Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2020 Jeseň LEFT
Branding VUB 2020 Jeseň RIGHT
Branding VUB 2020 Jeseň TOP
Článok dňa Legislatíva Z domova

Klub 500: Štát pripravuje protiústavnú novelu zákona o poľnohospodárskej pôde

Klub 500: Štát pripravuje protiústavnú novelu zákona o poľnohospodárskej pôde

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský (OĽANO) chce v skrátenom legislatívnom konaní presadiť novelu zákona o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskych pozemkov. Ako ďalej uviedol Klub 500, v nej sa navrhuje, aby mali štát či samosprávy predkupné práva na prevádzané poľnohospodárske pozemky a ustanovuje sa majetkový strop pre väčších vlastníkov.

Podľa Klubu 500 takéto obmedzenie narúša slobodu podnikania, hospodársku súťaž a princípy právneho štátu, zároveň je to krok, ktorý môže ohroziť potravinovú sebestačnosť Slovenska a zlikvidovať slovenské poľnohospodárstvo. Klub 500 preto žiada o novelu stiahnuť z legislatívneho procesu.

“Tento návrh je v rozpore s ústavnými princípmi SR, a to najmä s princípom právneho štátu, v rozpore s ústavnými právami na podnikanie a vlastniť majetok. Ide o bezprecedentný útok na slobodné podnikanie v nebývalom rozsahu. Navrhovaná právna úprava a jej slovník pripomínajú 50. roky minulého storočia,” uviedol výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor.

Celá novela zákona je podľa Gregora nepripravená a protiústavná a už vôbec nie je na mieste skrátený legislatívny proces.

“Klub 500 preto dôrazne žiada stiahnuť novelu z legislatívneho procesu,” dodal Gregor.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1590 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

15 komentárov

 1. realist
  26. októbra 2020

  Mičovsky je velky podporovatel EU a velky podporovatel likvidacie Slovenskeho polnohospodarstva. Toto je horsie ako socializmus. Dufam že za tieto rozhodnutia bude trestne stihany, za porušovanie ustavy a pevne verim ze bude na miesto dobytkara aj akcia hrobar a tem bude v klietke sediet aj biela vrana

  Odpovedať
  1. poľnohospodárka
   26. októbra 2020

   poľnohospodárka:_ máte pravdu, že od terajšieho ministra nemôžeme nič čakať, len likvidáciu slovenského poľnohospodárstva. Všetky jeho rozhodnutia k tomu smerujú. Slovenské svine majú africký mor tie likviduje, ale kde je konečným vlastníkom dán a chová na Slovensku ošípané /svine/ tie africký mor nemajú. Tie len produkujú močovku na slovenské polia a znehodnocujú našu pôdu. Mäsko sa vyváža do Dánska a nám dovezú z Brazílie a potom nás kosí rakovina.

 2. starý gazda
  26. októbra 2020

  konečne treba mičovskeho po dlhom čase pochvalit poda nie je tovar patri všetkym ako nerastne bohatstvo voda vzduch protiustavne je kšeftovat s podov a prevadzat ju na stavebne pozemky ked je v banke užera 30% ziak čo je potom kupit podu za 50 centov a predat ju za 100- 1000 eur to nie je len užera ale aj poriadna korupcia

  Odpovedať
 3. Nohavica
  26. októbra 2020

  …tlačové vyhlásenie by mohlo znieť asi takto : …na ministerstve intenzívne pracujeme na príprave protiústavného zákona, venuje sa tomu tím odborníkov”…odborníkov ???…mysleli tým tých, ktorý si za 10 rokov v politike neboli schopní naštudovať ani základnú legislatívu, nieto pripraviť niečo zmysluplné…

  Odpovedať
 4. dedo jozef
  30. októbra 2020

  ,,zakony si treba ctiť”slova pana ministra,suhlasim,ale ked ich tvoria legislativci len vo svoj prospech,to sa ctiť neda len tak lahko,ako to bolo doteraz,zakony su pre všetkych a nie aby ochranovali určite skupiny,tu nieje žiadna rovnosť pred zakonom,nohavica ma uplnu pravdu,ak maju všetci take tituly ako si pred nedavnom prezentovali politici,je to do plaču,nie pre zabavu.že tento štat ešte vobec funguje,

  Odpovedať
 5. DL
  31. októbra 2020

  Takže Klubu 500 sa to nepáči no ale toto. Keď píše SPPK – tak viem kto sú jej predstavitelia, členovia – mnohé články sú aj tu na polnoinfe o ich spoločnostiach – Agromačaj, Abrahám, Bobrov a mnoho iných. Ale o týchto vyvolených z Klubu 500 sa moc dočítať nedá. Ale na druhej strane je niekedy pozoruhodné ako dokážu SPPK aj Klub 500 dať na Slov-lex.sk tú istú pripomienky (vrátane gramatickej chyby). Pán Soták, resp. Gregor koľko Vašich členov prejde aspoň raz za rok krížom cez všetky pozemky – alebo to kontroluje len zo vzduchu z helikoptéry? Koľko Vašich členov proaktívne bojovalo proti hlodavcom? V dnešnej dobe je všetko protiústavné čo z toho vychádza – že nie sme právny štát – ale právnicky – všetko je spochybnené všetko je zlé a do všetkého hovoria právnici. A ja sa pýtam čo je zlé na tom, že zákonom sa niečo chce obmedziť – však máme niečo v ústave, že je to prírodné bohatstvo – to chcete s tým bežne obchodovať – o čo Vám ide v Klube 500 o Váš osobný prospech – lebo už teraz máte veľké majetky a chcete ešte väčšie?
  140/2014 – jej časti boli protiústavné – ústavný súd o tom rozhodol na základe podnetu poslancov SaS. Ústavný súd povedal, že NRSR má 6 mesiacov aby protiústavné § zmenila, alebo tie § sa z toho zákona vyhodia. Terajší opozičníci ani koaličníci tak neučinili.
  Inak také príklady z minulosti medializované – chlapík vykúpil pozemky pod potokom a následne vymáhal nájomné od ŠVP – a aj mu priklepli súdom niekoľko desiatok tisíc eur – áno je to chyba štátu, že dodnes si nevysporiadal pozemky pod cestami, potokmi kanálmi, ale ako môže dnes kúpiť resp. oblbnúť občana kúpi za 0,3 EUR/m2 a následne po krátkej dobe má zarobené na 10 rokov? Aha tomu sa dnes hovorí šikovnosť- ja tomu hovorím špekulácia.
  Takisto dnes chodia listy aj so zoznamom pozemkov aj koľko ponúkajú a následne ich tá firma ponúka ďalej za raz takú hodnotu.

  Odpovedať
  1. Ja L.
   6. novembra 2020

   Na mojich pozemkoch kde ide štátna cesta štát jednoducho previedol a VUC na seba časť parcely, kde je verejná komunikácia. Bez náhrady, bez zámeny bez všetkého. /okres Levice/. Pri Žiline, kde sa stavia diaľnica zasa ponúkajú 15 eur za m2. Úžasne rovnaké pomery a dodržiavanie rovnosti zákona. ….

 6. Robert Dohál
  1. novembra 2020

  Takže v Rakúsku keď vlastník predáva poľn. pozemok:
  1. má predkupné právo nájomca
  2. ak si ho neuplatní má predkupné právo vlastník susedného pozemku !!!
  dobre si to prečítajte demokrati z SAS, čo sa furt oháňate ústavou a demokratickí ústavní sudcovia, čo ale právo vyštudovali za boľševika im to zožrali
  3. ak nekúpi sused má predkupné právo nájomca susedného pozemku
  4. ak si ho ten neuplatní, majú predkupné právo všetci roľníci v obci
  a teraz pozor demokrati z klubu 500:
  5. ak nekúpia Baueri-roľníci má predkupné právo samospráva, teda obec
  Čo z toho vyplýva? No že špekulant, nech by bol z akéhokoľvek KLUBU, sa jednoducho k pôde nedostane . Ale v tomto našom Absurdistane= Slovensko, kde štát a jeho súdy a ďalšie inštitúcie riadi zoro a spol. je takéto niečo protiústavné. A že tak ešte nikto z nejakého slovenského klubu nenapadol Rakúsko za takúto legislatívu na nejakej EU-inštitúcii, keď už sú tí Rakúšania takí nedemokratickí, ba asi aj zaostalí. Aj obchody majú chudáci v nedeľu zatvorené, ani kataster nemajú verejný, aby sa v ňom nemohli hrabať kadejakí špekulanti, podotýkam demokratickí špekulanti ako sú u nás. A na ich práva musí štát dbať aj ústava. A tá slovenská myslí aj na práva takejto skupiny-menšiny. Takže keď za tých 30 rokov sa tá právnicko-mafiánska banda v parlamente na niečom z pohľadu obyčajného človeka úplne triviálnom dohadovala, často som si hovoril: prečo to nespravia tak ako je to v Rakúsku? Ale na to nech si na základe skúseností každý odpovie sám

  Odpovedať
  1. jozef R
   1. novembra 2020

   V Rakúsku nevlastní 20 á pozemok 8-9 vlastníkov, takže predkupné právo pre spoluvlastníka je šité na naše pomery a myslím, že správne. Darmo si niektorí nájomcovia dávajú do nájomných zmlúv prednostné právo na kúpu. To prináleží zo zákona spoluvlastníkovi.
   V Rakúsku (ani inde na svete) nemá nájomca výhodu sám si určovať výšku nájomného. V tomto je Slovensko rarita. Predstavia si pán Dohál rakúskych bauerov, ako začnú u nich vyplakávať, že pozrite hore na Slovensko, tam si sedliak (alebo “agrobarón”?) nahlási na okresný úrad “obvyklé nájomné” a vlastník musí prenajať za tie isté prachy na ďalších desať rokov ?

 7. Robert Dohál
  1. novembra 2020

  Vážený pán “R”
  Asi ste si všimli, že zásadne nikdy nereagujem na bezmenných diskutujúcich.
  Ich názor ma totiž nezaujíma. Nemajú meno, takže môžu byť ktokoľvek. Aj keď ich názor sa nejakej ukrivdenej skupine môže páčiť, som vždy ostražitý, lebo ako hovorí môj kamarát Frici Nagy: “Za šeckým hladaj peňáze “. Takže toto, čo obhajujete samozrejme vyhovuje v prvom rade špekulantom s pôdou, ktorých je čím ďalej tým viac. Takže nech ste ktokoľvek, ste na ich strane.
  To čo tam, akože teda aby už reč nestála, uvádzate ďalej je z kategórie
  Cit. : ” Zavrite ty okná, lebo je tu zúg”
  Ak ste si nevšimli, tak článok je o protiústavnosti, údajnej, navrhovanej novely spomínaného zákona a nie o nájomnom. Ale keď tak strašne vám záleží na výške nájomného, tak vedzte, že suma podpôr na 1 ha ktorú rakúsky roľník dostal z verejných zdrojov(1. pilier, 2. pilier, štátna pomoc od spolkovej vlády, podpora od krajinskej vlády, podpora od zeleného fondu, atď) v roku 2018 bola v priemere za celé Rakúsko 517!!! eur/ha. Takže to že vláda SR svojou politikou reguluje výšku nájmu je úplne v poriadku. A to že nejaký ukrivdený vlastník sa pôjde na ústavný súd sťažovať. . . No neviem prečo sa nesťažujú majitelia podnikov, že im vláda určuje minimálnu mzdu, ktorú musia vyplácáť, tiež siaha na ich vlastnícke práva. Takže v Rakúsku samozrejme vláda nereguluje nájom pôdy, ale keby u nás neregulovala tak nám tu dnes poľnohospodárstvo ovládajú cudzinci a slovenskí špekulanti a zbohatlíci, práve kôli nerovným podmienkam, ktoré vzájomne staré a nové členské krajiny máme. Ale lobistom alebo užitočným blbcom, čo vytrubujú názory ako máte vy, by to bolo jedno. To vážený pán R ale zaváňa vlastizradou. Ale čo na tom takých, čo tu páchali vlastizradu na vlastnom štáte a národe, tu za tých 30 rokov bolóóó. . . .

  Odpovedať
  1. jozef R.
   2. novembra 2020

   Špekulant s pôdou je:
   a.) ten, kto lacno kúpi a potom draho predá lebo zvyčajne disponuje zákulisnými informáciami čo sa pripravuje, alebo sám o projektoch rozhoduje. Viď napr. šťastná božia ruka istého B.B.. No neberme si príklad od tak populárneho politika.
   b.) ten, kto jemne povedané “prevzal” nejaké to JRD alebo ŠM, jedno, či viac a ďalej pachtuje stovky alebo aj tisícky hektárov za to regulované nájomné, dá to obsiať repkou alebo hustosiatym, TTP mulčuje, tej hŕstke, ktorí to urobia, dá 7-8 stovák mesačne, poberá podporné platby ak nie v miliónoch, tak v státisícoch a vykrikuje o nenažratých vlastníkoch, že štát dáva málo, že pôdu treba chrániť, nedávať cudzincom a volá po zákonoch, ktoré by vlastníctvo pôdy dostali aspoň do stavu, kedy je vlastník len formálnym vlastníkom a o ničom nemôže rozhodovať. Vlastník je pre neho zlo, (blbec či dokonca vlastizradca) aj keď mu poskytuje základný výrobný prostriedok a prostredníctvom daní aj dotácie. No aj také tie nenávratné, finančné príspevky, niekedy miliónové, niekedy státisícové. Všakže ? Ale čo sa tu zase budeme baviť o nejakom tom Dobytkárovi.
   Bauer v Rakúsku má zvyčajne 15-20 ha, buď robí sám a pomáha rodina, alebo vycáluje na 3-4 mesiace v roku 2,8-3 tisícky mzdu zamestnancovi. Keď na tých 15-20 ha dostane 517 x 20= 10 340€, ide človeka závisť zožrať. Len aby sa nám z toľkej závisti okrem obchodného registra nezačalo scvrkávať aj niečo iné.

