Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Legislatíva Z domova

Klub 500: Štát pripravuje protiústavnú novelu zákona o poľnohospodárskej pôde

Klub 500: Štát pripravuje protiústavnú novelu zákona o poľnohospodárskej pôde
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský (OĽANO) chce v skrátenom legislatívnom konaní presadiť novelu zákona o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskych pozemkov. Ako ďalej uviedol Klub 500, v nej sa navrhuje, aby mali štát či samosprávy predkupné práva na prevádzané poľnohospodárske pozemky a ustanovuje sa majetkový strop pre väčších vlastníkov.

Podľa Klubu 500 takéto obmedzenie narúša slobodu podnikania, hospodársku súťaž a princípy právneho štátu, zároveň je to krok, ktorý môže ohroziť potravinovú sebestačnosť Slovenska a zlikvidovať slovenské poľnohospodárstvo. Klub 500 preto žiada o novelu stiahnuť z legislatívneho procesu.

„Tento návrh je v rozpore s ústavnými princípmi SR, a to najmä s princípom právneho štátu, v rozpore s ústavnými právami na podnikanie a vlastniť majetok. Ide o bezprecedentný útok na slobodné podnikanie v nebývalom rozsahu. Navrhovaná právna úprava a jej slovník pripomínajú 50. roky minulého storočia,“ uviedol výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor.

Celá novela zákona je podľa Gregora nepripravená a protiústavná a už vôbec nie je na mieste skrátený legislatívny proces.

„Klub 500 preto dôrazne žiada stiahnuť novelu z legislatívneho procesu,“ dodal Gregor.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
15 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
realist
realist
26. október 2020 15:05

Mičovsky je velky podporovatel EU a velky podporovatel likvidacie Slovenskeho polnohospodarstva. Toto je horsie ako socializmus. Dufam že za tieto rozhodnutia bude trestne stihany, za porušovanie ustavy a pevne verim ze bude na miesto dobytkara aj akcia hrobar a tem bude v klietke sediet aj biela vrana

poľnohospodárka
poľnohospodárka
26. október 2020 16:33
Odpoveď na  realist

poľnohospodárka:_ máte pravdu, že od terajšieho ministra nemôžeme nič čakať, len likvidáciu slovenského poľnohospodárstva. Všetky jeho rozhodnutia k tomu smerujú. Slovenské svine majú africký mor tie likviduje, ale kde je konečným vlastníkom dán a chová na Slovensku ošípané /svine/ tie africký mor nemajú. Tie len produkujú močovku na slovenské polia… Celý komentár »

starý gazda
starý gazda
26. október 2020 17:56

konečne treba mičovskeho po dlhom čase pochvalit poda nie je tovar patri všetkym ako nerastne bohatstvo voda vzduch protiustavne je kšeftovat s podov a prevadzat ju na stavebne pozemky ked je v banke užera 30% ziak čo je potom kupit podu za 50 centov a predat ju za 100- 1000… Celý komentár »

Nohavica
Nohavica
26. október 2020 18:32

…tlačové vyhlásenie by mohlo znieť asi takto : …na ministerstve intenzívne pracujeme na príprave protiústavného zákona, venuje sa tomu tím odborníkov“…odborníkov ???…mysleli tým tých, ktorý si za 10 rokov v politike neboli schopní naštudovať ani základnú legislatívu, nieto pripraviť niečo zmysluplné…

dedo jozef
dedo jozef
30. október 2020 21:27

,,zakony si treba ctiť“slova pana ministra,suhlasim,ale ked ich tvoria legislativci len vo svoj prospech,to sa ctiť neda len tak lahko,ako to bolo doteraz,zakony su pre všetkych a nie aby ochranovali určite skupiny,tu nieje žiadna rovnosť pred zakonom,nohavica ma uplnu pravdu,ak maju všetci take tituly ako si pred nedavnom prezentovali politici,je… Celý komentár »

DL
DL
31. október 2020 9:33

Takže Klubu 500 sa to nepáči no ale toto. Keď píše SPPK – tak viem kto sú jej predstavitelia, členovia – mnohé články sú aj tu na polnoinfe o ich spoločnostiach – Agromačaj, Abrahám, Bobrov a mnoho iných. Ale o týchto vyvolených z Klubu 500 sa moc dočítať nedá. Ale… Celý komentár »

Ja L.
Ja L.
6. november 2020 12:16
Odpoveď na  DL

Na mojich pozemkoch kde ide štátna cesta štát jednoducho previedol a VUC na seba časť parcely, kde je verejná komunikácia. Bez náhrady, bez zámeny bez všetkého. /okres Levice/. Pri Žiline, kde sa stavia diaľnica zasa ponúkajú 15 eur za m2. Úžasne rovnaké pomery a dodržiavanie rovnosti zákona. ….

Robert Dohál
Robert Dohál
1. november 2020 11:35

Takže v Rakúsku keď vlastník predáva poľn. pozemok: 1. má predkupné právo nájomca 2. ak si ho neuplatní má predkupné právo vlastník susedného pozemku !!! dobre si to prečítajte demokrati z SAS, čo sa furt oháňate ústavou a demokratickí ústavní sudcovia, čo ale právo vyštudovali za boľševika im to zožrali… Celý komentár »

jozef R
jozef R
1. november 2020 13:48
Odpoveď na  Robert Dohál

V Rakúsku nevlastní 20 á pozemok 8-9 vlastníkov, takže predkupné právo pre spoluvlastníka je šité na naše pomery a myslím, že správne. Darmo si niektorí nájomcovia dávajú do nájomných zmlúv prednostné právo na kúpu. To prináleží zo zákona spoluvlastníkovi. V Rakúsku (ani inde na svete) nemá nájomca výhodu sám si… Celý komentár »

Robert Dohál
Robert Dohál
1. november 2020 16:34

Vážený pán „R“ Asi ste si všimli, že zásadne nikdy nereagujem na bezmenných diskutujúcich. Ich názor ma totiž nezaujíma. Nemajú meno, takže môžu byť ktokoľvek. Aj keď ich názor sa nejakej ukrivdenej skupine môže páčiť, som vždy ostražitý, lebo ako hovorí môj kamarát Frici Nagy: „Za šeckým hladaj peňáze „.… Celý komentár »

jozef R.
jozef R.
2. november 2020 10:35
Odpoveď na  Robert Dohál

Špekulant s pôdou je: a.) ten, kto lacno kúpi a potom draho predá lebo zvyčajne disponuje zákulisnými informáciami čo sa pripravuje, alebo sám o projektoch rozhoduje. Viď napr. šťastná božia ruka istého B.B.. No neberme si príklad od tak populárneho politika. b.) ten, kto jemne povedané „prevzal“ nejaké to JRD… Celý komentár »

Jano
Jano
1. november 2020 18:06

Takže takto,,, pôda je prírodný neobnovitelný zdroj,, ktorého je obmedzené množstvo ,takže aj štát by mal k tomu tak pristupovať,,a nie ako doteraz ,, potom tu vidíme šialené výstavby rôzne 500 ha priemyselné parky,spravidla na tých najúrodnejších rovinách…….a to nevravím aj o ľudoch ktorí sú schopní si postaviť rodinný dom… Celý komentár »

Robert Dohál
Robert Dohál
1. november 2020 21:53
Odpoveď na  Jano

Jednoznačne súhlasím. Ak je cena v katastri, podotýkam trhová v realitkách, 100eur za m2, tak cena za odvod za m2 musí byť tiež trhový 100eur za m2. Skrátka odvod musí kopírovať ceny pozemkov. Potom bude záujem stavať v hnedých parkoch. Jednoduché a priehľadné. Nebudú sa potom korumpovať štátni a komunálni… Celý komentár »

starý gazda
starý gazda
1. november 2020 18:59

pan Dohal a Jan plne suhlasim s vašimi nazormi ja by som to ešte pritvrdil každy sa ohana ustavov no ta sa da menit ako sa rozhodne ustavna vačšina parlamentu a ustavny sud to musi akceptovat v minulosti na vašej parcele bola nafta tak bola vaša dnes je štatna podla… Celý komentár »

Robert Dohál
Robert Dohál
1. november 2020 21:59
Odpoveď na  starý gazda

Amen.
Lepšie sa to povedať nedá.
Pod toto sa podpíšem