Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Trhové ceny vo vybraných krajinách EÚ k 17. novembru

Trhové ceny vo vybraných krajinách EÚ k 17. novembru
insert_photoFilip Kľačanský - spracované pre poľnoinfo.sk

V tabuľke uvádzame prehľad cien vybraných komodít v rozhodujúcich prístavoch, resp. obchodných miestach EÚ-27 k 17.novembru 2011 a ich porovnanie s cenami, za ktoré boli obchodované na daných miestach k 3.novembru 2011. Zároveň pri každej komodite nájdete ceny, za ktoré boli tieto komodity obchodované na Slovensku alebo v Českej republike kvôli možnosti porovnať si rozdiely v cenách komodít vo vzťahu k dopravným vzdialenostiam a následnému odvodeniu si dopravných nákladov do uvedených prístavov, či obchodných miest.

Komentár k vývoju na globálnych trhoch:
Na zníženie cien pšenice v ostatných dňoch najvýraznejšie vplývali dve skutočnosti. Prvou z nich je správa Ministerstva poľnohospodárstva Spojených štátov amerických (WASDE-report), v ktorej bol zverejnený odhad zásob pšenice na úrovni desaťročného maxima. Druhou skutočnosťou, ktorá ovplyvňuje vývoj ceny pšenice na svetových trhoch, je preferovanie – dovozcami zo severnej Afriky – nákupu pšenice z Ruska a Ukrajiny. Dochádza preto ku kumulácii jej zásob v USA, čo sa negatívne premieta do cien pšenice na svetových burzách.
Cenu kukurice tiež ovplyvňuje viacero faktorov. Jedným z nich je dopyt výrobcov etanolu po tejto komodite. Druhým je dopyt po kukurici zo strany producentov kŕmnych zmesí pre rastúce požiadavky po nich zo strany chovateľov hovädzieho dobytka.

Podrobný vývoj cien na trhoch Európskej únie (trhové ceny):
Po období poklesu ceny potravinárskej pšenice sa v sledovanom časovom úseku, od 3.11.2011 do 17.11.2011, objavili náznaky jej rastu. Aj to len v niektorých obchodných miestach. Cena posilnila v rumunskej Muntentii (+14,62 €/t), v Hamburgu (+1,00 €/t), v belgických Antverpách (+1,00 €/t) a vo francúzskom Rouen (+0,50 €/t),
V iných poľnoinfom sledovaných obchodných miestach cena naďalej oslabovala. Najviac v Bratislave (-15,01 €/t). Za ňou nasledujú Praha (-4,42 €/t), Drážďany (-3,00 €/t), poľské Sliezsko (-2,88 €/t) a Budapešť (-1,76 €/t).

V prípade cien kŕmnej pšenice prevládla rastová tendencia, pričom v uvedenom období cena posilnila v týchto obchodných miestach: v Bratislave (+4,45 €/t), v nemeckom Hamburgu (+4,00 €/t) a v poľskom Sliezsku (+1,27 €/t) .Cena sa medzitýždenne nezmenila vo francúzskom Eure-et-Loire.

Vývoj cien sladovníckeho jačmeňa bol rozkolísaný. Jeho cena v stanovenom období vzrástla vo francúzskom Creil (+4,00 €/t) a v nemeckom Mannheime (+3,50 €/t). Naopak pokles ceny sme zaznamenali v poľskom Zachodni (-2,99 €/t), v Prahe (-1,95 €/t) a vo francúzskom Rouen (-1,00 €/t).

Ceny kŕmneho jačmeňa vo väčšine obchodných miest klesli. Najviac v Bratislave (-7,79 €/t) a v Budapešti (-5,04 €/t). Ďalej nasledujú, poľské Zachodni (-4,72 €/t) a francúzske Rouen (-4,00 €/t) a Praha (-3,68 €/t). Cena kŕmneho jačmeňa zo sledovaných obchodných miest posilnila iba v Mannheime (+6,50 €/t) a cena sa medzitýždenne nezmenila v nemeckom Hamburgu.

V dvoch obchodných miestach klesli aj ceny potravinárskej raže. Konkrétne v poľskom Sliezsku (-3,10 €/t) a v Prahe (-1,27 €/t). Naopak cena raže posilnila v Hamburgu (+2,00 €/t).

Vývoj cien tvrdej pšenice pravidelne sledujeme na trhoch pre túto komoditu významných, teda talianskom a francúzskom. V talianskej Boloni sa jej cena nezmenila, vo francúzskom Port-La-Nouvelle klesla (-1,00 €/t).

Ceny kŕmnej kukurice v sledovanom období klesli vo väčšine obchodných miest. Najvýraznejší pokles sme zaznamenali v Prahe (-14,17 €/t), v Bratislave (-9,16 €/t) a v Budapešti (-7,28 €/t). Miernejší pokles evidujeme vo francúzskom Bordeaux (-3,00 €/t).
Ceny posilnila v Hamburgu (+8,00 €/t) a v poľskom Sliezsku (+6,61 €/t).

Autor článku: Filip Kľačanský - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Filip Kľačanský - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments