Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2020 Jar LEFT
Branding VUB 2020 Jar RIGHT
Branding VUB 2020 Jar TOP
Lesníctvo Z ekonomiky

Tržby lesného hospodárstva presiahli pol miliardy

blank

Tržby a výnosy lesného hospodárstva (LH) Slovenska vlani dosiahli výšku 508,26 milióna eur. V porovnaní s rokom 2015 vzrástli o 3,4 %. Vyplýva to zo Správy Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR o lesnom hospodárstve v SR za rok 2016, ktorú dnes prerokoval a schválil vládny kabinet.

„Na uvedenom náraste sa podieľali najmä tržby za drevo, ktoré vzrástli o 4,1 %, v dôsledku vyšších dodávok surového dreva v štátnom aj neštátnom sektore. Ostatné tržby a výnosy v lesnom hospodárstve spolu boli na porovnateľnej úrovni s predchádzajúcim rokom, avšak znížili sa u štátnych organizácií lesného hospodárstva a naopak u neštátnych subjektov sa zvýšili o 41 % v porovnaní s predošlým rokom,“ spresnil rezort pôdohospodárstva.

Celkové náklady LH v minulom roku dosiahli výšku 463,53 milióna eur. V porovnaní s rokom 2015 sa zvýšili o 3,8 %.

„V druhovom členení nákladov mali aj v roku 2016 najväčší podiel materiálové náklady vrátane odpisov a služieb, a to 68,2 % z celkových nákladov. LH je charakteristické tiež vysokým podielom mzdových nákladov (85,72 milióna eur v roku 2016) z dôvodu vysokého podielu živej práce,“ priblížilo MPRV v správe.

Lesné hospodárstvo SR v roku 2016 vykázalo zisk – hospodársky výsledok (HV) vo výške 44,76 milióna eur, kým predvlani bol HV na úrovni 44,8 milióna eur. 

„Hospodársky výsledok bol porovnateľný s rokom 2015. Pretrváva rozdiel v dosiahnutom HV u štátnych a neštátnych subjektov. Horší HV v štátnych podnikoch v porovnaní s neštátnymi subjektmi je spôsobený najmä nákladmi vynaloženými na správu neodovzdaných lesov so zákazom ťažby dreva, obmedzenými možnosťami čerpania podpory z verejných zdrojov, vyššími nákladmi na jednotku jednotlivých činností a vyššími režijnými nákladmi. Vyššie náklady štátnych podnikov sú dôsledkom vyvolaných nákladov súvisiacich so správou majetku štátu, udržaním zamestnanosti a prácou s verejnosťou,“ dodal agrorezort v správe.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

blank

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1592 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.