Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2020 Jeseň LEFT
Branding VUB 2020 Jeseň RIGHT
Branding VUB 2020 Jeseň TOP
Článok dňa Legislatíva Z domova

Tri dni na podpis zmluvy k zelenej nafte!

štatistika predaja

Zmluvy, na základe ktorých žiadatelia dostanú podporu z programu Zelenej nafty, distribuuje Pôdohospodárska platobná agentúra v týchto dňoch prostredníctvom e-mailu. Žiadateľ si zmluvu stiahne tak, že klikne na „Zmluva na stiahnutie“, zmluvu si dvakrát vytlačí a podpíše štatutárny zástupca. Pestovatelia aj chovatelia majú na ich podpísanie len 3 dni. Poľnohospodári, ktorí to v termíne nestihnú, nebudú mať žiadosť akceptovanú.

„Ide o šibeničný termín.  Hoci možno zmluvu podpísať elektronicky, nie každý poľnohospodár má počítač a pracuje denne s internetom. Sú aj takí, ktorí majú napríklad konateľov na dovolenke alebo PN, pre tých to môže byť problém. Rok sa rozprávame o tom, že takáto forma štátnej pomoci príde a potom na konci roka chytáme zajaca za chvost,“ skonštatoval k stanoveným termínom poľnohospodár zo západného Slovenska, ktorý nechce byť menovaný.

V zmluve je navyše vraj aj niekoľko bodov, ktoré sú ťažšie vysvetliteľné a zrozumiteľné. Zmluva obsahuje ustanovenia, podľa ktorých sú poberatelia pomoci povinní nevyužité prostriedky vrátiť v termíne Pôdohospodárskej platobnej agentúre aj s písomným uvedením dôvodov. Ak orgány kontroly chcú poberateľa pomoci skontrolovať, je povinný im použitie peňazí vydokladovať. V prípade nenadobudnutia právoplatnosti zmluvy musia peniaze rovnako vrátiť a platbu PPA avizovať.

„Tak musíme niečo dokladovať alebo nie? Ak nie, tak z akého titulu to PPA dáva do zmluvy? A ak áno, tak kedy a akým spôsobom?“ pýta sa v diskusii na stránke poľnoinfo.sk rozhorčený poľnohospodár, ktorý komentuje pod prezývkou G. S.

Nepoužitie finančných prostriedkov nie je možné

Ministerstvo pôdohospodárstva pre poľnoinfo.sk reaguje, že v zmysle uvedeného vyplýva „že nepoužitie finančných prostriedkov nie je technicky možné pri kompenzačnom charaktere podporného opatrenia akým je aj dopytované podporné opatrenie Zelená nafta 2019+. V prípade dopytu k vydokladovaniu použitých prostriedkov sa opäť jedná o štandardizované ustanovenia zmluvy pre poskytovanie štátnej pomoci. Vzhľadom na to, že oprávnenosť poskytnutia dotácie Zelená nafta je naviazaná na jednotnú žiadosť o priamo podpory v rámci kampane 2018 registrovanú v Integrovanom administratívnom a kontrolnom systéme (IACS), je žiadateľ povinný prípadný rozdiel, ktorý vznikne právoplatných rozhodnutím o znížení výmery podporovaných plodín vrátiť.“

Rezort v minulosti avizoval, že zelená nafta nebude administratívne náročná. Na tom trvá doteraz – ustanovenia v zmluve sa opierajú o legislatívu, ktorej sa štátna pomoc musí držať.

V prvom rade treba jasne zdôrazniť, že proces žiadosti o poskytnutie tzv. Zelenej nafty je najdigitalizovanejšie a najmenej byrokratické opatrenie v histórii slovenského poľnohospodárstva. Administratívna záťaž žiadateľov o poskytnutie ZN2019+ je na minimálnej možnej úrovni vzhľadom k súčasnej platnej legislatíve. Podporné opatrenie je plne elektronizované bez povinnosti preukazovať splnenie podmienok na poskytnutie dotácie ZN2019+. Platobná agentúra pri administrovaní ZN2019+ maximálne využíva dostupné informácie z referenčných registrov (až 16 registrov) na overenie splnenia podmienok, tzn. žiadateľ je oslobodený od predkladania papierových potvrdení od inštitúcií verejnej správy SR. Keďže ide o štátne prostriedky daňových poplatníkov, poľnohospodári musia rátať aj s kontrolou, tak ako je u každej štátnej pomoci bežné,“ dodal hovorca rezortu Vladimír Machalík.

Autor článku: Ivana Kaliská, Juraj Huba
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1589 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

4 komentáre

 1. AM
  3. decembra 2019

  Dobrý deň….chcela by som sa opýtať čo sa rozumie v zmluve o zelenú naftu, vydokladovanie peňazí….čo ak nestihnem podpísať a vrátitť znmluvu do 3 pracovných dní? je to sankciované, alebo prídem v podstate o peniaze…ďakujem

  Odpovedať
 2. Pôdohospodárska platobná agentúra
  3. decembra 2019

  Pod pojmom vydokladovanie peňazí sa rozumie použitie finančných prostriedkov v súlade s účelom pomoci, a tým je podporiť poľnohospodársku prvovýrobu formou dotácie vo výške časti spotrebnej dane z minerálnych olejov, vyčíslenej na základe štandardizovanej spotreby pohonných hmôt na 1 ha konkrétnej poľnohospodárskej plodiny a 1 kus hospodárskych zvierat podľa normatívov, ktoré sú chronicky známe. Predmetom kontroly sú najmä údaje z poľnohospodárskej prvovýroby v rozhodujúcom období, tzn. či poľnohospodár choval a/alebo pestoval podporované plodiny uvádzané v žiadosti.

  Lehota 3 pracovných dní, ktorá začína plynúť nasledujúci deň po prijatí e-mailu, je štandardná lehota na zasielanie podpísaných zmlúv žiadateľmi v rámci všetkých podporných opatrení štátnej pomoci. Netreba zabúdať, že ide o pracovné dni, takže sa v prípade tohto opatrenia bavíme celkovo o 5 dňoch. Nedodržanie 3 dňovej lehoty má za dôsledok nevyplatenie dotácie. Ak z nejakého dôvodu nemôže štatutárny zástupca žiadateľa v uvedenom termíne zmluvu podpísať, má možnosť splnomocniť tretiu osobu na podpis. Nie je úplne fér konštatovať, že ide o šibeničný termín, nakoľko PPA informovala o svojich postupoch, pričom ide o prostriedky štátneho rozpočtu a tie musia byť do konca kalendárneho roka zadministrované. Pre zaujímavosť uvádzame, že v prípade priamych podpôr si žiadatelia dokážu veci tak zariadiť, že to stíhajú za niekoľko hodín.

  Zo strany PPA bolo žiadateľom počas administrovania v maximálnej možnej miere vychádzané v ústrety, rovnako sa predlžovala výzva na predkladanie žiadostí o aktiváciu konta. Žiadatelia častokrát žiadajú o predĺženie lehôt na predkladanie rôznych žiadostí, čo však potom spôsobuje posuny v administrácii, a to si už nikto neuvedomuje.

  Veríme, že to všetko spolu zvládneme, lebo inak sa to ani nedá a bez vzájomného rešpektu to nepôjde.

  Odpovedať
  1. DoesntMatter
   3. decembra 2019

   Ak by aj PPA dodrziavala terminy, ktore vyzaduje od ziadatelov, nikto by s tym nemal problem. PPA si je zrejme vedoma, ze nikto nikdy neochorie, ze kazdy rolnik ma najmenej 30 zastupcov, dovolenka je pre sedliaka neznamy pojem. Pre mna je ten termin minimalne neslusny uz len kvoli tomu, ze ked som sa narodil, moj dedo a tato vraj boli tyzden nezvestni…

  2. G.S.
   4. decembra 2019

   Milá PPA. Nebolo by lepšie zmluvu prispôsobiť podľa jednotlivých situácií, ako nám tvrdiť, že si nemáme nič robiť z jej časti, ktoré sú nezmyselné? To je ako keby ste šli auto predávať a použili by ste zmluvu na nákup pozemkov. No čo, aj tak sa dá. Skúste kupca presvedčiť, že to čo je tam zlé si nemá vôbec všímať a nech to rýchlo podpíše. Asi ste museli vyhádzať všetkých právnikov aby ste navýšili počty kontrolórov. Tak to chápem a plne vám tlieskam. Len akosi vidím, že po pár rokoch sa situácia môže zmeniť a príde mi tu nejaký “zásadový” kontrolór a ten mi povie “Podľa zmluvy máte vydokladovať použite peňazí a mali ste vrátiť nepoužité a zaslať o tom avízo na PPA”. Jaj vy ste to nesplnili? Sankcia. No a rozhodnutie o priamych platbách vám PPA vydala až 20. júla? Ha nesplnenie. Sankcia. Zmluvy sú na to aby sa dodržiavali a nie ignorovali. A preto by mali byť plne korektné a musí byť možné ich plniť.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.