Zadajte hľadaný výraz

PoľnoPR Z domova

Šupa Technika: Traktory Kubota sadli ako uliate

Šupa Technika: Traktory Kubota sadli ako uliate
insert_photoMilan Rada - Moderná mechanizácia v poľnohospodárstve

Keď si farmár zo širokej ponuky konečne nájde spoľahlivý stroj a je s ním spokojný natoľko, že kúpi ešte jeden taký istý, je to preňho fajn pocit. Podobnú skúsenosť majú aj s traktormi Kubota na farme vo východnej časti okresu Krupina.

Roľnícke družstvo Cerovan, družstvo, je pokračovateľom pôvodného RD. Obhospodaruje vyše 3500 ha, z toho je 35 % orná pôda, na ktorej pestujú tržne plodiny a 15 % výmery je určených pre pestovanie krmovín na ornej pôde. Zvyšok tvoria TTP a zhruba 65 ha sú lesy. Ich chotár sa rozprestiera na Krupinskej planine v nadmorskej výške od 400 do 600 m. Reliéf je tu zvlnený a krajina popretkávaná dolinami. Oblasť je tu suchá kamenistá – stvorená pre živočíšnu výrobu. Celá výmera je v plnej ekológii, extenzita v tejto lokalite vlastne ani nič iné neumožňuje.

Venujú sa chovu mäsového hovädzieho dobytka, momentálne majú na stave 950 ks. Doplnkovým sortimentom je ťažba a predaj palivového dreva.

Venoval sa nám predseda družstva Cerovan, ktorým je už od roku 1995 rokov Jozef Bartko. Ich staršie traktory, ktoré obsluhovali skoro výlučne živočíšnu výrobu, už naozaj dosluhovali, preto sa rozhodli pre kúpu nových. Hľadali najprv lacnejšiu alternatívu. Lenže na krátky čas vyskúšali dve značky traktorov, ktoré sa vo veľmi náročných podmienkach neosvedčili. V kopcovitom teréne dostanú traktory poriadne zabrať. Prevážajú zvieratá, zabezpečujú kŕmenie a vodu na svahy k napájačkám, vyvážajú maštaľný hnoj… Denne samé ťažké práce.

„Skúsili sme preto ísť do traktora tretej značky, značky Kubota. A ten sadol ako uliaty. Po polroku sme preto kúpili ešte jeden, presne taký istý“, hovorí pán Bartko a pokračuje: „Keďže 5 aj 6 krát denne prepíname náradie, jedna z najdôležitejších požiadaviek na nový traktor bol hydraulicky ovládaný spodný záves. Ten je sklopiteľný a vysúvateľný. Náradie obsluha zapne a zaistí bez potreby opustiť kabínu traktora aj bez potreby ďalšieho pomocníka. Veľmi to zjednodušuje prácu. Nie každý výrobca vie takýto záves dodať.“

Obidva traktory Kubota im dodala firma UNIAGRO, s. r. o. so sídlom v Zvolenskej Slatine, ktorej majiteľom je Ing. Pavol Červený. Pán Bartko hodnotí predajcu ako stabilného dlhoročného partnera so správnym prístupom a osvedčeným servisom. Majú od nich na dvore viacero strojov. Importérom značky Kubota na Slovensko je firma ŠUPA TECHNIKA.

„Pri výbere nového traktora v porovnávaní aj s pôvodnou značkou nám Kubota vyšla cenovo lacnejšie, a to s mierne vyššími výkonovými parametrami. Jednou z najdôležitejších však bola skutočnosť, že tento japonský výrobca ponúka záruku na 5 rokov/5000 mth.“ dodáva pán Bartko a pokračuje: „Súčasťou základnej výbavy v týchto traktoroch je vzduchom odpružené sedadlo vodiča. Ostatní to ponúkali len ako doplnkovú výbavu. Celé dni po nerovnom teréne nedostatočne odpružené sedadlo obsluhu rýchlo unaví, preto je veľmi dôležité myslieť aj na ich pohodlie. Obsluha si chváli tie traktory. Sú pohodlné a ergonómia kabíny je dobre premyslená. Dnes majú naše Kuboty za sebou okolo 4000 mth, bez vážnejšej poruchy. Menšie „kozmetické“ boli vždy odstránené operatívne a traktory ani raz kvôli poruche nestáli.“

 

PR článok na webe poľnoinfo.sk bol objednaný spoločnosťou ŠUPA TECHNIKA.

Autor článku: Milan Rada - Moderná mechanizácia v poľnohospodárstve
Zdroj obrázku: Milan Rada - Moderná mechanizácia v poľnohospodárstve

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1529 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments