Poľnohospodári sú pripravení zabezpečiť potravinovú sebestačnosť, starať sa o vidiek, rozšíriť pestrosť pestovaných plodín a aktívne sa podieľať na tom, aby sme sa dostali z marazmu, v ktorom sa ocitol náš rezort. Na výročnom zasadnutí najväčšej samosprávnej organizácie roľníkov to deklaroval jej šéf Emil Macho.
Slovenskí výrobcovia potravín sa usilujú rozšíriť svoje trhy. V holandskom Amsterdame preto na svetovom veľtrhu privátnych značiek PLMA predstavilo začiatkom týždňa najlepšie výrobky zo svojej produkcie 21 slovenských firiem. Domáci potravinári sa zúčastnili tohto veľtrhu už po druhý raz po sebe, informovalo v piatok ministerstvo pôdohospodárstva.
Ministerstvo pôdohospodárstva chce v horizonte 30-rokov vyriešiť pozemkové úpravy na celom Slovensku. Pripravilo návrh opatrení na urýchlené vykonanie pozemkových úprav, ktorý je v pripomienkovom konaní. Ide o nelegislatívny materiál, po ktorého schválení by mala nasledovať novelizácia viacerých zákonov. Návrh ale najskôr musí schváliť aj vláda.
Slovenské bitúnky majú obavu o svoju povesť. Uviedla to Eva Forrai, výkonná riaditeľka Zväzu spracovateľov mäsa (ZSM). Škandál schváleného poľského bitúnku, ktorý v nočných hodinách nelegálne vykonával svoju činnosť a mäso z chorých zvierat distribuoval po celej Európskej únii (EÚ), rezonuje podľa nej na Slovensku dodnes, avšak v inej podobe.
Prijatím európskej modernizačnej smernice v apríli 2019 odzvonilo dvojakej kvalite potravín, ktorá je definovaná ako klamlivá obchodná praktika. Povedala to v stredu ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná (SNS) s tým, že krajina ako SR dokáže v Európskej únii (EÚ) ovplyvniť veľké veci.
Česká vláda prijala návrh zákona, ktorý má bojovať proti dvojakej kvalite potravín. Pokiaľ bude mať výrobok odlišnú kvalitu, bude musieť mať tiež rozdielny obal a bude to musieť byť na prvý pohľad zrejmé. Počíta s tým novela zákona o potravinách a tabakových výrobkoch, ktorú v pondelok na návrh ministra poľnohospodárstva Miroslava Tomana schválila česká vláda a posiela ju do parlamentu.
Slovenskí roľníci by nemali vo svojich regiónoch odkladať jednoduché pozemkové úpravy, vďaka ktorým dôjde k sceľovaniu pozemkov. Ide o podstatne rýchlejší proces ako veľké pozemkové úpravy, ktoré neraz trvajú niekoľko rokov a sú finančne náročné. Na konferencii, ktorú v uplynulých dňoch organizoval vo Zvolene Slovenský pozemkový fond (SPF) v spolupráci so Slovenskou poľnohospodárskou a potravinárskou komorou, to uviedla generálna riaditeľka fondu Adriana Šklíbová.
Najkomentovanejšie za 7 dní