Predseda Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC) Milan Lapšanský si nájde vždy príležitosť, aby zhodil vinu za nárast cien vstupov výroby na štát. Uviedol to pre TASR odbor komunikácie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR v reakcii na Lapšanského vyjadrenia o tom, agrorezort nie je schopný spraviť pre potravinárov nič.
V roku 2002 slovenskí poľnohospodári chovali viac ako 117 tisíc prasníc a krajina bola v bravčovom mäse sebestačná na 90 percent. „Dnes sme na čísle nižšom ako 27 tisíc kusov prasníc a sebestačnosť sa pohybuje okolo 27 percent,“ upozorňuje na alarmujúci stav Julián Škerlík, predseda Zväzu chovateľov ošípaných na Slovensku.
Ministri financií členských krajín EÚ (Ecofin) v utorok v Bruseli prijali nariadenie umožňujúce dočasnú liberalizáciu obchodu a iné obchodné úľavy v súvislosti s určitými ukrajinskými výrobkami. V praxi to znamená, že počas jedného roka nebudú platiť dovozné clá na ukrajinský vývoz do Európskej únie. Informuje o tom spravodajca TASR.
Miera ovocia kontaminovaného pesticídmi v Európe narástla počas rokov 2011–19 o 53 percent. Tretina skúmaných jabĺk a takmer polovica černíc obsahovala látky, ktoré môžu spôsobiť rakovinu, srdcové choroby alebo vrodené poruchy, píšu vedci z organizácie Pesticide Action Network (PAN). Informuje o tom denník The Guardian.
Európska komisia minulý týždeň predložila návrh na ukončenie závislosti EÚ od ruských energetických surovín. Na úspory energie, diverzifikáciu ich zdrojov či urýchlenie výstavby nových zdrojov zelenej energie bude do roku 2027 treba okolo 210 miliárd eur. Tie by mohli štáty získať dodatočnými pôžičkami z programu obnovy a odolnosti, ale aj z nových grantov či iných fondov EÚ. V pondelok o tom informoval vedúci zastúpenia EK na Slovensku Vladímír Šucha.
Rok 2021 bol pre Pôdohospodársku platobnú agentúru (PPA) najťažším v jej histórii. Pozastavená akreditácia, nemožnosť vyplácať platby žiadateľom, personálne zmeny, akreditačný proces, to všetko charakterizovalo rok plný zmien, turbulencií a napokon aj očakávaného obratu. Uviedol to v pondelok na brífingu generálny riaditeľ agentúry Jozef Kiss pri príležitosti verejného odpočtu činnosti PPA za minulý rok.
Základný dokument nášho poľnohospodárstva – Strategický plán na roky 2023 – 2027 zhodnotila Európska komisia. Ministerstvu pôdohospodárstva bolo zaslaných 315 pripomienok, z toho je 27 vnímaných ako „kľúčové prvky“. Zo strany Európskej komisie a z časti aj rezortného ministerstva je komunikácia k strategickému plánu zahalená rúškom tajomstva. Vzhľadom na spoločný prístup v ostatných štátoch nie je úplne zrejmé prečo.
Niektorí poľnohospodári vedia, že vyprodukovaním potravín sa práca nekončí, treba ich ešte aj predať. Napriek tomu, že ponúkajú kvalitné a poctivé potraviny, akciovým cenám v supermarketoch sa konkuruje veľmi ťažko. Roľníci v okrese Levice tento problém riešiť nemusia. Gazdovský trh v Bátovciach už tri roky ponúka drobným producentom možnosť predávať svoje produkty. Lokálny trh ako prvý na Slovensku v nedeľu vstúpi do svetovej siete Mercati della Terra združenia Slow Food a bude mu udelený certifikát Trh zeme. Jedinečný trh, ktorý sa nezatvoril ani počas pandémie, oceňujú aj zákazníci, aj prvovýrobcovia.
Ruský prezident Vladimir Putin sa podľa bývalého nemeckého veľvyslanca v Rusku snaží cielene vyvolať potravinové krízy na Blízkom východe a v Afrike. Zámerom je destabilizovať Európu masovými pohybmi utečencov, uviedol diplomat Rüdiger von Fritsch pre nedeľňajšie vydanie novín Tagesspiegel. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.
Od roku 2018 si svet pripomína Svetový deň včiel. Iniciovali ho slovinskí včelári a pripadol na 20. mája, teda na deň narodenia slovinského včelára Antona Janšu. Išlo o zakladateľa moderného včelárstva. V roku 1770 menovaný Máriou Teréziou, kráľovnou Rakúsko-Uhorskej monarchie, za prvého riaditeľa včelárskej školy vo Viedni. Cieľom tohto dňa je upozorniť na problémy opeľovačov v krajine.
Hlavným dôvodom, prečo sa majú poľnohospodári združovať je zlepšenie vyjednávacej schopnosti a tým získanie čo najlepšej ceny za svoju produkciu. Uviedol to Anton Pecár, predseda Odbytového družstva západ v podcaste portálu poľnoinfo.sk. V rozhovore s Jurajom Hubom sa dozviete aj to, ako dokázala ich odbytovka strojnásobiť predávanú produkciu, či do budúcnosti pôjdu napríklad cestou výstavby vlastnej kafilérie alebo do akej miery využijú sektorové intervencie, ktoré od budúceho roka podporia z európskych zdrojov spoločný predaj produkcie poľnohospodármi.
V pondelok (16. 5.) sa na pôde Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) konalo výberové konanie na nového generálneho riaditeľa š.p. Lesy SR. Podmienky účasti vo výberovom konaní splnili traja uchádzači. Výberová komisia konštatovala, že len jeden z uchádzačov dosiahol požadované predpoklady a odporučila preto ministrovi Samuelovi Vlčanovi, aby do funkcie vymenoval Jána Marhefku, bývalého riaditeľa príspevkovej organizácie Štátne lesy TANAP. Táto skutočnosť odštartovala mediálny lynč na víťaza výberového konania.
Stav pôdnej biodiverzity v českej krajine je vinou intenzívnej poľnohospodárskej produkcie veľmi zlý. Pôda stratila kvôli veľkému obmedzeniu vstupu organickej hmoty schopnosť zadržiavať vodu a živiny. Na konferencii Fórum pre budúcnosť poľnohospodárstva a lesníctva v Prahe to povedal bývalý český minister životného prostredia, biológ a terajší poradca na ministerstve životného prostredia Ladislav Miko.
Najkomentovanejšie za 7 dní