 8. Jano
  1. novembra 2020

  Takže takto,,, pôda je prírodný neobnovitelný zdroj,, ktorého je obmedzené množstvo ,takže aj štát by mal k tomu tak pristupovať,,a nie ako doteraz ,, potom tu vidíme šialené výstavby rôzne 500 ha priemyselné parky,spravidla na tých najúrodnejších rovinách…….a to nevravím aj o ľudoch ktorí sú schopní si postaviť rodinný dom v strede poľa,lenže pri nich sa to dá chápať keďže za stavebné pozemky pod rodinné domy pýtajú nekresťanské peniaze tak samozrejme jednotlivci ktorý vlastnia nejaký kus zeme si to postavia aj na roliach,,, lenže potom majú problém že traktory prášia a vozia hnoj……ale ,, najpodstatnejší problém sú kadejakí špekulanti ktorí skupujú pôdu a potom stavajú logistické parky a podobné nezmysly……okrem toho že to je kšeft ako sviňa je problém aj ekologický,,,z tej pôdy už nikdy nebude orná pôda…..je nenávratne preč.Takže jednoducho štát by mal spraviť stavebnú uzáveru,, proste ZÁKAZ stavať na poľnohospodárskych pozemkoch ,, a absolútne nesmie brať ohľad na nejakých developerov a špekulantov….predsa tu nebudeme podporovať zopár jednotlivcov na to aby tu ničili pôdu a pchali si vrecká….oni majú dosť peňazí oni to prežijú nebojte sa nič..chvílu budú vykrikovať ale to ich prejde……. nech si stavajú na takzvaných BROWNFIELDOCH čiže starých priemyselných alebo nevyužívaných areáloch,, takých je na slovensku tísíce hektárov….. len tam nastáva problém toho že tam sa nedá tak ľahko zarobiť kedže narozdiel od ornej pôdy na ktorej nič nezavadzia budú musieť aj asanovať staré budovy ,,,, preto je tolko kriku okolo toho….. ale bohužial národné bohatstvo sa musí chrániť… zatiaľ ani jedna vláda nespravila radikálny zákon ktorý bude chrániť pôdu proti týmto šialencom………..

  Odpovedať
  1. Robert Dohál
   1. novembra 2020

   Jednoznačne súhlasím. Ak je cena v katastri, podotýkam trhová v realitkách, 100eur za m2, tak cena za odvod za m2 musí byť tiež trhový 100eur za m2. Skrátka odvod musí kopírovať ceny pozemkov. Potom bude záujem stavať v hnedých parkoch. Jednoduché a priehľadné. Nebudú sa potom korumpovať štátni a komunálni politici. Ale toto si mnohí z nich neželajú.

 9. starý gazda
  1. novembra 2020

  pan Dohal a Jan plne suhlasim s vašimi nazormi ja by som to ešte pritvrdil každy sa ohana ustavov no ta sa da menit ako sa rozhodne ustavna vačšina parlamentu a ustavny sud to musi akceptovat v minulosti na vašej parcele bola nafta tak bola vaša dnes je štatna podla ustavy tak to bude postupne aj s podov Poda je dar od BOHApre tuto krajinu nik ju nevyrobil vznikala miliardy rokov a preto nemože ju jednotlivec ničit ma nevyčislitelnu hodnotu Bankovy uver nad 20%urok je užera a čo je potom kupim podu za 0,5 a predam na devastaciu obratom za 300 -3000 eur pritom ešte od reštituenta cez zmluvu o buducej zmluve v celosti v desiatkach až stovkach ha to je PROTIUSTAVNA ZLODEJINA POSVETENA šTATOM ešte aj 100 % korupcia lebo nato potrebuju uradne pečiatky a tie nie su veru zadarmo

  Odpovedať
  1. Robert Dohál
   1. novembra 2020

   Amen.
   Lepšie sa to povedať nedá.
   Pod toto sa podpíšem

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.