Uhlie dnes slávnostne nahradili plynom. Náklady pri výrobe cukru im momentálne porastú o milióny eur
Slovenské cukrovary zavŕšili proces modernizácie kotolní. Po cukrovare v Trenčianskej Teplej, ktorý do novej technológie investoval už pred niekoľkými rokmi, spustil novú kotolňu aj cukrovar v Seredi. Slovensko sa tak stalo jednou z prvých krajín v Európe, ktorá naplno pri výrobe cukru upustila od spaľovania hnedého uhlia a prešla na modernejšie a ekologickejšie metódy.
„Je to nový zdroj na výrobu pary, so spaľovaním zemného plynu a bioplynu s kapacitou 72 ton pary za hodinu. Ide o výrobu v dvoch kotloch. Výber zariadení podliehal najprísnejším podmienkam. Nahradíme kotolňu na hnedouhoľný prach, uvedenú do prevádzky ešte v roku 1961,“ skonštatovala pri slávnostnom otvorení kotolne Ružena Vrátňanová zo Slovenských cukrovarov.
Posun k ekológii
Nová technológia prinesie viacero výhod pre samotný závod, ako aj pre životné prostredie.
„Sprevádzkovanie neznamená len zastavenie používania hnedého uhlia ako zdroja tepla, ale navyše aj zníženie emisií CO2 o minimálne 50 percent. Navyše, bude mať toto nové zariadenie výrazný vplyv na úsporu energie pri výrobe cukru. Pôvodná tepláreň mala účinnosť 72 percent, nová kotolňa má účinnosť 95 percent,“ uviedol Norbert Harringer zo spoločnosti Agrana, ktorá cukrovar v Seredi vlastní.
Kotolňa je v skúšobnej prevádzke už od polovice septembra, kedy podnik spustil tohtoročnú cukrovarnícku kampaň. Problémy sa zatiaľ nevyskytli.
„Ďalším ekologickým prínosom je umiestnenie teplárne priamo v areáli. Okamžite nám odpadnú straty, ktoré vznikali dopravou pary zo vzdialenosti jedného kilometra,“ dodal Harringer.
Ceny porastú
Hoci nová kotolňa prináša úsporu energií, ceny cukru aj tak zrejme porastú. Podpisuje sa na tom stúpajúca cena zemného plynu. Nárast cien na pultoch sa zrejme prejaví na budúci rok.
„Zažívame veľkú energetickú krízu. Ceny plynu idú do veľkých výšok, a oba cukrovary teraz využívajú práve plyn ako energetické palivo. Vzniká teda istý paradox. Na jednej strane sme veľmi ekologickí, na druhej strane nám spotreba tohto média spôsobí obrovský nárast nákladov v objeme miliónov eur v budúcom roku,“ vysvetlil predseda Slovenského cukrovarníckeho spolku Michal Abelovič.
Cukrovary si podľa neho nemôžu dovoliť odstavenie výroby tak, ako niektoré iné závody, ktoré tak na Slovensku už v uplynulých dňoch urobili.
„Obrovským spôsobom by sme ohrozili sebestačnosť, a tiež by vznikli škody na strane pestovateľov cukrovej repy, ktorá sa teraz vyoráva,“ dodal Abelovič.
Cukrovar v Seredi funguje už 114 rokov.