Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Živočíšna výroba

To, čo je v západnej Európe problém, môže byť u nás príležitosť

To, čo je v západnej Európe problém, môže byť u nás príležitosť
insert_photopixabay.com

Podpora na kilogram surového kravského mlieka bude v tomto roku 10 centov, čo je najviac za ostatné roky. Aktuálny postoj rezortného ministerstva k produkcii mlieka sa prejavil aj v tom, že sa dnešného Dňa prvovýrobcov mlieka zúčastnil vôbec po prvý raz v jeho 17 ročnej histórii minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan.

Ceny

Vlani bola atmosféra medzi prvovýrobcami mlieka v Nitre mimoriadne napätá. Ceny vstupov rástli, no ceny surového kravského mlieka sa v tom období zvyšovali len nepatrne. Aktuálne podujatie sa nieslo v pokojnejšom duchu, aj keď akcelerácia rastu nákladov sa ešte zrýchlila. Výrazne však poskočili aj ceny, za ktoré poľnohospodári predávajú produkciu. V septembri bola priemerná cena surového kravského mlieka na úrovni 47 centov. Priemer posledných piatich rokov, bez zarátania aktuálneho roka, je 32 centov.

Prvovýrobcovia mlieka vidia v súčasnej cene mlieka stále rezervy. Priemerka je o 5 centov nižšia, ako európska, ktorá dosahuje 52 centov. Írsky farmár, ktorého vystúpenie bolo súčasťou dnešného podujatia dokonca uviedol, že on sám dostáva 80 centov za liter mlieka.

„Nechcem sa chvastať, no ak je takáto cena bežná v EÚ, prečo by nebola aj u vás?“ pýta sa dvoch stoviek slovenských poľnohospodárov írsky farmár Tony O´Regan.

Minister vo svojom vystúpení upozorňuje, že nové podmienky EÚ sa výrazne dotýkajú štátov s vysokou zaťaženosťou zvieratami. A to sú štáty v západnej Európe. O environmentálnych podmienkach a obmedzeniach informoval slovenských poľnohospodárov aj írsky farmár. Minister v tom vidí príležitosť.

„Na Slovensku máme zaťaženosť zvieratami na hektár extrémne nízku. Potrebujeme ju zvýšiť kvôli ekológii. Napríklad, aby sme mali dostatok kravského hnoja. V západnej časti EÚ musia kvôli ekológii zaťaženosť znížiť,“ hovorí minister.

Podpory

Alexander Pastorek, predseda Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka prezentoval v analýze, že odhad podpory na rok 2022 dosahuje 10 centov za každý vyrobený kilogram mlieka. V roku 2021 dosiahla podpora 6,3 centa a v roku 2020 to bolo 5,9 centa za kilogram.

Vo výške podpory sú zahrnuté prostriedky z výnimočnej pomoci, ktorá bola spustená po začiatku vojny na Ukrajine a počíta aj s prostriedkami určenými na odškodnenie za sucho. Výzva bola zverejnená práve dnes. Poľnohospodári budú môcť žiadosti podávať od pondelka a to do 2. novembra 2022.

„Neveril som tomu, že to môže mať takýto rýchly spád. Za tridsať rokov sme zažili už všeličo. Išlo o rýchlu komunikáciu a ďakujem aj za našich kolegov,“ povedal ministrovi Alexander Pastorek.

Samuel Vlčan vo svojom dnešnom vystúpení uviedol, že cieľ ktorý si stanovili, je udržanie stavu dojníc nad 110 tisíc kusov. Aktuálny počet dojníc je 114 253 kusov. Napriek zvýšeným podporám z posledného roka však počet dojníc na Slovensku stále klesá. Alexander Pastorek upozorňuje, že pokles sa v poslednom roku spomalil.

„Verím, že zažijeme obdobie, keď nám produkcia surového kravského mlieka začne postupne rásť. Stabilné sú najmä tie chovy, ktoré majú 400 až 500 kusov. Tam aj smeruje nastavenie podpôr, ktoré začnú platiť od budúceho januára,“ hovorí minister.

Vo svojom vystúpení Samuel Vlčan upozorňuje, že od budúceho programového obdobia dosiahne výška viazanej platby na dojnicu 252 eur, čo je 6. najvyššia podpora v celej Európskej únii.

Náklady

Napriek nárastu cien surového kravského mlieka a podpôr chovatelia uvádzajú, že výrazne stúpli aj výrobné náklady. Pokiaľ v roku 2020 dosahovali 39 centov za kilogram mlieka, tak na konci tohto roka očakávajú 56 centov. Len náklady na kŕmenie z dôvodu sucha a nízkych úrod kukurice dosiahli podľa SZPM 6 centov za kilogram mlieka. Ďalej rástli ceny pohonných hmôt a energií.

Najväčšími výzvami prvovýrobcov mlieka je vysoký investičný dlh, problémy s pracovnou silou, nestabilná situácia a podmienky v prvovýrobe mlieka či kolísanie nákupných cien mlieka a vstupov.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: pixabay.com

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments