Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z ekonomiky

Sucho spôsobuje škody za desiatky tisíc eur

Súčasný priebeh počasia ohrozuje budúcu úrodu repky. Najvýznamnejšia slovenská olejnina, ktorá sa v minulom roku pestovala na 145 tisíc hektároch pôdy, nepovzchádzala na desiatkach tisíc hektárov.

„Určite musíme rátať s nižšou úrodou repky, aj keď situácia v severnejších regiónoch, na Záhorí a východnom Slovensku nie je tak dramatická, ako v južných okresoch. Už teraz ale vieme, že kráčame v ústrety chudobnému roku,“ uviedol pre dnešné vydanie denníka Pravda Ladislav Maďar, zo Slovenského zväzu olejninárov.

Aktuálnu situáciu sleduje aj najväčší spracovateľ repkových semien na Slovensku – Palma Group.

„Nechceme predbiehať situáciu. Výpadok repky možno ešte nahradiť na jar osevom slnečnice. Keď bude suroviny málo, dovezieme si repku zo zahraničia, alebo rovno hotový olej,“ uviedol Peter Benčúrik, hovorca spoločnosti Palma Group.

V oblasti Rimavskej Soboty zaznamenali od 8. augusta zrážky len dvakrát, aj to na polia spadlo sotva päť milimetrov zrážok. Vo firme Agrárius v Chanave zasiali repku podľa agrotechnických termínov. Od 15. augusta do 15. septembra pripravili pôdu a hnojivá na 340 hektároch.

“Na tejto ploche sme plánovali pestovať repku olejnú. Do prípravy sme investovali takmer 150.000 eur. Pôdu sme ošetrili a vyhnojili. Repka však začína pre nedostatok vody klíčiť až teraz. Je to veľmi neskoro, pretože rastliny už nestihnú zosilnieť natoľko, aby vedeli prečkať zimu. Škody sa nám ešte zvýšia na jar, keď budeme musieť celú plochu znova poorať a vysiať tam náhradné plodiny,” hovorí pre TASR Štefan Juhász, zástupca spoločnosti Agrárius.

Podobná situácia je na celom južnom Slovensku. V okrese Levice nepršalo od 5. augusta, čo napríklad Poľnohospodárskemu družstvu v Jure nad Hronom spôsobilo len na repke priame škody vo výške 80 tisíc eur.

V spoločnosti Agrokovács majú síce tretinu svojej tisícpäťsto hektárov výmery pod závlahami, ale sucho sa repky dotýka i tu.

„Tento rok sme vypumpovali na polia jeden milión kubíkov vody, ale všetko na špeciálne plodiny ako zemiaky, mrkvu a cibuľu. Nemáme závlahy na poliach, kde sa pestujú obilniny a repky,“ hovorí pre Pravdu Róbert Kovács.

Autor článku: Juraj Huba pre poľnoinfo.sk podľa denníka PRAVDA a agentúry TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments