svetovom agrárnom odvetví uvádza, že úroda obilia na Ukrajine dosiahne tento rok 46 miliónov ton. V porovnaní s vlaňajším suchým rokom bude vyššia asi o štvrtinu.

Ukrajina však ešte stále nemá moderné, teda efektívne a výkonné poľnohospodárstvo. Podľa vedúceho kyjevského ekonomického ústavu Igora Burakovského modernizácia agrárneho sektora krajiny si vyžiada ešte veľké úsilie a obrovské investície. Ukrajinskému poľnohospodárstvu chýbajú technické a technologické predpoklady na rast hektárových úrod a vysoké zhodnotenie základnej produkcie.

Ukrajina má pri súčasných vysokých cenách pohonných látok predpoklady na pestovanie repky na energetické účely a na jej spracovanie na palivá.

Ukrajina bola v minulosti „obilnicou Európy“. Môže sa však pre starý kontinent stať aj dodávateľom ovocia, zeleniny a mäsa.

V prvom štvrťroku tohto roku prišla do ukrajinského agrárneho sektora miliarda USD (20,9 miliardy Sk).

Informoval o tom rakúsky denník Die Presse.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments