Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Z ekonomiky

Stropovanie nemusí byť pre štáty povinné

Stropovanie nemusí byť pre štáty povinné
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - Európsky parlament

Po niekoľkodňovom hlasovaní o stovkách pozmeňujúcich návrhov schválil v piatok Európsky parlament svoju pozíciu k novým pravidlám rozdeľovania poľnohospodárskych dotácií v Európskej únii. Poslanci sa okrem iného zhodli, že zastropovanie dotácií pre veľké podniky, pri splnení určitých podmienok, bude pre štáty dobrovoľné.

Ekologické projekty: Ministri 20, europarlament 30

Kompromis schválený najväčšími parlamentnými skupinami kritizovali environmentálne organizácie ako málo ambiciózny. Európsky parlament teraz začne o svojom návrhu vyjednávať s členskými štátmi, ktorých predstavy sa v mnohom líšia.

Dotácie pod hlavičkou Spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP) tvoria tradične takmer tretinu celého únijného rozpočtu. Hoci v rámci najbližších siedmich rokov ich podiel na celkovom balíku oproti súčasnému obdobiu klesne, stále pôjde asi o 350 miliárd eur.

Kým ministri poľnohospodárstva členských štátov sa po dlhom vyjednávaní v noci na stredu zhodli na tom, že na ekologické projekty by mala ísť povinne pätina priamych dotácií, europoslanci v piatok podporili ich tridsaťpercentný podiel.

Podľa EP by táto hladina mala byť dobrovoľná, avšak jej rešpektovanie by mohlo poľnohospodárom zvýšiť príjmy. Z fondov rozvoja vidieka, ktoré sú druhým pilierom SPP, by malo byť podľa poslancov na trvalo udržateľné projekty vyhradených 35 percent prostriedkov.

Rozdielne pohľady majú krajiny a parlament aj na zastropovanie dotácií, o ktorom je veľká diskusia aj v Českej republike. Ministri sa zhodli na tom, aby bolo pre štáty dobrovoľné.

Podľa europoslancov by malo byť povinne nastavené na sumu 100.000 eur. Ak by však štát vyhradil viac ako 12 percent z celkového balíka svojich priamych platieb na podporu malých a stredných poľnohospodárskych podnikov, bol by pre neho spomínaný strop len dobrovoľný.

Niektorým sa nepáči dobrovoľné obmedzenie dotácií

„Reforma je dobrou správou pre malých a stredných podnikateľov a zlou správou pre oligarchiu,“ komentovala schválenie balíka návrhov česká ľudovecká europoslankyňa Michaela Šojdrová.

Práve jej početne najsilnejšia skupina spolu s ďalšími dvoma veľkými frakciami – socialistami a liberálmi – kompromisný návrh presadila.

Proti boli naopak členovia menších skupín, najmä zelení. Tí rovnako ako zástupcovia ekologických organizácií schválený text kritizovali, ako málo ambiciózny z hľadiska ochrany prírody. Niektorým sa nepáči ani fakt, že štáty budú za spomínaných podmienok môcť k obmedzeniu výšky dotácií pristupovať dobrovoľne.

„Verejné peniaze musia ísť najmä k malým a stredným podnikom. Nebudeme podporovať dotovanie európskych agrobaronov,“ povedal pirátsky podpredseda EP Marcel Kolaja, ktorý rovnako ako jeho kolegovia z Klubu zelených pre prijatý návrh nehlasoval.

Schválený text počíta okrem iného aj s tým, že členské štáty by mali poľnohospodárov motivovať k tomu, aby aspoň desatinu svojej plochy pokryli kríkmi, živými plotmi, rybníkmi či ďalšími prvkami podporujúcimi rozmanitosť druhov.

Parlament chce takisto zaviesť vyššie sankcie pre poľnohospodárov, ktorí opakovane porušujú pravidlá spojené s ekológiou či životnými podmienkami zvierat. Kým doteraz za to môžu prísť o päť percent svojich príjmov z fondov EÚ, po novom by to malo byť desať percent.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - Európsky parlament

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
9 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Robert Dohál
Robert Dohál
25. október 2020 10:28

Keď už to musí byť. Tak teda diskutujme o stropovaní dotácií. Toto je môj návrh. 1. Zastropovanie na konečného užívateľa výhod – t.j. na majiteľa na 1 000 000 ročne, ako konečný súčet čerpaných verejných prostriedkov zo všetkých zdrojov a programov. To znamená; že ak má podnik – holding 5000… Celý komentár »

Martin Hulec
Martin Hulec
26. október 2020 17:07
Odpoveď na  Robert Dohál

Kľudne by som sa za takýto navrh podpísal, rozumné myslienky správnym smerom. S výhradou, ktorá tu už padla, a síce OP. Nám vo VK a nielen tu OP určuje premnožená zver. A keď už to tvrdia aj niektorí osvietení poľovníci, tak to „asi“ bude pravda. Zožerú všetko . A čo… Celý komentár »

G.S.
G.S.
26. október 2020 17:58
Odpoveď na  Robert Dohál

Niečo ako diferenciálne platby za komunistov ale pán Dohál to chce prakticky všetko nasmerovať na juh. Ak sa pozastavuje nad tým aký je podiel dotácií voči tržbám tak nech si uvedomí, že nikdy nemôže mať roľník na SV Slovenska podobné tržby z rovnakej výmery ako pri Komárne. V prvom rade… Celý komentár »

Martin
Martin
26. október 2020 6:17

veľa múdrych slov s väčšinou aj súhlasím,akurát nie s podmieneným osevným plánom vystrihnutým ako z komunistickej učebnice….som zvedavý čo by ste povedali pri zbere kukurice keď Vám 2/3 poľa zničila divá zver ,rovnako je to aj so slnečnicou….jednoducho sú územia kde sa tieto plodiny nedajú pestovať kvôli tomuto ničeniu…tak aký… Celý komentár »

starý gazda
starý gazda
26. október 2020 9:17

Robert Dohal mnoho dobrych navrhov no aby to malo fungovat treba ešte raz taky zoznam prvorada pre štat a rolnikov je ochrana pody pred zastavanimcez vysoky odvod za zaber dalej ked budeme povyšovat vlastnikov pred rolnikmy tak podubudu vlastnit investori riešenim by bolo kto chce uživat podu dostane nahradnu a… Celý komentár »

Jozef Bulla
Jozef Bulla
26. október 2020 12:32

1. podporujem starého gazdu,a le Robert Dohál má racio. Prečo nie je v štruktúre poradcov Ministra. Hľadajme možnosti pere budúcnosť v synegrii miléuho,budúcneho a hlanve súčasného. prof. Jozef Bulla

Milan Pavlenda
Milan Pavlenda
27. október 2020 19:36

-mnoho dobrých návrhov u p. Dohála -bol by dobrým poradcom ministra

pavolh
pavolh
28. október 2020 11:08

ALEBO stranku polnoinfo dat , doporucit ministerskym ako povinne citanie a vela veci vyriesenych za malo penazi , no nedami zopakovat pouzit sedliacky rozum , ale to asi boli.

Asistent
Asistent
29. október 2020 10:53

Áno je tam viacero logických myšlienok ale aj dosť „socialistických“ Bacovín, ktorými p. Dohál, žiaľ od svojho učiteľa a skrytého privatizéra z HZDS nasiakol… Princíp je mať poľno-výrobu optimálne zasadenú do prostredia kde sa podnik nachádza tak aby čo najlepšie využíval dané prírodno-klim. zdroje, takže žiadne uniformné tabuľky netreba, nech… Celý komentár »