Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Zo sveta

Sucho zničilo v Rusku viac ako polovicu úrody zemiakov

Sucho zničilo v Rusku viac ako polovicu úrody zemiakov
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - nízka úroda spôsobí problémy i s nedostatkom sadbovej produkcie.

Podľa predbežných odhadov expertov, tohtoročné nepriaznivé, mimoriadne suché počasie v Rusku zničilo viac ako polovicu úrody zemiakov. Celkovo vysadili zemiaky na ploche 2,2 milióna hektárov.

Spotrebitelia to pocítia už na jeseň. Veľkoobchodná cena skorých zemiakov sa v súčasnosti pohybuje na úrovni okolo 12 rubľov za kilogram (približne 31 centov). Avšak aj v septembri, kedy prebehne zber zemiakov, čaká ruských spotrebiteľov nárast cien “druhého chleba”. Pokiaľ v minulom roku sa veľkoobchodná cena skorých zemiakov pohybovala na úrovni 6 rubľov za 1 kg (15 centov), v tomto roku, podľa odhadu producentov, cena vzrastie na 10 rubľov (26 centov) za kilogram. Ak si svoju obvyklú maržu pridá i maloobchod, k spotrebiteľovi sa nedostanú zemiaky lacnejšie ako 25 až 30 rubľov (64 – 77 centov).

Ministerstvo poľnohospodárstva Ruskej federácie a ani Združenie poľnohospodárskych fariem a poľnohospodárskych družstiev (ACCOR), zatiaľ nezverejnili presné údaje o stratách na tohtoročnej úrode zemiakov.

Na druhej strane treba uviesť, že až približne 84 percent ruskej produkcie zemiakov dopestujú malí roľníci a záhradkári. I tí, ale v dôsledku sucha, budú odkázaní na nákup v obchodných systémoch. Podľa ACCOR, najväčšími produkčnými oblasťami zemiakov sú Moskovská, Brianska, Vladimirskaja, Vologda a Jaroslav. A tie sú postihnuté suchom alebo záplavami. Napríklad v Tulskej oblasti zozbierali trikrát menej skorých zemiakov, ako v uplynulom roku. Tulská oblasť je jedným z desiatich najväčších producentov zemiakov.

Bieloruskí oficiálni predstavitelia vyhlásili, že prebiehajú rokovania s dodávateľmi. Zároveň informovali o svojich plánoch exportovať 40 tisíc ton zemiakov do Moskvy a 100 tisíc ton do Tatarstanu. Ako uviedlo Ministerstvo poľnohospodárstva Bieloruska, krajina už podpísala niekoľko veľkých dohôd s Ruskom. Spotrebiteľa to môže iba tešiť, ale ruských výrobcov znepokojuje vstup bieloruských poľnohospodárov na ruský trh.

Autor článku: Martin German - spracované zo zahraničných portálov pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - nízka úroda spôsobí problémy i s nedostatkom sadbovej produkcie.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments