Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Keď práca vonia liečivými rastlinami

Keď práca vonia liečivými rastlinami
insert_photo3 x autorka

Spoločnosť Agrokarpaty, s.r.o. Plavnica založilo päť spoločníkov v roku 1993, odčlenením sa z pôvodného roľníckeho družstva. Napokon zostali traja – Mikuláš Bobuľský, Štefan Vančo a Miroslav Geryk.

Ich potomkovia sú konateľmi a investovali tu nielen svoj čas, vedomosti a skúsenosti, ale aj finančné prostriedky. Hospodária v kraji medzi Pieninami a Magurou. Čisté podhorské oblasti sú priamo predurčené na ekologické poľnohospodárstvo. Hlavnou činnosťou spoločnosti je pestovanie liečivých rastlín, ktoré spracúvajú na vyše 300 druhov čaju, masážne oleje, bylinkové kúpele a vankúšiky. Extrahujú aj cenné silice pre ďalšie farmaceutické výrobky. Najväčší pestovateľ liečivých rastlín na Slovensku dokáže spracovať takmer celú svoju produkciu, len malú časť predáva vo forme sušenej suroviny. Pridaná hodnota, ktorú navyše podčiarkuje srdečný prístup a ústretovosť k spotrebiteľovi, tak zostáva doma, na Slovensku.

V okolí troch dvorov v Plavči, Plavnici a v Šambrone obhospodarujú takmer 350 ha ornej pôdy, čiastočne prenajímanej. Okrem liečiviek pestujú aj niektoré koreniny, pšenicu špaldovú, lucernu a na 31 hektárovej plantáži najmä rakytník, aróniu a čierne ríbezle. Od certifikovaných zberačov vykupujú divo rastúce a lesné plody, ako je čučoriedka lesná, brusnica, či malinový list. Niektoré teplomilné rastliny, napr. levanduľu, pre nich pestujú na južnom Slovensku.

Obilniny a ďatelinotrávy majú v osevnom postupe zaradené najmä kvôli dodržaniu ekologických pravidiel. Rastlinné zvyšky zapracúvajú do pôdy, čím ju prirodzene obohacujú o dusík a ďalšie živiny. Materiál pre výsadbu získavajú aj z Katedry farmakognózie a botaniky Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach. Strojový park nie je veľký, no zabezpečuje všetky potrebné agrotechnické úkony počas roka. Osobitnou súčasťou je traktor s pripojeným zariadením na zber kvetov rumančeka. Na sušenie pozbieraných častí rastlín využívajú pásový dopravník ako na chmeľové šišky a teplo vytvára kotol na drevné pelety prerobený z kotla na vykurovací olej. V Šambrone je okrem baliarne s poloautomatickými baličkami aj hlavný sklad výrobkov. V Plavnici je prevádzka na sušenie a homogenizáciu bylinnej zmesi a tiež podniková predajňa.

Práca s bylinami a osobitne zber kvetov, či ich spracovanie a balenie si vyžaduje najmä množstvo ľudskej práce. Spoločnosť Agrokarpaty, s.r.o. Plavnica je jedným z najvýznamnejších zamestnávateľov v tejto oblasti. Celoročne zamestnáva 49 ľudí z okolia, spolupracuje s troma živnostníkmi a na sezónne práce od jari do jesene potrebuje ďalších 15 až 20 brigádnikov. Zväčša dôchodkyne z okolitých obcí. Sú už zvyknuté na akékoľvek prírodné podmienky a od skorého rána sa hrbia nad porastmi nechtíka, či rebríčka a oberajú farebné kvety.

Všetky výrobky sú prírodné, bez umelých chutí, farieb a aróm. Aj preto sú pre ľudský organizmus prijateľnejšie a dokážu pomôcť aj so zdravotnými problémami. Receptúry jednotlivých čajových zmesí vytvárajú v dôkladnej spolupráci s poprednými odborníkmi v oblasti fytoterapie z Košíc, Bratislavy, Nitry, Brna a Užhorodu. Tradiční ukrajinskí bylinkári sú pre nich inšpiráciou. V prvom rade sa usilujú vyhovieť potrebám svojich zákazníkov a pomôcť im zbaviť sa ťažkostí.

Jedna z najvýznamnejších čajových zmesí je Cypriánova apothéka na rôzne neduhy. Celú sadu si môže zákazník kúpiť aj v krásnej darčekovej kazete. Osobitnú pozornosť si zaslúži aj čajová séria Elixír, s jedinečnými zmesami bylín, koreňov a ovocia, s blahodarnými účinkami. Vyhľadávané sú detské čaje, aj zmesi pre dojčiace mamičky. Novinkou je darčekové balenie „Slovak style“ vo folklórnom dizajne ako voňavý suvenír najmä pre zahraničných návštevníkov regiónu. Napokon, záujem a spolupráca so zahraničím, či zákazníci z iných európskych krajín tiež dokazuje kvalitu slovenských výrobkov.

Spoločnosť Agrokarpaty s.r.o. Plavnica ponúka svoje výrobky najmä vo vlastnej podnikovej predajni v Plavnici a cez internetový obchod, kde zákazníkovi ponúka najširší sortiment. Spolupracuje hlavne so slovenskými obchodnými reťazcami, ale rozvíja spoluprácu aj s tými zahraničnými. Zásobuje aj sieť lekární a kamenných predajní. Kvalitu svojich bio výrobkov v rámci obchodných vzťahov garantujú certifikátmi NATURALIS SK, ale aj EN ISO 22000:2005 vydaných spoločnosťou SGS a niekoľko desiatok výrobkov zdobí aj značka kvality SK.

V roku 2017 získala spoločnosť Agrokarpaty, s.r.o. Plavnica Cenu ministerky pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR za najlepšiu produkciu z poľa na stôl vďaka tomu, že všetky procesy od pestovania, sušenia, spracovaniu, cez výrobu a distribúciu realizuje „pod jednou strechou“. No najlepším zrkadlom kvality práce spoločnosti je okolitá krajina s pestrými kobercami kvetov a bylín, ktoré harmonizujú s prírodou. Optimálnym osevným postupom, prísunom kompostu do pôdy a správnymi agronomickými postupmi zaručujú, že nie je potrebná aplikácia priemyselných hnojív, pesticídov, herbicídov, ani fungicídov. Dosahujú tak kvalitu živej potraviny a jej vyššiu cenu dokážu zhodnotiť a ponúknuť na prospech človeku.

Dokonca v spolupráci s múzeom v Červenom kláštore využívajú políčka, ktoré kedysi obrábal mních Cyprián.

„Návštevníci kláštora tak môžu spoznať liečivé bylinky a s nimi sa do našich zmesí dostane aspoň časť tej mystickej energie,“ hovorí Helena Petrusová, obchodná riaditeľka spoločnosti. „My svoju prácu robíme s láskou, lebo veríme, že príroda je našou najlepšou lekárňou,“ uzatvára.

Autor článku: Lada Debnárová - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: 3 x autorka

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Miška
Miška
6. november 2019 11:16

Keď už je reč o bylinkách, kto by chcel poznať top liečivky https://stressfix.sk/liecive-rastliny-top-15/

zdenka
zdenka
25. jún 2020 10:51

Mam zaujem o tuto pracu prosim informujte ma mam zaujem