Tohtoročné TOP AGRO bude v ružomberskej Kultúre
Prestížne podujatie TOP AGRO vstupuje do svojho 19. ročníka. Slávnostné odovzdávanie ocenení najlepším manažérom slovenského agropotravinárskeho komplexu, spojené s oceňovaním víťazov súťaže Najkrajší chotár, bude tohto roku 23. októbra 2014.
Je teda čas poznamenať si tento dátum do kalendára, spolu aj s miestom konania. O tom druhom mali organizátori oboch podujatí – Klub poľnohospodárskych novinárov (KPN), tohto roku jasno. Vopred bol určený Liptov. Podnetom bola ponuka na spoluorganizátorstvo od tamojšej Liptovskej regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory na čele s jej riaditeľkou Danou Flórovou a čerstvo opätovne zvoleným predsedom Miroslavom Štefčekom.
V centre mesta
Pri hľadaní vhodných priestorov na TOP AGRO a Najkrajší chotár si dali organizátori ako hlavný cieľ, aby boli dôstojné tohto slávnostného večera. Také našli v centre Ružomberka. Tamojší Kultúrny dom A. Hlinku, ktorého súčasťou je aj hotel Kultúra, je od svojho vzniku výnimočnou stavbou.
Zaujímavá je už samotná história jeho zrodu. Treba sa preniesť do 30. rokov minulého storočia, kedy bol Ružomberok významným centrom slovenského národného i náboženského života. Vtedy padol z iniciatívy členov Ružomberského Katolíckeho kruhu na čele s Msgr. Andrejom Hlinkom a Dr. Karolom Mederlym návrh postaviť multifunkčnú budovu, kde sa budú môcť odohrávať dôležité spoločenské, kultúrne, náboženské i politické podujatia.
Isté bolo, že aj v tých časoch išlo o finančne náročnú stavbu, na ktorú ale Ružomberčania nemali dostatok peňazí. Ak sa napokon našli, je to zásluha A. Hlinku, ktorý na jej financovanie daroval celý svoj majetok. Treba ale dodať, že veľkou finančnou čiastkou prispeli aj americkí Slováci i samotní obyvatelia mesta.
Prirovnávali ho ku Carltonu
Vypracovanie projektu zadali známemu architektovi J. Peškovi, ktorý sa rozhodol pre funkcionalizmus. Historické fotografie prezrádzajú, že vonkajší vzhľad (najmä bočná strana) sa čiastočne trochu líši od dnešnej podoby. Pri pomerne jednoduchej fasáde, ktorú však zvýrazňuje nápadná ružová omietka, nesporne prekvapia členité a nápadité vnútorné priestory. J. Pešek sa pohral najmä so stvárnením impozantného, presvetleného, arkádového átria v hoteli Kultúra. Nie náhodou aj vďaka nemu v rokoch pred 2. svetovou vojnou krásu a noblesu tohto hotela prirovnávali bratislavskému Carltonu.
Základný kameň bol položený a posvätený 19. júna 1927. Hotel Kultúra odovzdali do užívania v rekordnom čase – už o poldruha roka, teda 30. decembra 1928. Na slávnostnom otvorení ho posvätil spišský biskup Ján Vojtašák. Celková zastavaná plocha objektu predstavuje 3 010 m².
Dlhých dvadsať rokov
Istú neprajnosť zažíval hotel Kultúra po roku 1948. Jeho priestory dožívali, chátrali, mnohé prvky zmizli, alebo boli prerábkami zmenené. Napokon bola koncom 80. rokov skoro celá budova zatvorená a začala sa jej rozsiahla rekonštrukcia. Tá však kvôli nedostatku peňazí trvala, podobne ako výstavba nového Slovenského národného divadla v Bratislave, viac ako dvadsať rokov.
Zrenovovanú budovu a jej hotelovú časť vďaka mestu Ružomberok a spoločnosti Mondi SCP opäť slávnostne otvorili v januári 2003. Nasledovala renovácia kultúrno-spoločenskej časti – Veľkej dvorany a Kina Kultúra, ktoré sa tak stalo jedným z najmodernejších na Slovensku.
V Kultúrnom dome Andreja Hlinku (KDAH) nájdete hotel, kino, kaviareň, reštauráciu, herňu, bar, telocvičňu, informačné centrum, divadelnú sálu, obchody, kancelárske priestory i banku. Táto budova s nápadnou ružovou fasádou patrí dnes k dominantám mesta a opäť stala centrom spoločenského a kultúrneho života obyvateľov Ružomberka. Využívajú ju aj rôzne inštitúcie a 23. októbra 2014 do nej zavítajú aj účastníci a hostia TOP AGRO a Najkrajší chotár.