Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Legislatíva Z domova

Tri dni na podpis zmluvy k zelenej nafte!

štatistika predaja
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Zmluvy, na základe ktorých žiadatelia dostanú podporu z programu Zelenej nafty, distribuuje Pôdohospodárska platobná agentúra v týchto dňoch prostredníctvom e-mailu. Žiadateľ si zmluvu stiahne tak, že klikne na „Zmluva na stiahnutie“, zmluvu si dvakrát vytlačí a podpíše štatutárny zástupca. Pestovatelia aj chovatelia majú na ich podpísanie len 3 dni. Poľnohospodári, ktorí to v termíne nestihnú, nebudú mať žiadosť akceptovanú.

„Ide o šibeničný termín.  Hoci možno zmluvu podpísať elektronicky, nie každý poľnohospodár má počítač a pracuje denne s internetom. Sú aj takí, ktorí majú napríklad konateľov na dovolenke alebo PN, pre tých to môže byť problém. Rok sa rozprávame o tom, že takáto forma štátnej pomoci príde a potom na konci roka chytáme zajaca za chvost,“ skonštatoval k stanoveným termínom poľnohospodár zo západného Slovenska, ktorý nechce byť menovaný.

V zmluve je navyše vraj aj niekoľko bodov, ktoré sú ťažšie vysvetliteľné a zrozumiteľné. Zmluva obsahuje ustanovenia, podľa ktorých sú poberatelia pomoci povinní nevyužité prostriedky vrátiť v termíne Pôdohospodárskej platobnej agentúre aj s písomným uvedením dôvodov. Ak orgány kontroly chcú poberateľa pomoci skontrolovať, je povinný im použitie peňazí vydokladovať. V prípade nenadobudnutia právoplatnosti zmluvy musia peniaze rovnako vrátiť a platbu PPA avizovať.

„Tak musíme niečo dokladovať alebo nie? Ak nie, tak z akého titulu to PPA dáva do zmluvy? A ak áno, tak kedy a akým spôsobom?“ pýta sa v diskusii na stránke poľnoinfo.sk rozhorčený poľnohospodár, ktorý komentuje pod prezývkou G. S.

Nepoužitie finančných prostriedkov nie je možné

Ministerstvo pôdohospodárstva pre poľnoinfo.sk reaguje, že v zmysle uvedeného vyplýva „že nepoužitie finančných prostriedkov nie je technicky možné pri kompenzačnom charaktere podporného opatrenia akým je aj dopytované podporné opatrenie Zelená nafta 2019+. V prípade dopytu k vydokladovaniu použitých prostriedkov sa opäť jedná o štandardizované ustanovenia zmluvy pre poskytovanie štátnej pomoci. Vzhľadom na to, že oprávnenosť poskytnutia dotácie Zelená nafta je naviazaná na jednotnú žiadosť o priamo podpory v rámci kampane 2018 registrovanú v Integrovanom administratívnom a kontrolnom systéme (IACS), je žiadateľ povinný prípadný rozdiel, ktorý vznikne právoplatných rozhodnutím o znížení výmery podporovaných plodín vrátiť.“

Rezort v minulosti avizoval, že zelená nafta nebude administratívne náročná. Na tom trvá doteraz – ustanovenia v zmluve sa opierajú o legislatívu, ktorej sa štátna pomoc musí držať.

V prvom rade treba jasne zdôrazniť, že proces žiadosti o poskytnutie tzv. Zelenej nafty je najdigitalizovanejšie a najmenej byrokratické opatrenie v histórii slovenského poľnohospodárstva. Administratívna záťaž žiadateľov o poskytnutie ZN2019+ je na minimálnej možnej úrovni vzhľadom k súčasnej platnej legislatíve. Podporné opatrenie je plne elektronizované bez povinnosti preukazovať splnenie podmienok na poskytnutie dotácie ZN2019+. Platobná agentúra pri administrovaní ZN2019+ maximálne využíva dostupné informácie z referenčných registrov (až 16 registrov) na overenie splnenia podmienok, tzn. žiadateľ je oslobodený od predkladania papierových potvrdení od inštitúcií verejnej správy SR. Keďže ide o štátne prostriedky daňových poplatníkov, poľnohospodári musia rátať aj s kontrolou, tak ako je u každej štátnej pomoci bežné,“ dodal hovorca rezortu Vladimír Machalík.

Autor článku: Ivana Kaliská, Juraj Huba
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
4 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
AM
AM
3. december 2019 9:11

Dobrý deň….chcela by som sa opýtať čo sa rozumie v zmluve o zelenú naftu, vydokladovanie peňazí….čo ak nestihnem podpísať a vrátitť znmluvu do 3 pracovných dní? je to sankciované, alebo prídem v podstate o peniaze…ďakujem

Pôdohospodárska platobná agentúra
Pôdohospodárska platobná agentúra
3. december 2019 14:39

Pod pojmom vydokladovanie peňazí sa rozumie použitie finančných prostriedkov v súlade s účelom pomoci, a tým je podporiť poľnohospodársku prvovýrobu formou dotácie vo výške časti spotrebnej dane z minerálnych olejov, vyčíslenej na základe štandardizovanej spotreby pohonných hmôt na 1 ha konkrétnej poľnohospodárskej plodiny a 1 kus hospodárskych zvierat podľa normatívov,… Celý komentár »

DoesntMatter
DoesntMatter
3. december 2019 21:43

Ak by aj PPA dodrziavala terminy, ktore vyzaduje od ziadatelov, nikto by s tym nemal problem. PPA si je zrejme vedoma, ze nikto nikdy neochorie, ze kazdy rolnik ma najmenej 30 zastupcov, dovolenka je pre sedliaka neznamy pojem. Pre mna je ten termin minimalne neslusny uz len kvoli tomu, ze… Celý komentár »

G.S.
G.S.
4. december 2019 18:51

Milá PPA. Nebolo by lepšie zmluvu prispôsobiť podľa jednotlivých situácií, ako nám tvrdiť, že si nemáme nič robiť z jej časti, ktoré sú nezmyselné? To je ako keby ste šli auto predávať a použili by ste zmluvu na nákup pozemkov. No čo, aj tak sa dá. Skúste kupca presvedčiť, že… Celý komentár »