Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Súhrnný pohľad na kukuricu vo svete v roku 2010

Súhrnný pohľad na kukuricu vo svete v roku 2010
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Rok 2010 charakterizovala dlhá zima, ktorá v Európe trvala až do marca. Pôda sa začala zohrievať veľmi pomaly, čo malo vplyv na rast a vývoj kukurice v mnohých regiónoch. Jún bol v znamení extrémnych teplôt, ktoré dosahovali až 35 stupňov. Následné zrážky spôsobili v mnohých oblastiach trvalé poškodenia plodiny.

Podmáčaná pôda, ako aj extrémy počasia neveštili žiadne rekordné úrody. V auguste a septembri sa teploty dostali do dlhodobého normálu, ale pôdy zostali podmáčané a tak sa očakával problematický zber. Na situáciu okamžite zareagoval aj trh a cena sa začala blížiť k hodnotám okolo 200 eur za tonu. Pripomíname, že na začiatku roka 2010 bola cena na úrovni 100 – 130 eur v závislosti od regiónu.

Na výkyvy počasia v mnohých významných pestovateľských oblastiach reagovali samozrejme aj agentúry predpovedajúce produkciu tejto plodiny. Americké ministerstvo poľnohospodárstva (USDA) upravovalo svoju správu WASDE (World Agricultural Supply and Demand Estimates) od júna smerom nadol a predpoveď sa týkala tak produkcie, ako aj celkových zásob a spotreby kukurice vo svete.

Správa USDA WADE pre globálne hodnoty kukurice vyjadrená v miliónoch ton:

Správa IGC (medzinárodná rada pre obilniny) pre globálne hodnoty kukurice:

Porovnanie svetovej produkcie kukurice v mil. ton:

Príčinou poklesu produkcie v sezóne 2010/2011 je nižšia úroda v USA a Brazílii. Spojené štáty zostávajú najväčším producentom tejto komodity s podielom približne 40 percent na svetovej produkcii. V sezóne 2009/2010 vypestovali približne 333 mil. ton. Po nich nasleduje Čína s množstvom asi 160 mil. ton, EÚ-27 s množstvom 56 mil. ton, Brazília 55 mil. ton a Argentína asi 22 mil. ton.

Spotreba kukurice a to hlavne na účely výroby biopalív, ako aj na kŕmne účely by sa podľa IGC mala navýšiť oproti minulému roku o približne 26 mil. ton. Celkové zásoby ale oproti minulému roku poklesli o viac ako 20 percent. Cena kukurice vzrástla od začiatku roka 2010 na burze CBOT v Chicagu o približne 64 percent, na burza EURONEXT v Paríži ceny posilnili o 69 percent a burze BÉT v Budapešti o 62 percent.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments