Úbytok pasienkov „ohrozuje biodiverzitu“
Podľa BirdLife International sú trvalé trávne porasty a pasienky ohrozované expanziou poľnohospodárstva, ktorá ohrozuje prirodzené prostredie výskytu mnohých druhov živočíchov a spôsobuje uvoľnenie skleníkových plynov zo základnej zásobárne dusíka.
Táto konzervatívna inštitúcia nedávno požiadala Komisiu o informácie o zmene výmery pasienkov od roku 2004 a o stratégiách Únie na ochranu biodiverzity, ktorá od nej závisí.
Organizácia BirdLife International identifikovala, že hlavnými dôvodmi vedúcimi k premene pasienkov na ornú pôdu sú konkurenčné ceny obilnín a záujem o biopalivá. Organizácia predkladá zistenia rôznych štúdií dokazujúce výrazný pokles výmery pasienkov. Talianska štúdia demonštruje 15% pokles trvalých trávnych porastov a 70% redukciu pasienkov na krmivo v rámci rotačného systému plodín. Ďalším príkladom je Nemecko, kde v niektorých regiónoch od roku 2003 do roku 2007 poklesla plocha pasienkov o 5%.
Organizácia požiadala Komisiu, aby objasnila zabezpečenie ochrany trvalých trávnych porastov členskými štátmi, hlavne z pohľadu krížového plnenia na úrovni Únie. Otázkou zostáva, do akej miery členské krajiny aplikujú tieto pravidlá a BirdLife International sa zaujíma, či jednotlivé pravidlá na ochranu pasienkov skutočne prispievajú k ochrane biodiverzity a na uhlík bohatých trávnych porastov.
Návrhy „kontroly zdravotného stavu SPP“
V návrhu zmien v rámci „kontroly zdravotného stavu“ sa uvádza, že členské štáty majú zabezpečiť, aby pôda, ktorá bola evidovaná ako trvalé trávne porasty k dátumu žiadosti o platby na plochu v roku 2003 bola naďalej využívaná ako trvalé trávne porasty. Pre 10 nových členských krajín je takýmto dátumom máj 2004 a pre Rumunsko a Bulharsko platí január 2007.
Napriek tomu sú povolené určité straty pastvín, pokiaľ sa určitými opatreniami zamedzí zníženiu ich celkovej plochy v krajine.
Svetové pôdohospodárstvo, č. 11-12/2008, ročník X., vydáva Agroinštitút Nitra, š. p., Centrum informačných služieb