SZRB vyplatila na projekt Moja pôda 13 miliónov eur
Projekt Moja pôda, ktorý sa rozbehol v polovici minulého roku, ponúkol agropodnikateľom šancu kúpiť pôdu za výhodných úverových podmienok. Pôžičku môžu splácať maximálne 15 rokov, jeho minimálna výška je 3000 eur a maximálna 330.000 eur. Žiadatelia musia zabezpečiť minimálne 15 % z objemu úveru. V prípade, že farmár úver nebude môcť ďalej splácať, pôdu predá za cenu poskytnutého úveru. Kupujúcim môže byť aj Slovenský pozemkový fond.
Slovenská záručná a rozvojová banka na úvery pre farmárov zatiaľ vyčlenila 20 miliónov eur. Za túto sumu môžu poľnohospodári nakúpiť 20 až 30.000 hektárov pôdy.
“Od júla 2013 sa poskytlo 77 úverov v objeme 13,1 milióna eur, čo je takmer 4-násobok objemu poskytnutých úverov od roku 2005 do júla 2013,” vyčíslil riaditeľ odboru komunikácie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Peter Hajnala.
Prostredníctvom tohto úverového produktu SZRB je podľa agrorezortu aj naďalej umožnené zvýhodnené financovanie kúpy poľnohospodárskej pôdy pre aktívnych farmárov, ktorí podnikajú v živočíšnej alebo špeciálnej rastlinnej výrobe. V prípade, že budú podnikať iba v rastlinnej výrobe, podmienkou je, aby 10 % ich hektárovej výmery bolo zameraných na produkciu špeciálnej rastlinnej výroby. Novinkou je, že úverový produkt je zameraný aj na parcely E (v teréne nemajú vytýčené hranice), aj na parcely C, ktoré majú vytýčené hranice.
“Sceľovanie pozemkov pre tých, ktorí chcú seriózne hospodáriť na pôde, má význam, a preto im úvery veľmi pomohli,” hovorí predseda Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Trnave Oliver Šiatkovský.
Čerpanie finančných prostriedkov podľa neho závisí od ekonomickej sily podniku.
“Nájom pôdy neustále stúpa, najmä na ucelenejších plochách, preto pre poľnohospodárov je investovanie do jej nákupu výhodné, ide totiž o dlhodobú investíciu,” doplnil.
Poľnohospodári musia podľa neho investovať ďalej do pôdy, do zavlažovacích zariadení, zaťažení sú miestnymi daňami z nehnuteľností.
“Odkúpenie pôdy zaručí agropodnikateľom stabilitu, zbavia sa hrozby rastu nájomného,” vysvetlil.
Nákup pôdy štát podporuje aj preto, že Slovensko má najväčšiu rozdrobenosť pozemkov a najväčší počet vlastníkov nehnuteľností spomedzi členských krajín EÚ. Jeden list vlastníctva na konkrétny pozemok má zhruba 5 až 30 spoluvlastníkov. Parcely majú priemernú výmeru 0,45 ha. Na 4500 štvorcových metrov pripadá 12 až 15 vlastníkov. Produkt Moja pôda sa rozbehol aj preto, aby slovenskí poľnohospodári vedeli získať pôdu, na ktorej produkujú, pred zahraničnými investormi. Po roku 2014 je už totiž trh s pôdou v EÚ otvorený.
ja mám program” nepredam si svoju podu ani za níč za nič” budem mat istotu vlastných potravín a nemusím sa báť drahých v budůcnu!