Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Zo sveta

To, čo je v EÚ zakázané, bude zakázané aj po zavedení TTIP

Občania EÚ sa nemusia obávať, že Transatlantická zmluva o voľnom obchode a investíciách (TTIP) im prinesie na stôl americké potraviny, ktoré sú v únii zakázané. Uviedla to dnes európska komisárka pre obchod Cecilia Malmströmová počas hosťovania v belgickej televíznej stanici RTBF a neskôr zopakovala aj pred poslancami valónskeho parlamentu.

Malmströmová, ktorá v mene EÚ vedie rokovania s USA o konečnej podobe TTIP, čo je zmluva, ktorá vytvorí najväčšiu oblasť voľného obchodu na svete, poprela, že by táto dohoda zvýhodňovala iba amerických exportérov.

Komisárka priznala, že čítala správu amerického ministerstva poľnohospodárstva, podľa ktorej bude TTIP jasne v prospech amerických farmárov.

„Správa vychádza z predpokladu, že nastane úplná liberalizácia ciel pre poľnohospodárstvo, čo nie je pravda,“ upozornila komisárka.

Uviedla, že pre obe strany, európsku aj americkú, sú niektoré „citlivé“ sektory, ktoré treba aj naďalej chrániť. V tejto súvislosti upozornila, že ak sú niektoré potraviny v EÚ zakázané, napríklad hovädzie mäso ošetrené hormónmi či chlórované kurčatá, tak zakázané aj zostanú.

„To je veľmi dôležité povedať, pretože viem, že ľudia sa obávajú. Je to prirodzené: kŕmime naše deti a chceme vedieť, čo majú na stole,“ spresnila Malmströmová.

Pripomenula, že podpis TTIP neznamená automaticky, že „nám samotná dohoda alebo Američania niečo nanútia“. Akékoľvek zmeny dôležité z hľadiska spotrebiteľov nastanú až po príslušných legislatívnych úpravách.

V oblasti povoľovania vhodných potravín komisárka pripomenula úlohu Európskej agentúry pre bezpečnosť potravín (EFSA). Tá rozhoduje o tom, či povolí, alebo zakáže dovoz nových potravinárskych výrobkov na európsky trh.

Výhodou TTIP je podľa eurokomisárky „uľahčiť vývoz našich produktov“ do Spojených štátov, propagovať aj touto cestou „európske tradície“, po ktorých je na americkom trhu dopyt a uľahčiť tiež dovoz produktov z USA do Európy, avšak pri plnom zachovaní súčasných noriem a štandardov platných v EÚ.

„Veci, ktoré sú v Európe zakázané, budú aj naďalej zakázané, či TTIP bude platiť, alebo nebude,“ zdôraznila Malmströmová.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
3 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
RS
RS
29. január 2016 16:33

…keď vtáčka lapajú pekne mu spievajú…

Mako
Mako
29. január 2016 19:34

RS…si mi to ukradol z jazyka.Ta americka banda ide na to veľmi opatrne, čo z toho bude mať obyčajny sedliak nič nič nič. Zase len obchod a biznis to len pribudne milionarov a miliardarov!Neni dosť že nas zapadna Europa zavaža potravinamy „kvalitnymi“.Teraz nás budu aj američania ešte kvalitnejšimi.

agrarnik zHN
agrarnik zHN
5. február 2016 8:12

Táto naša planéta zažila dobu ľadovú, mor, choleru zemetrasenia či sopečnú činnosť, ale najviac jej škodia prisťahovalci z Európy žijúci na indiánskych hroboch v Amerike – USA je to pliaga všetkých lilénií